Borsa Para Yönetimi Nedir? Yatırımcılar İşlemlerini Nasıl Yönetmeli?

Borsa Para Yönetimi Nedir? Yatırımcılar İşlemlerini Nasıl Yönetmeli?

Kişisel finansta biliyorsunuz ki kazandıklarımızdan değil, birikimlerimizden zengin oluruz. Bu kapsamda borsada doğru yönetilen işlemler sonucunda para kazanıldığını bilmelisiniz. Bu yüzden de bilinçli bir şekilde hareket etmelisiniz. Paranızı beklentileriniz yönünde sabırlı ve prensipli olarak yönetirseniz başarı sağlayabilirsiniz. Bunun için elbette ki borsa yatırımı nasıl yapılır ayrıntılı bilgi sahibi olmalısınız. Piyasayı tanımalısınız ve yatırım mantığını çözmelisiniz. Böylece hedeflediğiniz getirilere ulaşabilirsiniz. Birikimlerinizi güzel miktarlarda değerlendirebilirsiniz.

Para yönetimi konusu borsada oldukça önemlidir. Çünkü kişiler yanlış yönetimler sonucunda zarar eder. Elbette ki bu konuda borsa bilgisinin ve deneyiminin eksik olması birincil sebeptir. Yeterli bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olmadan yapılan işlemler çoğu zaman kayıpla karşılaşılmasına neden olur. Bu yüzden öncelikle bu hususların üstesinden gelmelisiniz. En ince ayrıntısına kadar borsa üzerine bilgiler edineceğiniz eğitimlerden faydalanmalısınız. Böylece işlemleriniz doğru zamanlarda, hedeflerinize ulaşabileceğiniz şekillerde planlı olarak yürütebilirsiniz. İstediğiniz faydayı sağlayarak yatırımlarınızdan karlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Şimdi, borsa para yönetimi nedir, yatırımcılar işlemlerini nasıl yönetmeli gelin hep birlikte bakalım.

Borsa Para Yönetimi Nedir?

Borsa Para Yönetimi Nedir?Yatırımcının birikimini bilinçli bir şekilde kullanarak; elde etmek istediği faydayı sağlayabilmesi adına para yönetimini düşünerek yapması gerekir. Çünkü gelişigüzel yapılan işlemlerle beklenen kazançların sağlanmasına yerine kayıpla karşılaşılır. Bu yüzden kesinlikle para yönetimi hususunda kontrolü sağlamayı öğrenmelisiniz. Bunu deneme hesapları aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Sanal paranın kontrolü nasıl sağlanır, uygulamalı olarak anlayabilirsiniz. Deneyimleriniz sonucunda yüksek kazanç sağlamayı istemek yerine elinizdeki parayı kaybetmeden, değerlendirmenin daha mantıklı olduğunu gördüğünüzde her şey daha farklı olur. Herkesin amacı para kazanmak olsa da bir kere kazanıp, beş kere kaybetmek dengeyi bozacaktır. Bu yüzden sürekliliğin sağlanması için mini lot ile işlem yapmalısınız.

İşlem hacminizin büyüklüğünü ne kar düşük seviyelerde tutarsanız, yatırımdaki riskleri de o kadar rahatlıkla engelleyebilirsiniz. Tabii ki yüksek hacimli pozisyonları göre kazancınız daha düşük olacaktır. Fakat burada önemli olan iyi bir borsacı olabilecek düzeye gelene kadar zarar etmemenizdir. Paranızı yavaş yavaş büyütmenizdir. Biliyorsunuz ki damlaya damlaya göl olacaktır. Bu kapsamda paranızı doğru yönetmeniz gerektiği kadar sabrınızı da iyi kullanmanız gerekiyor. Çünkü borsada başarılı olmanın sırrı bilgi ve deneyimin dışında sabırdan geçer. Bu yüzden sabırlı olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Emin adımlarla yürümeniz gerektiğini unutmamalısınız. Böylece geriye dönüp baktığınızda paranızı kaybetmiş olarak değil, iyi bir yönetici olarak anılabilirsiniz.

Borsa Hesabı Açmak için Gerekli Belgeler Nelerdir Sorusunun Yanıtına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Borsada Paramı Nasıl Yönetmeliyim?

Borsada Paramı Nasıl Yönetmeliyim?Her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır sözü yatırımcılar için de geçerlidir. Çünkü kimi risk almayı sever kimi ise sevmez. Zaten işlemler buna göre yapılır. Kişi ne kadar risk almak istediğini bilerek piyasaya giriş yapar. Dolayısıyla zarara uğrasa dahi önemsemeyeceği miktarda para kaybettiği için üzülmez. İleriye dönük olarak bakar. Bu yüzden bilinçli ve başarılı yatırımcılar gibi paranızın idaresini doğru yapmak istiyorsanız beklentilerinizi belirlemelisiniz. Kazanmak için paramı borsada nasıl yönetmeliyim sorusunun cevabına önceki yazılarımda ayrıntılı olarak değinmiştim. Kısaca bahsetmek gerekirse; beklentilerinizi belirledikten sonra bütçenize uygun gelen beklentilerinizi karşılayacak enstrümanlar hangisi karar vermelisiniz. Ardından paranızı doğru yönetebilmeniz için enstrümanlar hakkında detaylı bilgilere sahip olmalısınız.

