Borsa Psikolojisi Nedir? Yatırımcıların Psikolojik Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?

Borsa Psikolojisi Nedir? Yatırımcıların Psikolojik Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?

Borsaya girmeyi isteyenler ile piyasada bulunanların psikolojisi birbirinden oldukça farklıdır. Giriş yapma düşüncesinde olanlar para kaybetme riskini ölçüp tartarken yatırımlarını borsada gerçekleştirenler bu durumun içerisindedir. Çünkü kişilerin ufak bir hata yüzünden kayıpla karşılaşma ihtimali vardır. Bu yüzden de borsada yatırım yapıyorsanız sağlam bir psikolojiye sahip olmalısınız ve finansal anlamda paranızı bilinçli olarak yönetebilecek konuma yükselmelisiniz. Bilgi ve deneyimlerinizi artırarak, bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Böylelikle beklentinize uygun nitelikte işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bilgi ve deneyim unsurlarının yatırımcıda bulunduğunu varsayarak yazımıza devam edersek, borsada kazanç sağlamanızın ihtimalinin yüksek olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çünkü bu iki unsur borsada belirleyicidir. Bunun dışında strateji, psikoloji gibi yatırımcının alım – satımlarını doğru yönlendirebilmesi konusunda hakim olması gerekenler vardır. Özellikle bu anlamda psikolojiyi ele almak istiyorum. Bunun nedeni borsa bilgisi ve tecrübesi kadar yatırımda psikolojinin de kazanç faktörleri üzerinde önemli olmasıdır.

Şimdi; borsa psikolojisi nedir, yatırımcıların finansal yaklaşımları nasıl olmalıdır gibi soruların cevaplarını paylaşmak istiyorum.

Borsa Psikolojisi Nedir?

Borsa Psikolojisi Nedir?Borsa, yüksek miktarda paraların dönüşümünü sağlayan piyasadır. Yüzlerce yatırım aracı olduğu gibi piyasada katılımcı sayısı da fazladır. Bu da likit akışının yükselmesini sağlar. Yatırımcıların yapmış olduğu alım – satımlara ve bunların miktarına arz – talep dengesine göre fiyatlar şekil alır. Biliyorsunuz ki piyasada para kazanmak için doğru fiyat tahminlerinde bulunmalısınız. (Borsada para kazanmak için psikoloji nasıl olmalıdır, ayrıntılı olarak buradan öğrenebilirsiniz.) Yatırım araçlarının değeri hangi vade aralığında hangi seviyelere kadar yükselecek düşecek bilmelisiniz. Fiyatların anlık olarak değişmesi tam anlamıyla kişilerin psikolojilerini etkiler. Öyle ki yükseliş beklenen enstrümandan düşük performansların alınması tam anlamıyla yatırımcıları yıkar ve panik hale getirir. Bu nedenle de işlemlerinizi iyi bir psikolojiyle yürütmelisiniz. Sağlam olduğunuz sürece, soğukkanlılığınızı koruyabilirsiniz. Böylece işlemlerinizi bilinçli olarak yönetebilirsiniz.

Psikolojik etmenler borsada gerçekten de önemlidir. Çünkü piyasada her zaman kayıpla karşılaşma ihtimali vardır. Bu ihtimal elbette ki olasılıktır. Fakat kişinin bunu unutmaması gerekiyor. Elbette ki sadece bu düşünceye sahip olarak işlem yapmak da doğru değildir. Yalnızca bunun bilincinde olmalısınız. Ve soğukkanlılığınızı korumalısınız. Kesinlikle sabırsız olmamalısınız. Düşünerek hareket etmelisiniz. Sabırlı olarak borsada kazanç sağlamanın kapılarını aralayabilirsiniz. Bu konuda deneme hesaplarında alıştırma yapmanızı öneririm. Kendinizi ve yatırımcı kişiliğinizi tanımanızı tavsiye ederim. Günlük hayatta veya aile ortamındaki davranışlarınız arasında nasıl ki bir mesafe varsa aynı şekilde borsada yatırımcı kişiliğiniz ile kendi öz benliğinizde farklıdır. Bunun farkına varırsanız, alım – satımlarınızı hedefleriniz doğrultusunda en uygun seviyelerden yapabilirsiniz.

Sağlam bir psikolojiye sahip olmanın en doğru yolu deneme hesaplarında veya sanal borsa oyunlarında alıştırma yaparak piyasayı tanımanızdır. Çünkü hata yaptıkça ve bunları sorguladıkça telafi etmeyi öğrenirsiniz. Tecrübe kazanırsınız. Aynı yanlışlara düşmeniz daha minimum seviyelere iner. Böylelikle işlemlerinizi nasıl bir psikoloji ve strateji içinde yönetmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Buna bağlı olarak kar getirecek enstrümanlara en uygun vade aralığında ve fiyat seviyesi üzerinden yatırım yapabilirsiniz. Böylelikle az miktardaki birikimlerinizi dahi ciddi anlamda değerlendirebilirsiniz. Bu konuda sakin, sabırlı, planlı ve prensipli bir şekilde hareket etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Fevri davranışlardan, başkalarının sözlerine inanmaktan kaçınmalısınız. Kendi yatırım yolunuzu belirlemelisiniz. Böylece yanlış yapsanız dahi kazanacağınız tecrübeler ile ileride beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Sıfırdan Borsa Öğrenmek Mümkün mü? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsa Yatırımcısının Psikolojik Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?

