Borsa Öğrenmek İsteyenler için 5 Önemli Öneri

Borsa Öğrenmek İsteyenler için 5 Önemli Öneri

Borsayı öğrenmek, tasarruflarını yatırım araçlarına yatırarak parasını değerlendirmek için son derece önemli konudur. Çünkü en temel bilgiler risk oluşumlarını görebilmenizi, önleyebilmenizi sağlar. Bu yüzden detaylı olarak borsayı bilmenizde yarar var. Bilgi sahibi olmadan piyasada yatırım yapmak sakıncalıdır. Geleceğinizi güvence altına almak için saatlerce çalışarak, emek harcayarak kazandığınız paraları kaybetmek istemiyorsanız, önerilerime kulak verin:

Günümüzde tüm bilgilere biliyorsunuz ki internet aracılığıyla saniyeler içinde ulaşabiliyoruz. Aynı şekilde borsa piyasası hakkında temel ve teorik bilgilere doğru sorgulatmalar sayesinde sahip olabilirsiniz. Gerek yerli gerekse yabancı kaynaklar kısa sürede borsanın temelini kavramanızı sağlar. Bu yüzden tüm yolları deneyerek, bilgi birikimlerinizi arttırmalısınız. Fakat tek başına teorik bilgilerin bilinmesi bütün riskleri önleyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Bunun için yılların tecrübesine sahip olan yatırımcılar gibi tecrübeli olmalısınız. Bu da yapılan işlemler sonucunda zamanla kazanılır. Bu süre zarfını kısaltmak için aracı kurumlarının eğitim ve demo hesap faaliyetinden yararlanmanızı öneririm.

Şimdi, parasını değerlendirmek, geleceğini güvence altına almak isteyenler için 5 önemli ipucundan bahsetmek istiyorum:

Borsayı Teorik Olarak Öğrenmek

Borsayı Teorik Olarak ÖğrenmekBorsada işlemlerinizi başarılı bir şekilde yönetebilmeniz için teknik kısımlardan önce teorik olan konuları halletmelisiniz. Çünkü işlem hacminiz arttıkça karşınıza farklı bilgiler çıkacaktır. Bu da eksik bilgiye sahip olanların birikimlerini kaybetmesine neden olacaktır. Bu yüzden önemsemediğiniz, ne işime yarayacak dediğiniz her ayrıntının ileride karşınıza çıkacağını düşünerek şimdiden öğrenmelisiniz. Borsada kaybetmeden para nasıl kazanılır, bilgi almak için tıklayın.

İlk olarak borsa nedir, ne değildir sorusunun üzerinde durmalısınız. Daha sonra terimleri ve yatırımcıların arasında kullandıkları borsa jargonları araştırmalısınız. Bilhassa piyasa takibi ve fiyat analizleri nedir, nasıl yapılır ve yorumlanır gibi ekseriyetle önemli olan konuları bilmelisiniz. Böylelikle borsada gerçekleştirilen işlemlerin mantığını kavrayabilirsiniz. Bu konuda ders niteliği taşıyan uzmanların kaleme almış olduğu kitaplar vardır. İnternet üzerinden pdf olarak indirebilirsiniz. Böylece elinizin altında olan kitaplar sayesinde takıldığınız yerlerin üstesinden gelebilirsiniz.

Borsada İşlem Gören Yatırım Enstrümanlarını Tanımak

Borsada İşlem Gören Yatırım Enstrümanlarını TanımakBorsada birbirinden farklı, geniş yelpazeye sahip olan enstrümanlar bulunur. Bunlar; hisse senetleri, endeksler, tahviller, bonolar, yatırım fonları, ticaret konu olan altın, gümüş, bakır gibi araçlar ve dövizlerdir. Her birinin değeri farklıdır. Bu sayede küçük miktardaki birikimlere karşılık gelecek enstrümanlara yatırım yaparak para kazanabilirsiniz. Ama bunun için borsayı çok iyi biliyor olmanız kadar araçların fiyatlarını etkileyen faktörlerinde mantığını çözmüş, trend eğilim yönlerini doğru olarak tahmin ediyor olmanız gerekir.

Yatırım enstrümanları hakkında bilgi sahibi olduktan, fiyat hareketlerini yorumlayabildikten sonra dikkat edilmesi gereken konu portföy oluşturmadır. Borsada portföy oluşturma hakkında daha detaylı bilgiler için buraya tıklayın. Bunun nedeni her yatırımın amacının farklı olmasıdır. Kimi az ama öz kazanç elde etmek isteyerek birikimlerini güvence altında değerlendirmek isterken kimileri de yüksek kazanımlara imza atmak için likiditesi ve riski yüksek olan araçları tercih etmektedir. Bu yüzden öncelikle ne kadar para yatıracağınıza ve beklentinizin ne olduğuna karar vermelisiniz. Buna göre hangi enstrümanlara yatırım yapacağınıza kolaylıkla karar verebilirsiniz.

Uzmanların önerileri tek bir araca büyük miktarda ara yatırmaktansa, değişik araçlara küçük miktarda parça parça yatırım yapmanız yönündedir. Bunun nedeni risklerin tek araç üzerinden kaldırılarak, diğer enstrümanlara da yayılmış olmasıdır. Bu sayede portföyünüzde bulunan araçların fiyat hareketlerine göre en kötü ihtimalle bir kaçından zarar ederken diğerlerinden kâr elde edebilirsiniz.