Enstrümanların değerlerinde yaşanan ani değişimler biliyorsunuz ki yatırımcının kar elde etmesine veya kayıpla karşılaşmasına neden olur. Bu yüzden paranızı doğru bir şekilde yönetebilmek istiyorsanız; yükselişlerin ve düşüşlerin sebeplerini öğrenmelisiniz. Bunların piyasa takibini yapmalısınız. Fiyat analizlerini uygulamalısınız. Böylece enstrümanın belirlediğiniz vade aralığındaki değeri hangi seviyelere kadar yükselecek, geri çekilecek anlayabilirsiniz. Buna göre uygun zamanları belirleyerek yatırımlarınızı doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Borsa Yatırımcısının Finansal Yaklaşımı Nasıl Olmalı? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsa İşlemlerimi Nasıl Yürütmeliyim?

Borsa İşlemlerimi Nasıl Yürütmeliyim?Borsa işlemlerinizi sabırlı ve prensipli bir şekilde yönetmelisiniz. Ne istediğinizi bilmelisiniz. Bu istediğinize beklentileriniz yönünde karar vermelisiniz. Hangi araca yatırım yapıyorsanız yapın mutlaka her defasında kar – zarar hedefi belirlemelisiniz. Bu doğrultuda hareket ederseniz olumsuz durumlarda beklenenden daha fazla zarar etmemiş olursunuz. Olumlu durumlarda ise karınızı direkt almış olursunuz. Anlık değişmelere nazaran paranızı kaybetmezsiniz. Tabii ki burada yatırımcı iç sesini dinlememelidir ve kararlılığını sürdürmelidir. Çünkü düşen fiyatlar yatırımcıyı zarar ettirse dahi enstrümanın değeri yükselirse umudu baş gösterdiği için kişi işlemini sonlandırmaktan vazgeçebilir. Elbette ki bu mümkündür. Fakat çoğu zaman ters etkilidir. Bu nedenle kişi işlemini sonlandırmadığı için belirlediği zarar noktasından daha çok kayba katlanmak zorunda kalır.

Aza kanaat etmeyen çoğu bulamaz sözü kesinlikle borsa yatırımcılarının kulağına küpe olması gereken bir sözdür. Bunun sebebi fiyatların yükselişinin daimi olmamasıdır. Çünkü başarılı yatırımcılar en uygun noktalardan satış işlemlerini gerçekleştirirler. Dolayısıyla da arzın çok olması durumunda yatırım araçlarının değeri dip noktalara kadar geriler. Bu durumda belirlenen hedef karda pozisyonun kapatılmaması yatırımcıların zarar etmesine neden olur. Bu yüzden kesinlikle belirlemiş olduğunuz noktadan işlemlerinizi sonlandırmalısınız. Aksi halde aza kanaat getirmediğiniz için çoğu bulamazsınız.

İşlemlerinizi borsada beklentilerinize göre yönetmeniz gerekiyor fakat bu kapsamda tüm pozisyonlara sonuna kadar güvenmemelisiniz. Paranızın tamamını tek yatırım aracına yatırmamalısınız. Bunun sebebi fiyat hareketlerinin beklentilerin ters yönüne ilerleyebilmesidir. Bu yüzden kesinlikle portföyünü canlı tutmalısınız. Kısacası bir kaç enstürümanı bir araya getirerek çeşitlendirmelisiniz. Birden fazla araçlara yatırım yaparak, riskleri böylelikle dengede tutabilirsiniz. Bu sayede para ve risk yönetimini kontrollü bir şekilde yapabilirsiniz. Hedeflediğiniz kar noktalarından işlemlerinizi yaparak, beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Böylece iyi bir borsa yatırımcısı gibi düşünebilir ve hareket edebilir hale gelebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Borsada Para Kazandıran Vakitler Hangileridir?

Sonuç olarak, borsa bir tutkudur. Bu tutkuyu sonuna kadar yaşamak istiyorsanız, oyunu kuralına göre oynamalısınız. Her türlü detayı bilerek piyasaya girişinizi yapmalısınız. Çünkü ufak eksiklikler sebebiyle zarara uğrama ihtimaliniz yüksektir. Riskleri sınırlandırmak, paranızı doğru bir şekilde yönlendirmek için yapmanız gereken borsa bilginizi ve tecrübenizi artırmanızdır. Bu da aracı kurumların eğitim hizmetleri ya da diğer faaliyetler sayesinde mümkündür. Bunun için öncelikle başarılı yatırımcılar gibi bu yollardan geçmelisiniz. Ayağınıza takılacak olan taşları nasıl temizlemeniz gerektiğini öğrenmelisiniz. Bu sayede edindiğiniz bilgiler, kazandığınız tecrübeler ile yolunuzu aydınlatabilirsiniz. Nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine karar vererek, başarıdan başarıya koşabilirsiniz.