Borsa Nedir? Ne Değildir?

Borsa Nedir? Ne Değildir?

Birçoğumuz borsa nedir tam olarak bilmese bile, düşmesi – yükselmesi gibi haberlere karşı bir kulak aşinalığı vardır. Etrafından duyduğu birkaç söylemle birlikte de uzak durması gerektiğini veya girip para kazanması gerektiğini düşünür. Oysaki borsa bunlardan ibaret değildir. Çünkü kurumsal bir piyasadan bahsediyoruz ve birikimlerinizle birlikte hisse senedi gibi yatırım araçlarını doğru bir şekilde alıp satarak kazanç elde ediyoruz.

Borsa hakkında kulaktan dolma edindiğiniz bilgiler, sizi yanlış yönlendirebilir. Bu nedenle borsa nedir tam olarak öğrenip anlamadan işlem yapıp para kazanmaya kalkışmamalısınız. Eğer herhangi bir bilgi edinmeden borsaya girmeye kalkarsanız, paranızı kaybedebilirsiniz. Daha sonrada borsanın tam bir dolandırıcılık yeri veya kumar olduğunu düşünebilirsiniz. Bu bağlamda sizlere borsanın ne olup, ne olmadığından bahsetmek istiyoruz.

Borsa Nedir?

Borsa Nedir?Ticarete konu olan mal ve kıymetli evrakların alım – satım işlemlerinin bir aracı kurum vasıtasıyla yapıldığı kurumsal piyasalara, borsa diyoruz. Ülkemiz borsası, Borsa İstanbul’dur ve Türk yatırımcılar burada işlemlerini gerçekleştirirler. Aracı kurumlar ise bir banka veya aracılık yetkisine sahip finans kuruluşlarıdır. Borsaya girmek istediğiniz zaman bu aracı kurumlardan birisiyle anlaşırsınız ve işlemlerinize aracılık etmesi için sözleşme imzalarsınız.

Borsada alıp sattığımız yatırım araçları için ticarete konu olan mal ve kıymetli evraklardan bahsediyoruz. Ticarete konu olan mallar, emtialardır ve altın, gümüş, petrol, buğday, pamuk, çelik, bakır gibi geniş bir gruba sahiptir. Kıymetli evraklar ise tahmin ettiğiniz gibi hisse senetleri, tahviller, bonolardır. Tüm bunların yanında türev araçlardan da bahsederiz. Bunlar ise vadeli ve opsiyon işlemlerini oluşturan enstrümanlardır. Örneğin Borsa İstanbul’da Ons Altın/Dolar vadeli işlem sözleşmeleriyle işlem yapabilirsiniz.

Borsada işlem gören yatırım araçları, çeşitli prosedürler sonrasında borsada yatırımcılara sunulur. Mesela bir hisse senedinin işlem görmesi için öncelikle ait olduğu şirketin halka arz edilmesi ve hisselerinin borsaya kaydedilmesi gerekir. Daha sonrada belirlenen piyasa fiyatları üzerinden bu hisse senetlerini alıp satarak para kazanırsınız. Para kazanma işi ise fiyatlarda, arz ve talep nedeniyle meydana gelen dalgalanmalar sonrasında yaşanan değişiklikler sayesinde gerçekleşir. Genel mantık ise fiyatı düşük olan bir hisse senedi satın alınır ve gelecekte yükselmesi beklenir. Beklenti gerçekleştiğinde başlangıca göre daha yüksek fiyattan satılarak alım – satım arası fiyat farkından kar edilmiş olur. Fiyatların yükselmesi ve düşmesi ise arz ve talebinde meydana gelen değişikliklerden kaynaklanır. Bu bilgilerin hepsini internet üzerinden öğrenmeniz ve ücretsiz eğitimler bulmanız mümkündür. 10 adımda borsa nedir öğrenmek için tıklayın.

ÜCRETSİZ EĞİTİM ALMAK İÇİN TIKLAYIN!

Borsada yatırım yapmak istediğiniz zaman kendinize vadesiz bir yatırım hesabı açtırmalı ve bir aracı kurumla anlaşmalısınız. Aracı kurumla anlaştıktan sonra hesabınıza yatıracağınız parayla borsadan istediğiniz yatırım araçlarını seçerek işlem başlayabilirsiniz. Size para kazandıracak bir yatırım aracını seçmek için iyi bir piyasa takibi yapmalı, analizlerle grafikleri yorumlamalı ve geleceğe yönelik bilgiler almalısınız. Bu şekilde gelecekte tahminlerinizin doğru çıkmasıyla birlikte kazanç elde edersiniz.

Borsa Ne Değildir?

Borsa Ne Değildir?Borsada kaybedenlerin birçoğu, kendi hataları nedeniyle bu kayıpları yaşamaktadır. Neden kaybettiğini anlamadığı için de tüm suçu borsaya atmakta ve bir kumarhane olduğunu söylemektedir. Ama borsa, bu kişilerin anlattığından çok farklı bir yerdir. Borsada bilgileriniz ve deneyimlerinizle, yaptığınız analizler sonucunda para kazanırsınız. Yani kumarda söz konusu olan şans, borsada pek yanınızda değildir; çünkü ne kadar deneyimli bir yatırımcıysanız, o kadar iyi bir kazanç elde edersiniz.

Borsa kesinlikle bir dolandırıcılık yeri de değildir. Bunu yapmaya kalkan kişilere manipülatör denir ve karşılığında para ile hapis cezası uygulanır. Borsanın, ekonomiler adına oldukça büyük faydaları vardır ve fiyatların düzenlenmesinde önemli bir göreve sahiptirler. Borsada bilgileriniz ve deneyimlerinizle işlemlerinizi, analizlere dayandırarak yaptığınız sürece kazanç elde edersiniz. Aynı zamanda kazancınızın, sahip olduğunuz deneyimle eş değer olduğunu da söylemek gerekiyor.