Borsa İşlemlerine Nereden Başlamak Gerekiyor?

Borsa İşlemlerine Nereden Başlamak Gerekiyor?

Borsa işlemlerine başlamak için öncelikle piyasada yasal yatırımcı olmanız gerekiyor. Ardından yatırımlarınıza yön vermeye başlayabilirsiniz. Fakat bu konuda başarılı olabilmeniz için borsanın kurallarını öğrenmiş olmalısınız. Buna göre mevcut ve karşılaşılması beklenmeyen riskleri öngörerek engelleyebilirsiniz. Böylece kafanızdaki rakamlara doğru noktalardan alım – satım yaparak ulaşabilirsiniz.

Borsa İstanbul biliyorsunuz ki ülkemizde Sermeye Piyasası Kurulu tarafından yasalara uygun olarak düzenlenmiştir ve denetlenmektedir. Bu sayede birikimlerinizi değerlendirirken aklınızda herhangi bir kuşkuya yer olmasın. Çünkü piyasa yasaldır ve tüm işlemlerinizi güvenilir bir şekilde gerçekleştirirsiniz. Buna piyasada aracılık hizmetinde bulunan bankalar ve özel şirketlerde dahildir. Alt yapılarından tutun çalışanlara kadar tüm her şey belli bir standarda bağlıdır. Sadece işletim ücreti olarak alınan komisyonlara sınırlandırma getirilmemiştir. Bu nedenle kurum seçerken bu kıstası çözümleyerek tercihte bulunmalısınız.

Borsa alım – satımları aracı kurumlarının platformları üzerinden verilen emirler neticesinde yapılır. Ama verdiğiniz emir direkt olarak piyasaya gitmez. Onun yerine kurumun sistemine işlenir. Örnek vermek gerekirse; a hisse senedine 100 TL ile 10 lotluk alım emri verdiğinizde, kurum emrinizi borsanın kurallarına uygun olarak düzenler ve sisteme işler. Emriniz karşılık bulduğunda yani satıcı taraf elinde bulunan hisseyi aynı oranda ve aynı fiyata satış emri verdiğinde; arz – talebin birbiriniz karşılamasıyla işlemler gerçekleştirilir. Böylece satıcı yatırım aracını, alıcı da parayı sistem üzerinden karşı tarafa transfer etmiş olur.

İlginizi Çekebilir: Acemi Yatırımcılar için Borsa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Piyasada kazanç sağlamak için belli bir düzeyde borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız gerekir. Borsa nedir gibi temel sorunun cevabını bilmeden işlem yapmak çoğu zaman sakıncalıdır ve zararla sonuçlanır. Bu yüzden paranızı çarçur etmemeniz için yapmanız gereken piyasayı kapsamlı bir şekilde öğrenmek, bir süre tecrübe kazanmak olacaktır. Borsa tecrübesi nasıl kazanılır, detaylı bilgi almak için burayı tıklayın. Bu konuda imkanlar eskiye nazaran oldukça fazladır. Öyle ki internet aracılığıyla pek çok kaynağa ulaşarak, borsa hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca aracı kurumlarının eğitimlerinden de faydalanabilirsiniz. Bu eğitimler profesyonel uzmanlar tarafından sunulduğu için borsayı öğrenmenin en kolay ve hızlı yolu olarak görülmektedir.

Borsayı oyun olarak gören yatırımcılar vardır. Bunlar genellikle sürekli olarak zarar ederler. Çünkü şans faktörlerinin etkili olduğuna inanırlar. Borsada kazanma ve kaybetme şansı eşit olmasına rağmen, bilinçsiz olduktan sonra kayıpla karşılaşmanın oranı daha yüksektir. Bu nedenle riskleri önleyebilir hale gelene kadar gerçek hesabınıza geçiş yapmasanız iyi olur. Onun yerine demo hesaplarda işlem yapabilirsiniz. Bu hesaplar gerçek hesabın kopyası niteliğindedir ve sanal para üzerinden alım – satımlar gerçekleştirilir. Böylelikle deneyimleriniz iyice artana kadar geçen sürede karşılaştığınız zararlarda cebinizden beş kuruş çıkmayacaktır. Dolayısıyla birikimlerinizi riske atmadan borsa deneyimi yaşamış olursunuz.

