Borsa Piyasasına Yeni Giriş Yapacak Yatırımcı Adaylarına Tavsiyeler

Borsa Piyasasına Yeni Giriş Yapacak Yatırımcı Adaylarına Tavsiyeler

Borsa Piyasasına Yeni Giriş Yapacak Yatırımcı Adaylarına TavsiyelerBirikimlerinizi borsada değerlendirmek istiyorsanız mutlaka bilmeniz gereken birkaç önemli konu vardır. Ayrıca başarılı yatırım işlemleri için de belli bir deneyime sahip olmanız, borsanın nasıl bir ortam olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Borsa hakkında bilgi sahibi olmadan yatırım yapmanız pek mümkün olmayacağı gibi elinizdeki parayı da kaybetmenize neden olabilir.

Borsa piyasasına yeni giriş yapacak kişiler için tavsiyeler vermek istedik. Bu yazı sayesinde borsaya yeni girecek yatırımcı adayları neler yapması gerektiğini öğrenebilecekler. İşte tavsiyelerimiz:

Borsanın Ne Olduğunu Mutlaka Öğrenin!

Borsanın Ne Olduğunu Mutlaka Öğrenin!Borsaya girmeden önce mutlaka yatırım yapacağınız ortamı tanımalısınız. Piyasa hakkında araştırmalar yapmalı ve teknik konuları öğrenmelisiniz. Bu noktada Borsa Nasıl Oynanır Öğrenebileceğiniz Dev Rehber başlıklı şu yazıya göz atmanızı öneririm. İnternet üzerinden araştırma yaptığınız zaman, bu yazı kadar kapsamlı olmasa bile işinize yarayacak bilgiler veren makaleler bulacaksınız.

Borsa hakkında yazılmış yazılar size piyasa hakkında en temel bilgileri verecektir. Siz araştırmanızı derinleştirerek borsa hakkında bilgilerinizi artırmalısınız. Verilen eğitimleri ve seminerleri kovalamalısınız. Bu sayede borsa hakkında iyi bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Bilgileriniz arttıkça piyasada nasıl hareket etmeniz gerektiği konusunda fikirleriniz oluşmaya başlayacaktır.

Portföy Oluşturmayı Deneyin!

Portföy Oluşturmayı Deneyin!Borsada yatırım yapıp para kazanmak istiyorsanız mutlaka portföy oluşturmayı öğrenmelisiniz. Tüm paranızı tek bir yatırım aracına bağlamak yerine doğru oluşturulmuş bir portföye yatırarak daha iyi bir gelirin sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda risklerinizi de minimumda tutmuş olursunuz. Diyelim ki Akbank hissesi almak istiyorsunuz. Tüm paranızı bu hisseye yatırmak yerine bir kısmıyla almanız daha iyi olacaktır. Aynı zamanda tek seferde alım yapmak yerine kademeli bir alım yaparak daha iyi sonuçlar elde edersiniz.

Eğer bir portföy nasıl oluşturulur biliyorsanız borsada işinizi fazlasıyla kolaylaştırmış olacaksınız. Tek bir hisse senedi ile işlem yaptığınızda ve her şey tersine gittiğinde tüm paranızı kaybetme riskiyle karşılaşırsınız. Ama kademeli bir alım ve farklı hisse senetleri ile bu riski minimuma indirmiş olursunuz.

Şirketleri ve Sektörleri Araştırın

Şirketleri ve Sektörleri AraştırınBorsaya girmeden ve hisse seçimi yapmadan önce sektörler hakkında da bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz. İlginiz olan sektörleri tanımanızı ve bu alandaki hisse senetlerini araştırmanız iyi olacaktır. Borsa İstanbul şirketleri ve sektörleri hakkında bilgi edinmek size nasıl bir yol çizeceğiniz konusunda bilgiler verecektir. Bilmediğiniz bir alana yatırım yapmak yerine hakkında yorum yapabileceğiniz alanları tercih etmenizi öneririz. Sırf kazandırıyor diye hiç alakanız olmayan bir sektörün hissesine yatırım yapmamalısınız.

Şirketleri ve sektörleri araştırmanın size birkaç yönden daha artısı bulunmaktadır. Sektörel gelişmeleri göz önünde bulundurarak gelecekte yaşanacak gelişmelere göre şimdiden pozisyon alabilirsiniz. Bu sayede uzun vadeli kazançlı bir yatırım yapmış olursunuz. Aynı zamanda modası geçecek bir şirkete yatırım yapmamış olursunuz.

Analiz ve Yorum Yapmayı Öğrenin

Analiz ve Yorum Yapmayı ÖğreninBorsada yatırım yapmadan öğrenmeniz gereken konulardan birisi de analiz ve yorum yapmayı öğrenmektir. Bu gerçekten bir yetenektir ve sizin kendinizi geliştirmenizle doğru orantılı olarak gelişecektir. İlk başta teknik analizler size karmaşık matematik işlemleri gibi gelebilir; ama biraz araştırdığınız zaman böyle olmadığını görürsünüz. Basit bir şekilde uygulanan teknik analiz araçları sayesinde çok daha doğru işlemler yapabileceğinizi görürsünüz.

Piyasa hareketlerini yorumlamak ise size büyük avantajlar getirecektir. Hisse senetlerinin ne zaman düşüp yükseleceğine dair yorum yapma yeteneğinizi geliştirdikçe çok daha rahat işlem yapabildiğinizi göreceksiniz. Riskleri önceden tahmin ederek pozisyonunuzu buna göre revize edebileceksiniz. Bu nedenle piyasa yorumlamayı da öğrenmenizi tavsiye ederiz.