Borsa Piyasasında Riskleri Önlemek için Yapılması Gerekenler

Borsa Piyasasında Riskleri Önlemek için Yapılması Gerekenler

Borsada riskleri önlemek için belli başlı konuları çok iyi öğrenmeniz gerekiyor. Bunları öğrenerek borsa işlemlerinizi beklentilerinize göre yönlendirebilirsiniz. Düşük fiyat seviyelerinden enstrümanları portföyünüze ekleyerek, değerleri yükseldiğinde satış yaparak aradaki farktan kar elde edebilirsiniz. Önemli olan zaman içinde anlık olarak değişen değerleri yorumlayabilmenizdir. Çünkü anlık değişmeler nedeni ile kar getirecek pozisyonunuz tam tersi eğilim yönüne girebilir. Bu da zarar etmenize neden olabilir.

Birikimlerin değer kazanması adına yatırımlarını borsa aracılığıyla yapmak isteyenler mutlaka ama mutlaka piyasa hakkında öğrenmesi gerekenleri öğrenerek gerçek hesap açtırması gerekiyor. Çünkü gerçek hesapta yapılan işlemlerde belli başlı konuları kontrol etmediğinizde kayıpla karşılaşma riskiniz yüksektir. Fiyatlar anlık olarak dalgalandığı için bazı yatırımcılar borsanın şanstan ibaret olduğunu düşünür. Fakat borsada şans faktörleri etkili değildir. Çünkü piyasa birden fazla etki nedeniyle değişir. Bu değişimleri görebilmek için dalgalanmaya neden olan unsurları takip etmek gerekir. Ancak bu şekilde trendin eğilim yönü belirlenirken, olası ve olması beklenmeyen risklerden kaçınılır. Böylelikle ciddi anlamda getiriler elde edilir.

Şimdi, borsa risklerini önlemek için yapılması gerekenler hakkında tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

Borsayı Detaylı Bir Şekilde Tanımak

Borsayı Detaylı Bir Şekilde TanımakRiskleri önlemek için borsayı çok iyi bir şekilde tanımanız ve mantığını kavramanız gerekiyor. Bu konuda yapmanız gereken aracı kurumların eğitimlerinden faydalanmaktır. Bu sayede kısa sürede sistemin işleyişini çözebilirsiniz. Buna göre risk faktörlerini önleyebilirsiniz. Bunun için özellikle piyasanın nasıl ve neye göre dalgalandığını öğrenmelisiniz. Dalgalanmaları yorumlamayı öğrenirseniz, her türlü fiyat hareketinden getiri sağlayabilirsiniz. Özellikle bu durum a grubu hisse senetleri için geçerlidir. Borsada bulunan açığa satış yöntemini kullanarak senetlerin değeri hem yükselirken hem de düşerken paranızı değerlendirebilirsiniz.

Açığa satış borsa işlemlerinde borçlanarak bir başkasının portföyünde bulunan senede satış yönünde pozisyon oluşturursunuz. Böylece senedin değer kaybetmesinden kazanç sağlarsınız. Bunun için setiğiniz aracı kurumun açığa satış alım – satımında bulunabilir yetki belgesine sahip olması gerekir. Bu belgeye sahip olmayan kurum aracılığıyla açığa satış yapamazsınız. Bu nedenle seçeceğiniz kurumda bulunması gereken kriterleri belirleyerek, tercihlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Borsa aracı kurumu neye göre tercih edilir sorusunun cevabı için tıklayın. Bunun için kurumların deneme hesaplarını kullanabilirsiniz. Bu hesaplar sayesinde hangi kurumu seçmeniz gerektiğine sunmuş olduğu olanaklara bakarak karar verebilirsiniz. Böylece doğru zamanda doğru avantajı kullanabilir, para kazanabilirsiniz.