Deneme hesapları internet üzerinden online olarak bilgisayarınıza, tabletinize, akıllı telefonlarınıza indirebileceğiniz gibi direkt aracı kurumlarının sayfalarından da kullanabilirsiniz. Bu hizmetten yararlanmak için şart yoktur. Gerçek hesap açabilmek için 18 yaşınızı doldurmuş olmanızın zorunluluğu bulunurken, demo hesaplarda böyle bir şart koşulmamıştır. Çünkü zaten yaptığınız işlemlerin sonucunda para kazansanız veya kaybetseniz bile ne gerçekten kazanmış ne de kaybetmiş olursunuz. Bunun nedeni işlemlerin sanal para üzerinden yapılıyor olmasıdır. Deneme hesapları borsanın özünü ve mantığını kavramada son derece yararlıdır. Bu nedenle bir süre borsayı iyice anlayana kadar alıştırmalar yaparak, hatalarınızı nasıl telafi edebilirsiniz öğrenmelisiniz.

Borsa işlemlerine nereden başlamam gerekiyor dediğinizde siz değerli okurlarıma önerim, bildiğiniz araçlara yönelmenizdir. Biliyorsunuz ki ülkemiz yatırımcıları hem risk almak istemezler hem de para kazanmak isterler. Bu evrede risk almadan para kazanma oranının yüksek olmayacağını bilmenizi isterim. Borsada genelde en yüksek işlem hacmine sahip olan enstrümanlar hisse senetleridir. Bunun nedeni ise hem alım – satım arası farktan hem de şirketlerin dağıttığı temettülerden ek gelir sağlanmasıdır. Hisse senetleri hakkında detaylı bilgi almak için burayı tıklayın.

işlemlerin sonucundan yüksek getiriler elde edilebildiği gibi riskler önlenemediği takdirde büyük kayıplarla da karşılaşılabilir. Bu nedenle ileride değer kazanacağı kesin gözüyle baktığınız sektörlere yönelmelisiniz. Her dönem popüler olan sektörler vardır. Bugün otomotivse yarın gıda diğer gün bilişim olacaktır. Bu tamamen tüketicilerle alakalı bir durumdur.

Hisse senetleri yüksek işlem hacmine sahip olsalar da yatırımcıların büyük bir kısmı güvenilir liman olarak gördükleri altından hiçbir zaman vazgeçmezler. Fakat bu bağlamda kıymetli madenin değerini değiştiren unsurların bilinmesi gerekiyor. Para kazanmak için alım emri verildikten sonra trendin düşmesi zarar yükselmesi ise kar anlamına geliyor. Bu yüzden değer kazanmasın beklediğiniz zaman dilimlerinde işlemlerinizi yapmalısınız. Bunun içinse piyasa takibi ve analizlerden faydalanmalısınız. İşlemlerinizi daha uzun vadelerde gerçekleştirmelisiniz. Böylece trendin yönü elbette ki artacaktır ve yüksek kazanç elde etmenizi sağlayacaktır.

Sonuç olarak, borsa işlemlerine nereden başlamak gerekiyor yerine ilk önce piyasanın mantığını kavrayıp kavramadığınızdan emin olmalısınız. Bu da en iyi demo hesaplar aracılığıyla anlaşılır. Çünkü bu hesaplarda yapılan işlemler gerçek hesaplardaki güncel fiyat değişimleri üzerinden gerçekleşir. Böylece paranızı riske atmadan borsada birikimlerinizi değerlendirebilip değerlendiremeyeceğinizi anlarsınız. Gerçek hesapta acı bir tecrübe yaşamak, paranızı kaybetmek istemiyorsanız; tecrübe kazanmanızda yarar vardır. Zaten ilerleyen süreçte tüm araçları tanıyacağınız, özelliklerini ve püf noktalarını bileceğiniz için hangi enstrümana yatırım yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. İşlemlerinizi hangi seviyelerden gerçekleştirmeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. Böylece piyasanın mantığına göre hareket ederek yüksek kazançlara imzanızı atabilirsiniz.