Borsa Yatırımcılarını Başarısızlığa Sürükleyen Nedenler

Borsa Yatırımcılarını Başarısızlığa Sürükleyen Nedenler

Borsadan yüklü miktarda para kazananlar olduğu gibi aksine piyasada batanlarda mevcuttur. Bu kesinlikle bilgi ve deneyim ile alakalıdır. Çünkü yatırımcı birikimlerini değerlendirmek için belli başlı konulara hakim olmalıdır. Gerekli bilgileri edinmediği, tecrübeleri kazanmadığı için de parasını doğru bir şekilde yönetemez. Bu yüzden de zarar ederek piyasadan ayrılır. Bilgi ve deneyim dışında da yatırımcıları başarısızlığa sürükleyen nedenler vardır. Fakat bu nedenler genelleme yapıldığında bilgi ve deneyim unsurlarıyla çarpışmaktadır.

Başarılı yatırımcılar birikimlerini kontrollü olarak, prensipli bir şekilde yürütür. Çünkü belli bir tecrübeden, bilgi birikiminden sonra nasıl hareket etmesi gerektiğini bilmektedir. Böylece hakimiyeti ele alabilmektedirler. Birikimlerinizi beklentileri doğrultusunda yönetebilmektedir. Kar getirecek araçlara yatırım yaparak hedeflerine ulaşabilmektedirler. Bu anlamda özellikle acemi yatırımcıların canı yanmaktadır. Çünkü biliyorsunuz ki ülkemizde bilgi birikimini veya deneyimini artırmak yerine her zaman için kazanan yatırımcıların taktikleri araştırılır. Piyasada para kazanıldığı için kimse kimseye yardım etmemektedir. Tam tersine kendileri kazanmak için acemiler yanlış yönlendirilmektedir. Bu da borsaya yeni başlayanların zarar etmesine neden olmaktadır.

Şimdi, borsa yatırımcılarını başarısızlığa sürükleyen nedenleri bir bir ele alalım.

Sürü Psikolojisine Girmek!

Sürü Psikolojisine Girmek!Borsada başarılı olmak istiyorsanız kendi yöntemleriniz ile hareket etmeniz gerekiyor. Başkalarının yaptığı işlemleri yaparak sürü psikolojisi ile hareket ederek piyasadan kazanç elde etmeniz zordur. Bu doğrultuda ünlü borsa yatırımcısı Warren Buffett’in sözünü hatırlatmak isterim: “herkes korkarken cesur, herkes cesur iken korkak olmalısınız.” Bu gerçekten doğru bir sözdür. Çünkü yatırım araçlarının değeri anlık olarak değişmektedir. Bu nedenle sürü psikolojisi ile hareket etmemelisiniz. Borsayı a’dan z’ye öğrenmelisiniz. Tecrübelerinizi artırmalısınız ve para kazanmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini belirlemelisiniz.

Piyasada işlem gören araçların değeri biliyorsunuz ki alım – satım miktarına bağlı olarak değişiyor. Bu kapsamda arz ve talep faktörleri dikkatleri çekmektedir. Çünkü bu faktörler sebebiyle yatırım enstrümanların değeri sürekli olarak dalgalanır. Herkesin aynı yönde hareket etmesi doğru strateji ile hareket edenlerin para kazanmasını sağlayacaktır. Çünkü belli noktalarda kırılmalar yaşanır. Bu yüzden doğru plan ve iyi bir strateji ile ilerlemelisiniz. Bunun için de borsa hakkında detaylı bilgilere sahip olmalısınız.

Borsada Batan Var mı Sorusunun Cevabını Öğrenmek için Burayı Tıklayın.

Yüksek İşlem Hacmi Oluşturmak!

