Borsa Oynamanın Mantığı Nedir?

Borsa Oynamanın Mantığı Nedir?

Ülkemiz yatırımcıları dahil neredeyse tüm insanlar ellerindeki paraları değerlendirmek ister. Biliyorsunuz ki borsa bu konuda en sağlam kazanç kapısıdır. Çünkü doğru fiyat tahminlerinde ve uygun noktalardan alım – satım gerçekleştirildiğinde uzun vadede yüksek miktarda kar elde etmeyi mümkün kılmaktadır. Bu nedenle de yatırımcıların ilk tercihi oluşturur. Fakat bu konuda mantığa uygun hareket edilmediğinde ne yazık ki haberlerde veya çevrenizde duyduğunuz borsada batmış kişilerin arasında yer alabilirsiniz. Bu yüzden yatırımcıların bilinçlenmesi adına yazdığım bu yazıda borsa oynamanın mantığına değinmek istiyorum:

Borsa oynamanın mantığı oldukça basittir. Nasıl ki bir ürün satmak istediğinizde aldığınız fiyatın üzerinde sattığınız zaman kar elde edersiniz. Borsada aynı mantıkla çalışır. Fakat bu evrede dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Çünkü yatırım araçlarının fiyatları sabit değildir ve gün içerisinde sürekli olarak dengesiz bir şekilde düşüp yükselmektedir. Zarar edilmesinin nedeni bu yüzdendir. Yatırımcılar piyasayı doğru olarak analiz edemedikleri için kayıp verirler. Bunun sebebi ise borsa hakkında detaylı bilgi sahibi olmadan bir an önce para kazanmak için rastgele veya duyumlara göre işlem yapmaktır. Biliyorsunuz ki özellikle Türk yatırımcıları tez canlıdır ve her şeyin bir an önce olmasını isterler. Bu kapsamda da piyasayı öğrenmek yerine başarılı yatırımcıların anekdotlarını incelerler.

İnsanlar biliyorsunuz ki yapısı özellikleri nedeniyle birbirinden farklı bakış açılarına sahiptir. Kimi sözelci kimi sayısalcı kimi ise türkçe-matematikçidir. Bu yüzden herkesin olayları anekto etmesi, aynı olmadığı için bir başkasının kullanıp başarıya ulaştığı taktikle ilerleyebilmesi de zor olacaktır. Bu nedenle öncelikle yapmanız gereken tek şey borsa hakkında teferruatlı araştırma yaparak, piyasanın mantığını kavramanızdır. Ardından ise edindiğiniz bilgileri pratiğe dökebilmeniz gerekiyor. Bunlar için size borsa aracı kurumlarının eğitimlerinden faydalanmanızı öneririm. Ücretli olsalar dahi para kazanmak için buna değeceğini bilmelisiniz. Uzmanlardan öğrendiğiniz püf noktalar sayesinde işlemlerinizi bilinçli bir şekilde yöneterek, istediğiniz miktardaki paralara kavuşabilirsiniz.

Borsa Araçlarının Fiyatlarında Neden Düşüş ve Yükseliş Yaşanır?

Borsa Araçlarının Fiyatlarında Neden Düşüş ve Yükseliş Yaşanır?Borsa oynamanın esas mantığı para kazanmaktır. Fakat bu konuda çoğu insan yatırım yaptığının farkında değildir. Sadece alıp – satarak aradaki farktan kazanç elde etmeye bakarlar. Böyle bir düşünce halinde olmamalısınız. Yatırım yaptığınızın farkına varmalısınız ve işlem gören araçlar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bilhassa hangi araca yönelerek birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız o aracın özellikleri çok iyi bilmelisiniz. Fiyatları neden değişiyor, hangi dönemlerde daha fazla kar getiriyor gibi soruların cevaplarını bilirseniz. İlerisi hakkında kolaylıkla yatırım yapabilirsiniz. Böylelikle borsada alım – satım ne zaman yapılır anlayabilirsiniz. Çünkü herkesin yöneldiği araç farklıdır. Haliyle araçların fiyatları da aynı yönde değişmediği için belirli bir zaman belirtmek yanlış olacaktır.

Yatırım araçlarının fiyatları arz ve talebin dengesinin bozulması yüzünden değişir. Örneğin, A şirketinin hisse senetlerine yoğun bir alım talebi varken fiyatlar aşırı yükselecektir. Tam tersi portföyde bekletilen hisselerin satış vaktinin geldiğini düşünerek satım emri verildiğinde de talep azaldığı için fiyatlarda düşecektir. Hisse senedi düşerken ne yapmalı sorusunun cevabı için tıklayın. Bu durum bütün yatırım araçları için aynıdır. Fiyatların yükseleceği düşünülen araca yatırım yapılır. Ardından beklenilen yükseliş gerçekleştiğinde, beklentiyi karşılayacak seviyelere geldiğinde satış yapılarak, aradaki farktan kazanç sağlanır. Borsada fiyatlar anlık iniş çıkışlara uğradığı için araçların değer analizini iyi bir şekilde yapmalısınız. Çünkü yatırımcılar satış dalgalasına tutulmamak için daha önceki seviyelerden işlemlerini gerçekleştirirler.

Yükselen araçların değerleri elbette ki düşeceği gibi düşen enstrümanların fiyatları da ileride artacaktır. Düşüşler anlık olarak yaşanırken, yükselişler ise hemen değil uzun vadede gerçekleşir. Bu nedenle de borsada para kazanmak için işlemlerinizin vaktini uzun tutmanız gerekir. Bu aşamada zaman içinde meydana gelecek dalgalanma hareketlerinden etkilenmemeniz için piyasayı takip etmeniz yapmanız gereken davranışların öncelikli sırasında yer almalıdır. Bu konuda uzmanların analizlerine başvurabilirsiniz. Örneğin B şirketinin hisse senetlerine yöneleceğinizde o şirket hakkında yapılan analizleri incelemelisiniz. Çünkü para kazanmanın mantığı ileride değer kazanacak ürünlere yatırım yaparak aradaki farktan kazanç sağlamaktır.