Başarılı Borsacılar Gibi Tecrübe Kazanmak

Başarılı Borsacılar Gibi Tecrübe KazanmakBorsada riskleri önlemenin yollarından biri de tecrübeli olmaktır. Tecrübe kazandığınız sürece bir sonraki işlemlerinizde aynı hatalara düşmezsiniz. Bu nedenle uzmanların önerileri gerçek hesaba geçmeden önce sanal hesaplarda alıştırma yapmanız yönündedir. Bu sayede hem piyasayı tanırsınız hem de işlem yapacağınız platformun nasıl kullanılması gerektiğini, fonksiyonlarının ne işe yaradığını öğrenirsiniz. Bu nedenle birikimlerinizi kaybetmemek, zararla karşılaşmamak için tecrübe kazanmalısınız. Bunu en iyi deneme hesapları aracılığıyla kazanabilirsiniz. Çünkü sanal hesaplarda gerçek olmayan para ile işlemler yürütülür. Sanal borsa işlemlerinin faydalarını buradan öğrenebilirsiniz. Böylelikle birikimler tehlikeye atılmadan, yapılan işlemler doğrultusunda yatırımcılar bilinçlenir. Böylece başarılı yatırımcılar gibi işlemler kolaylıkla yürütülerek, riskler önlenerek getiriler elde edilir.

Deneme hesapları borsayı öğrenme konusunda diğer eğitim faaliyetleri gibi oldukça önemli bir yerdedir. Çünkü bu hesaplarda istediğiniz kadar yanlış yapabilirsiniz. Sanal hesaplarda dilediğiniz kadar zararla sonuçlanan işlemleriniz olabilir. Burada önemli olan zararların neden edildiğini öğrenebilmektir. Bunları öğrenirseniz, ileriki işlemlerinizde yatırımlarınızı kontrollü bir şekilde öğrenebilirsiniz. Edindiğiniz püf noktalar sayesinde riskleri önlemek için nasıl bir strateji uygulamanıza karar verebilirsiniz. Ters giden durumlarda çok fazla zararla karşılaşmadan çıkış yolu bulabilirsiniz. Bunun için tecrübeli bir yatırımcı olmanızda fayda vardır.

Borsa Takip İşlemlerinde Bulunarak Fiyat Eğilimlerin Yönünü Belirlemek

Borsa Takip İşlemlerinde Bulunarak Fiyat Eğilimlerin Yönünü BelirlemekBilhassa hisse senedi yatırımı yapanlar için bu konu oldukça önemlidir. Çünkü biliyorsunuz ki hisselerin değerleri anlık olarak değişir. Bu değişmeleri etkileyen birçok unsur bulunduğu için piyasa takibinin yapılması önemlidir. Özellikle bunun için şirket bilgileri, kurmuş olduğu ortaklıklar, yapmış oldukları anlaşmalar bilinmelidir. Aynı zamanda sektör analizi de yapılmış olmalıdır. Gerek bilanço gerek mali tablo gibi finansal veriler incelenmelidir. Böylece fiyat hareketlerinin zaman içinde yaşayacak olduğu eğilimlerin yönünü belirleyebilirsiniz. Bunun için mutlaka borsa takibinde bulunmalısınız. Böylelikle senetlerin değerlerinde bırakacağı etkileri öngörebilir düzeye gelerek, başarılı olabilirsiniz.

Ülkemizde ve yurt dışında yaşanan olaylar, ekonomiyi etkileyen veriler, savaşlar, merkez bankalarının politikaları ve daha birçok olay borsanın dalgalanmasına neden olur. Haberlerde borsa güne % 2 yükselişle başladı veya günü % 8 düşüşle kapadı gibi söylemleri duymuş olabilirsiniz. Bunların nedeni genel olarak arz ve talep faktörleri ile bağlantılıdır. Bunu bilmek için arzı ve talebi etkileyen alt unsurları öğrenmeniz gerekiyor. Bu sayede gerekli hususları öngörebilirsiniz. Riskleri önleyerek borsada piyasasında kendinize düşen payı alabilirsiniz. Bu konuda takip programlarından yararlanabileceğiniz gibi finans sitelerinde yer alan fiyat izlemek için geliştirilen ekranlardan da faydalanabilirsiniz. En iyi borsa takip programları hakkında bilgi almak için tıklayın. Uzmanların yatırım araçları hakkındaki analizlerini okuyabilirsiniz. Böylelikle bakış açınızı geliştirerek, gerçek hesaba etkili bir giriş yapabilirsiniz.