Borsa Yatırımcısının Psikolojik Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?Borsa yatırımcılarının finansal yaklaşımları elbette ki belli bir bilgi birikimine ve tecrübesine sahip olduktan sonra kazanılacaktır. Bu nedenle piyasada iyi bir kazanç sağlamak istiyorsanız mutlaka kendinizi geliştirmelisiniz. Hayatta nasıl ki iyi yerlere gelmek için belli bir vasfınız bulunması gerekiyorsa borsada da bilgi birikimlerinizin ve tecrübelerinizin oranını artırmalısınız. Ancak bu şekilde finansal yaklaşımlarınızın nasıl olması gerektiğini belirleyebilirsiniz. Herkesin bakış açısı aynı olmadığı gibi yaklaşımları da farklı olacaktır. Bunu unutmamalısınız ve kazanacağınız yöntemleri bulmalısınız.

Finansal enstrümanlara olan yaklaşımlarınızın doğru olması için öncelikle yatırım araçlarını tanımalısınız. Hisse senetlerine yatırım yapacaksanız, şirket ve yer aldığı sektör hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Hisselerin değeri nelere bağlı değişir öğrenmelisiniz. Bu hem şirkete hem de sektöre göre değişmektedir. Turizm sektörü daha çok yazın tutulurken başka sektör diğer zamanlarda popüler hale gelir ve değerleri artar. Bu nedenle gerekli püf noktaları öğrendikten sonra yatırım anlayışınızı geliştirebilirsiniz. Hisse senetleri dışındaki enstrümanlar için de aynısı geçerlidir. Örnek vermek gerekirse; dövizlere yatırım yapıyorsunuz. Elbette ki tüm para birimlerinin değerini etkileyen faktörler aynıdır. Ama bu etki bazılarını olumlu bazılarını ise olumsuz yönde etkiler. Önemli olan bunları bilmektir.

Piyasada para kazanmanız için temel mantık, yatırım araçlarının değerinde yaşanan değişimleri doğru ön görebilmektir. Buna göre işlemleri hedeflenen doğrultuda yürütebilmektir. Enstrümanları düşük fiyat seviyelerinden portföye ekleyerek, değeri beklentiyi karşıladığında satış yönlü işlem başlatmaktır. Böylelikle alım – satım arasındaki fark kadar kazanç sağlanır. Mantık gördüğünüz gibi basittir. Mühim olan konu anlık fiyat değişimlerini doğru yorumlayarak, kontrolü elde tutabilmektir. Bunun için de borsa eğitimi almalısınız. Temel ve teorik anlamda sağlam bir alt yapıya sahip olmalısınız. Deneme hesaplarında alıştırma yaparak tecrübe kazanmalısınız. Böylece yatırımlarınızı ve finansal araçlara olan yaklaşımlarınızı beklentiniz yönünde gerçekleştirebilirsiniz

Borsada Ne Kadar Para Kazanılır ve Kaybedilir? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsa Yatırımcısının Psikolojisini Etkileyen Durumlar Nelerdir?

Borsa Yatırımcısının Psikolojisini Etkileyen Durumlar Nelerdir?Borsa yatırımlarının psikolojisini elbette ki kayıpla karşılaşma düşüncesi etkiler. Çünkü yatırımcı sağlam bir psikolojiye sahip olsa dahi parasını kaybetme düşüncesi, kişiyi yanlış yollara sürükleyebilir. Bu nedenle riskleri yönetmeyi bilmelisiniz. Riskleri dizginleyerek, işin üstesinden gelebilirsiniz. Tabii ki bunun için belli bir bilgi ve deneyim seviyesine gelmiş olmalısınız. Belirli bir süreden sonra edindiğiniz bilgiler ve kazandığınız tecrübeler sonucunda hem risk hem de para yönetiminizi başarılı yatırımcılar gibi kontrollü şekilde gerçekleştirebilirsiniz. (Kazanmak için borsada paramı nasıl yönetmeliyim sorusunun cevabını merak ediyorsanız bu yazımı okumanızı tavsiye ederim.)

Psikolojiyi etkileyen hususlardan biri de diğer yatırımcıların davranışlarıdır. Sürü psikolojisidir. Kesinlikle bu psikolojinin içine girmemelisiniz. Çünkü borsa arz ve talep dengesine bağlı olarak şekil alan bir piyasadır. Bu anlamda özellikle başarılı yatırımcılar piyasaya yeni giren acemi kişileri kendi çıkarları doğrultusunda etkilemek için uğraşırlar. Hisselerin değerlerini artırmak için yüksek miktarda alım yaparlar. Bu da acemi yatırımcıların hisselerin değerinin yükseldiğini ve hemen alım yapması gerektiğini düşünmesine neden olur. Talebi artmasıyla da başarılı kişiler ellerindeki hisseleri çıkartarak fiyat seviyelerinin hızla düşmesini sağlar. Bu örnekler çoğaltılabilir. Bu nedenle başkasının sözüne güvenmemelisiniz ve kendi yatırım mantığınızı oluşturmalısınız.

Sonuç olarak, psikolojik davranışlar borsada başarılı olup olmamanızı bilgi ve deneyim kadar etkiler. Çünkü bir konu hakkında detaylı bilgi sahibi olsanız dahi aklınızda yatan düşünceler sebebiyle yanlış yönde hareket edebilirsiniz. Bu yüzden borsada yatırım yapıp yapmamaya hazır mısınız, nasıl bir psikolojiye sahipsiniz deneme hesaplarında alıştırma yaparak öğrenmelisiniz. Paranızı riske atmayacağınız hesaplar sayesinde borsa tecrübesine sahip olabilirsiniz. Böylelikle bilgilerinizi ve deneyimlerinizi artırabilirsiniz. Psikolojinizi borsaya uygun hale getirebilirsiniz. Bu sayede adımlarınızı bilinçli olarak atarak, günü geldiğinde başarılı yatırımcılarla eş konuma yükselebilirsiniz. Hedeflediğiniz miktarları kazanarak, geleceğinize maddi anlamda destek olabilirsiniz.