Hisse senetleri, borsa endeksleri, yatırım fonları, tahviller, bonolar, emtialar ve dövizler piyasada alım – satıma konu olan ürünlerdir. Bu ürünlerin hepsine yatırım yapabilirsiniz. Fakat bu konuda önceliği bildiğiniz araçlara vermelisiniz. Özellikle biliyorsunuz ki altın çoğu kişinin birikimlerini değerlendirmek için yastık altı sakladığı enstrümandır. Borsada altına daha karlı şekillerde yatırım yapabilirsiniz. Altın ticareti nedir, nasıl yapılır, öğrenmek için buraya tıklayın. Elinizde bulundurmayarak çalınma, kaybolma risklerinden arındırdığınız gibi fiyatlarında yaşanan değişimler sonucunda birikimlerinizi güven içinde değerlendirebilirsiniz. Çünkü borsa yasal piyasadır. Ülkemizde borsa işlemlerinizi aracı kurumları vasıtasıyla gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle eğer borsaya giriş yapmak istiyorsanız, kendinize yasal ve güvenilir olan aracı kurumu seçmenizi öneririm.

Borsada Başarılı Olmak için Nasıl Hareket Etmeli?

Borsada Başarılı Olmak için Nasıl Hareket Etmeli?Borsada başarılı olmak için kesinlikle kendinizi yatırımcı psikolojisine girmiş olarak hissetmelisiniz. Bu konuda adımlarınızı temkinli olarak atmanızda fayda var. Çünkü nasıl ki bir ev bir araba veya başka bir şey alacağınızda hakkında bilgi topluyorsanız, adımlarınızı ona göre atıyorsanız. Borsada da aynı şekilde sakin ve sabırlı olarak ilerlemelisiniz. Bu evrede illa ki çevrenizden olumlu tepkiler alabileceğiniz gibi olumsuz düşünenlerle de karşılaşabilirsiniz. Eğer borsada para kazanmayı kafanıza koymuşsanız, inanmışsanız başarılı olmak için büyük bir kısmı halletmişsiniz demektir. Bunun nedeni başarmanın inanmanın yarısı olmasıdır. Bu konuda tereddüte düşmemelisiniz. Her an kayıpla karşılaşacağım diye panik halde olmamalısınız.

Tavsiye İçerik: İyi Bir Borsacı Olmak için Ne Yapmalı?

Psikolojik olarak da borsada başarılı olup olmama durumunuz etkilenir. Bu nedenle yukarıda yazdığım durumlara düşmemeye özen göstermelisiniz. Özellikle belli başlı zamanlarda borsada yoğun olarak spekülasyon yapılmaktadır. Bu da yatırım araçlarının değerlerine direkt olarak etki etmektedir. Bu yüzden anlık olarak piyasa takibi yaparak bu durumun etkilerini en aza indirgeyebilirsiniz. Bunun için borsa bilgisi ve deneyiminin oldukça önemli olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Hem internet hem de aracı kurumlarının eğitimleri aracılığıyla bilgilerinizi sürekli olarak taze tutmalısınız. Biliyorsunuz ki kullanılmayan bilgiler çok çabuk unutmaktadır. Bu nedenle hedefinize ulaşabilmeniz için bu önemli iki unsura sahip olmalısınız.

Borsa Bilgisine ve Deneyimine Sahip Olmak için Ne Yapmalı?

Borsa Bilgisine ve Deneyimine Sahip Olmak için Ne Yapmalı?Borsa bilgisine ve deneyime sahip olmak günümüzde oldukça kolaydır. Bilgi birikimleri yazıda da belirttiğim gibi aracı kurumlarında görevli olan uzmanların hazırladığı kitaplar, videolar, verdikleri seminerler sonucunda gün geçtikçe piyasanın mantığını kavramanızı sağlar. Bunun dışında test teknikleri, analiz yöntemleri ve diğer konular hakkında da püf noktalara ulaşırsınız. Böylelikle riskleri öngörerek engelleyebilirsiniz. Yılların deneyimine sahip olmak için uzun bir süre beklemenize gerek yok. Çünkü demo hesaplar kısa sürede sizi piyasaya hazırlayan uygulamalardır. Bu uygulamalar sayesinde gerçek hesapta işlemlerinizi yürütüyormuşçasına uygulamalı olarak deneyimlerinizi arttırabilirsiniz.

Demo hesaplar gerçek hesaplarla aynı görüntüde olmasının yanı sıra işlem bakımından da aynı imkanları sunmaktadır. Yani gerçek yatırım hesabında nasıl alım – satım yapıyorsanız, sanal borsa hesaplarında da aynı işlemleri yaparsınız. Böylelikle kendi paranızı riske atmadan borsa tecrübesi kazanabilirsiniz. Bu gerçekten oldukça avantajlıdır. Çünkü direkt kendi sermayenizi riske atmadan belli bir süre sonra başarılı olup olmayacağınızı anlayabilirsiniz. İnancınızı kaybetmediğiniz, hedefleriniz doğrultusunda yürüdüğünüz sürece istediğiniz başarıya ulaşarak, beklediğiniz kazançları elde edebilirsiniz. Böylece zaman geçtikçe borsayı kurutan biri olarak anılabilirsiniz.