Yüksek İşlem Hacmi Oluşturmak!Yatırımcıları başarısızlığa sürükleyen nedenlerden biri de yüksek kazanç elde etmek için yüksek işlem hacmi oluşturmaktır. Yüklü miktarda getiri sağlamak istiyorsanız işlem hacminizin lot miktarını artırmalısınız. Her artış risk faktörlerini yükseltir. Çünkü risk ile getiri eş doğrultuda olarak ilerler. Bu nedenle tam anlamıyla borsa nedir öğrenmeden piyasaya giriş yapmamalısınız. En önemli belli bir bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olmadan daha düşük lot ile yatırım nasıl yapılır öğrenmelisiniz. Bilgileriniz ve deneyimleriniz artıkça lot miktarınızı artırabilirsiniz. Böylelikle kazançlarınızı zaman içinde katlayabilirsiniz.

Borsaya girmeden önce kesinlikle paranızı ne kadar riske atacağınızı belirlemelisiniz. Bunun için yatırım araçları hakkında bilgiler edinmelisiniz. Enstrümanların değerleri nasıl hareket ediyor, neden yükselip düşüyor, neye göre fiyat seviyelerinde dalgalanma meydana geliyor öğrenmelisiniz. Böylelikle işlemlerinizi doğru noktalardan yürütebilirsiniz. Zarar etmeden birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz. Elbette ki kayıpla karşılaşmadan getiri sağlamak istiyorsanız belli bir seviyeye kadar teorik ve pratik bilgilerinizi artırmış olmanız gerekiyor. Böylece birikimlerinizi değerlendirecek adımları atabilirsiniz.

Günlük Pozisyon Alıp Satmak

Günlük Pozisyon Alıp SatmakBorsanın işlem hacmi diğer piyasalara göre daha düşük olduğu için yatırımlardan kazanç sağlama süresi uzundur. Uzun vadede birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız borsayı tercih etmelisiniz. Çünkü enstrümanların değerleri zaman içinde ciddi yükselişler kaydeder. Anlık fiyat değişimleri çoğu zaman düşüş eğilimlidir. Bu da günlük alım – satım yapanların çoğunun zarar etmesini sağlar. Çünkü kontrolü ele almak için borsa oynamanın kurallarını öğrenmiş olmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde kısa vadede meydana gelen dalgalanmaları kazanca çevirebilirsiniz. Bu yüzden başarısız olmamak için günlük pozisyonları açıp kapatmak yerine vade sürenizi uzun tutmalısınız. Bu arada günlük fiyat trendinin nasıl işlediğini ve yorumlanması gerektiğini öğrenmelisiniz.

Günlük alım – satım işlemleri genellikle profesyonel yatırımcılar veya spekülatörler tarafından tercih edilmektedir. (Borsadan günlük para kazanılır mı bilgi almak için bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.) Piyasada yapılan anlık işlemler likit akışını hızlandırdığı için aslına bakarsanız avantaj sağlar. Kişilerin bu avantajlardan faydalanabilmesi için gerçekten de iyi bir borsa bilgisine ve deneyimine ihtiyacı vardır. Bunun için aracı kurumların eğitimlerini değerlendirebilirsiniz. İnternet üzerinden sunulan eğitim paketleri ile baştan sona ayrıntılı olarak borsayı öğrenebilirsiniz. Böylece borsa yatırım yöntemlerini oluşturabilirsiniz. Piyasanın mantığını anlayarak, yüksek miktarda getiri sağlayabilirsiniz.

Borsada Spekülasyon Nedir? Spekülatör Kime Denir? Öğrenmek için Tıklayın.

Başkalarının Stratejilerini Uygulamak

Başkalarının Stratejilerini UygulamakBorsada birikimlerinizi kaybetmek istemiyorsanız, kesinlikle başkalarına güvenmemelisiniz. Çünkü herkesin stratejisi kendinedir. Bakış açıları farklı olduğu için bir başkasının stratejisi ile ilerlemeniz zordur. Bu yüzden muhakkak ki deneme hesaplarında alıştırma yapmalısınız. Borsa nasıl oynanır öğrenmelisiniz. Alım – satım yaparken hangi hususlara dikkat edilir deneme hesapları sayesinde püf noktalarına varana kadar anlayabilirsiniz. Bu sayede işlemlerinizi bilinçli yatırımcılar gibi yönetebilir, beklentilerinizi karşılayacak miktarlarda kazanç elde ederek yatırımlarınızı sonlandırabilirsiniz.