Borsayı ve Piyasadaki Hareketliliği Takip Etmek

Borsayı ve Piyasadaki Hareketliliği Takip EtmekBiliyorsunuz ki borsa araçlarının fiyatları gün içinde düzenli olmayan yapıda dalgalanmaktadır. Bazen sert iniş çıkışlar yaşanmaktadır. Bu durumu öngörebiliyor olmak kesinlikle başarılı olmanızı sağlar. Piyasanın mantığına göre araçların fiyat hareketleri geri çekildiğinde, düşük seviyelerden alım, yükseldiğinde ise satış emri vermek gerekir. Böylece aradaki fiyat farkından dolayı kazanç elde edilir. Mantık oldukça basittir. Fakat uygulama konusuna gelindiği zaman belli başlı göstergelerin takibinin yapılması gerekiyor. Bunların başında da borsa takibi geliyor.

Piyasa takibi araçların fiyatlarını doğru tahmin edebilmek için muhakkak yapılması gereken konudur. Özellikle ülke ekonomilerinin durumları, sıcak gelişmeler araçların fiyatlarına doğrudan etki eder. Tecrübe kazandıkça geçmişe bakarak, günümüzde meydana gelen olayların yorumunu yapabilir hale gelebilirsiniz. Bunun için borsa uzmanlarının günlük analizlerini takip etmenizi öneririm. Oldukça faydalıdır. Bu konuda başarılı olduğunu düşündüğünüz birkaç uzmanın yazılarını düzenli olarak okumalısınız. Böylece ileride oluşması muhtemel fiyatları tahmin edebilirsiniz.

Teknik Analizleri Uygulamak ve Fiyat Oluşumlarını Tahmin Etmek

Teknik Analizleri Uygulamak ve Fiyat Oluşumlarını Tahmin EtmekBorsada doğru fiyat tahminlerde bulunduğunuz sürede istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz. Bunun için piyasa takibi kadar fiyat analizleri de önemlidir. Matematiksel formüller ve fiyat – zaman grafikleri gelecek tarihte belli zaman aralığını baz alarak araçları ilerideki değerlerini tahmin edebilmeniz konusunda yardımcı olur. Özellikle farklı göstergeler sayesinde araçların değerlerinde yaşanacak değişiklikleri daha kolay şekilde görebilirsiniz.

Borsa Analizleri Nelerdir, Nasıl Yorumlanır?
Öğrenmek için Tıklayın!

Teknik analizler finans piyasalarında deneyimli olmayan kişiler için ilk zamanlar karışık gelecektir. Fakat zaman geçtikçe, bir kaç deneyim yaşadıktan sonra hangi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini kolaylıkla anlayabilirsiniz. Özel göstergeler sayesinde fiyatın trend yönünü belirleyebilirsiniz. Beklentinizi karşılayacak fiyat seviyelerini belirleyerek, en uygun noktalardan alım – satım yapabilirsiniz. Böylelikle paranızı değerlendirebilirsiniz.

Borsa Tecrübesine Sahip Olmak

Borsa Tecrübesine Sahip OlmakBorsa konusunda sahip olduğunuz temel bilgileri kontrol altına alabilmek için deneyimli olmanız şarttır. Yatırımcı adaylarının kendilerini geliştirmeleri, para kazandıracak borsa stratejileri üretebilmeleri açısından gerçek hesabın aynısı olan sanal hesaplar geliştirilmiştir. Bu hesaplarda kendi paranızla değil, platforma yerleştirilmiş gerçek olmayan para üzerinden işlem yaparsınız. Böylelikle birikimlerinizi riske atmadan başarılı borsacıların seviyesine çıkabilirsiniz. Bunun için tüm yaptığınız yatırım işlemlerini ciddiyetle yürütmelisiniz.

Piyasaya adapte olmanız ve öğrendiğiniz teorik bilgilerin pratiğe dökülmesi açısından demo hesaplar oldukça avantajlıdır. Bu sayede alım – satım emirleri nasıl verilir, araçların fiyat hareketleri neden değişir, piyasa takibi nasıl yapılır, analizler nasıl yorumlanır gibi konuları paranızı riske atmadan öğrenebilirsiniz. Vakit geçtikçe tecrübeleriniz arttığı gibi bilgi birikimleriniz artacaktır ve kalıcı hale gelecektir. Bu sayede işlemlerinizi daha bilinçli olarak yürütmeye başlarsınız. Her şeyden önce borsayı en ince ayrıntısına kadar
öğrenmelisiniz. Gerisi edindiğiniz tecrübeler sonucunda gelecektir.

Sonuç olarak, borsa öğrenmek isteyenlerin dikkat etmesi ve muhakkak öğrenmesi gereken 5 önemli unsurları ele aldım. Bu önerileri dikkate alarak hareket ederseniz belli bir süre geçtikten sonra profesyonel yatırımcılar gibi kâr getirecek araçların sinyalini alabilirsiniz. Bu sayede avantajlı pozisyonları değerlendirerek, para kazanabilirsiniz. Böylelikle kaderinizi değiştirerek, hayallerinizi süsleyen, ayakta kalmanızı sağlayan düşlerinizi kazandığınız paralarla gerçekleştirebilirsiniz.