Borsa Analizleri ve Fiyat Grafiklerinden Yararlanmak

Borsa Analizleri ve Fiyat Grafiklerinden YararlanmakBorsanın risklerini önlemek istiyorsanız kesinlikle faydalanmanız gereken en önemli unsurlar arasında yer alan analizler ve fiyat grafiklerinin nasıl uygulanması, yorumlanması gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Çünkü bunlar sayesinde trendin zaman içinde dalgalanacak olan eğilimlerini belirleyebilirsiniz. Fiyatların hangi seviyelere kadar yükseleceğini hangi seviyelere kadar gerileyeceğini anlamanızı sağlayan araçlar sayesinde borsadan beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Bu piyasa takiplerine göre biraz daha zor bir konudur. Çünkü işin içine fiyatları yorumlama kısmı girmiştir. Bunun için bilinmesi gereken kavramlar vardır. Bu kavramları aracı kurumların eğitimleri sayesinde kolaylıkla öğrenebilirsiniz. CD’lerde yer alan örnekler ile de analizlerin ve fiyat grafiklerinin nasıl yorumlanması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bunun için deneme hesaplarında pratik yapmalısınız.

Fiyat grafiklerinin yorumlanması için tepe – dip, destek – direnç gibi kavramları belirlemeniz gerekiyor. Önemli olan tepe ve dip noktalarından kaçınarak işlem yapmaktır. Çünkü bu noktalarda fiyatlar kırılgandır ve anlık olarak değişir. Beklediğiniz aksi yöne hareket edebilir. Bu nedenle kar getirecek pozisyondan zararla ayrılabilirsiniz. Bu yüzden daha çok yatırımcılar işlemlerini destek ve direnç seviyeleri üzerinden gerçekleştirir. Bunun sebebi bu noktalarda fiyatların düzeltme hareketine girmesidir. Düzeltmeler sonucu düşüşlerin yükseliş, yükselişlerin ise düşüşle devam etmesidir. Bu yüzden alım – satım yapmadan önce yatırım aracının trend yönünü belirlemek için bu hususları bilmelisiniz. Grafikler yardımıyla bu konuların üstesinden gelebilirsiniz. Analizler ise de fiyattaki yükseliş ve düşüşleri öngörebilirsiniz. Buna göre en uygun seviyelerden işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa piyasasındaki riskleri önlemek için yukarıda yazmış olduğum önerileri dikkate almalısınız. Özellikle aracı kurumların faaliyetlerini değerlendirmelisiniz. Yazılan kitaplar, hazırlanan CD’ler, verilen seminer sayesinde kapsamlı olarak borsa bilgisine sahip olmalısınız. Deneme hesapları aracılığıyla tecrübelerinizi artırmalısınız. Böylelikle hiç beklenmedik anda meydana gelecek riskleri dahi önleyebilirsiniz. Böylelikle zarar etmeden küçük miktardaki birikimlerinizi ciddi anlamda değerlendirebilirsiniz. Kazandığınız paralarla düşlediğiniz hayatı yaşayabilirsiniz. Bunun için gerçekten de borsa bilginizin ve deneyiminizin oranları önemlidir. Bu oran artıkça kazançlarınızın miktarı da artacaktır. Başarılı yatırımcıların seviyesine çıktığınızda işlemlerinizi kolaylıkla yürütebileceğiniz gibi riskleri de rahat bir şekilde engelleyebilirsiniz. Umduğunuz miktarları kazanarak, geleceğe iyi bir başlangıç yapabilirsiniz.