İlgili İçerik: Borsa Yatırım Bilinci Nasıl Oluşturulur?

Strateji oluşturmak için borsa deneme hesaplarında alıştırmalarınızı sürdürmelisiniz. Burada önemsemeniz gereken husus yatırım vade aralığını hesaba katarak strateji üretmenizdir. Birikimlerinizi kısa, orta veya uzun hangi vade aralığında değerlendirmek istiyorsanız ona göre strateji geliştirmelisiniz. Özellikle kısa vadeli işlemlerde dikkat etmeniz gereken hususları öğrenmelisiniz. Bunun için sanal hesaplarda bol bol alım – satım yapmalısınız. Nelere dikkat etmeniz gerektiğini uygulamalı olarak kendiniz görmelisiniz. Böylelikle kendi sistemlerinizi geliştirebilir, hedeflerinize yönelik organize olmuş bir şekilde ilerleyebilirsiniz.

Zaman Kavramını Önemsememek

Zaman Kavramını ÖnemsememekBorsa yatırımlarınızın vade süresini doğru ayarlamanız gerekiyor. Çünkü gelişi güzel yapılan işlemler ile piyasada kazanç sağlamanızın oranı düşüktür. Bu nedenle hem yatırım yapacağınız aracı hem enstrümanın fiyat seviyelerini hem de alım – satım yapacağınız zaman aralıklarını belirlemelisiniz. Böylece işlemlerinizi planlı olarak, hedeflerinize yönelik olarak kontrollü şekillerde yönetebilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirerek, kazanç sağlayabilirsiniz. Bunun için muhakkak ki kar – zarar hesabı yapmalısınız. Bu hesap üzerinden beklentilerinizi karşılayacak enstrümanlara en uygun fiyat seviyeleri ve zaman aralıklarından yatırım yapabilirsiniz.

Zamansız, rastgele ve aceleci karar ile yapılan işlemlerin çoğunda zarar edilir. Bu da yatırımcıları başarısızlığa sürükler. Bu nedenle kesinlikle belli başlı konuları dikkate alarak alım – satımlarınızı yapmaya karar vermelisiniz. Bu anlamda deneme hesaplarında fiyat ve zaman aralıklarını izleyebilirsiniz. Gerekli bilgileri kazandığınız tecrübeler sonucunda öğrenebilirsiniz. Böylelikle işlemlerinizi doğru zamanlarda doğru fiyat seviyelerinden yürüterek, kazan sağlayabilirsiniz.

Tavsiye İçerik: Borsa Yatırımı Yaparak Para Kazanmak İsteyenlere Öneriler

Sonuç olarak, borsa yatırımcılarını zarara sürükleyen nedenler bu şekildedir. Genellikle hepsi de bilgi ve deneyim unsurları ile alakalıdır. Çünkü bu unsurların eksik olması yatırımlarınızı nasıl yönetmeniz gerektiğini öğrenmenizi engeller. Bu nedenle işlemlerinizi yaparken muhakkak ki sağlam borsa bilgisine ve tecrübesine sahip olmalısınız. Böylelikle zarar etmekten kurtulabilirsiniz. Bunun için aracı kurumların eğitimlerini, diğer yerli yabancı kaynakları, uzmanların görüşlerini ve borsa hakkında kendinizi geliştirebileceğiniz tüm faaliyetleri değerlendirmelisiniz. Böylece bakış açınız giderek artar ve ufkunuz gelişir. Bu sayede paranızı nasıl yönetmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Yatırımlarınızı kazandıracak enstrümanlardan üzerinden yaparak, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.