Borsa İşlemleri Nerede Yapılır?

Borsa İşlemleri Nerede Yapılır?

Ülkemizde birikimlerini değerlendirmek isteyenler yatırım işlemlerini Borsa İstanbul üzerinden gerçekleştirmektedir. Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) düzenleme ve denetlemelerinden sonra tüm alım – satımlar yasal mevzuatlara uygun olarak güvenilir bir şekilde yapılmaktadır. Yüksek getiri sağlayan hisse senetleri, endeksler, faiz kazancı elde ettiren tahvil, bono ve tüm dövizler, bunların dışında çok fazla çeşide sahi olan emtialar piyasada işlem görmektedir. İstediğiniz enstrümanlara yatırım yaparak paranızı değerlendirebilirsiniz.

Borsada yatırım yapmadan önce piyasa hakkında her şeyi bildiğinizden emin olmalısınız. Çünkü temelin sağlam olması doğru stratejilerle ilerlemenizi sağlar. Aksi halde kâr elde etmeyi beklerken zararla karşılaşabilirsiniz. Günümüzde borsayı öğrenmek kolaydır. Gerek yerli – yabancı kaynaklar gerekse aracı kurumlarının internet üzerinden sunmuş oldukları eğitimlerinden yararlanarak kısa sürede piyasanın mantığını çözebilirsiniz. Profesyoneller gibi kayıpla karşılaşmadan para kazanmak istiyorsanız, bilgi birikimlerinizin yanında deneyiminde önemi büyüktür.

Haberlerden veya çeşitli kanallardan borsanın düşüp yükseldiğini duymuşsunuzdur. Önemli olan bu düşüş yükselişleri önceden öngörebilmektir. Kâr elde etmek için gelecekte değer kazanma ihtimali yüksek olan araçlara yatırım yapılmaktadır. Bunun nedeni alım – satım arası farktan kazanç sağlanıyor olmasıdır. Yani alımlarınız düşük fiyattan, satışlarınız ise daha yüksek fiyattan beklentinizi karşılayacak seviyelerden gerçekleştirilmelidir. Mantık basit olmasına rağmen pratikte çoğu yatırımcı bilgi veya deneyim eksikliği yüzünden başarılı olamamaktadır. Çünkü araçların fiyatları birden fazla değişken üzerine kuruludur. Bu değişkenleri bilmeniz ve takip etmeniz gerekir.

Borsada Alım – Satım Emri Nasıl Verilir?

Borsada Alım - Satım Emri Nasıl Verilir?Borsa işlemleri tamamen internet üzerinden fiziki ve fiziki olmayan şekillerde yapılır. İster enstrümana fiziken sahip olursunuz isterseniz de sadece işlem platformu üzerinde değişen fiyat hareketleri arasından kazanç elde edersiniz. Bu size kalmıştır. Fakat ticarete konu olan emtia denen altın, gümüş, petrol, buğday, kakao gibi malların yapılarında bozulmalar görülmektedir. Bu yüzden de fiziki yatırımlar pekte mantıklı değildir. Aynı zamanda çalınma ve kaybolma riskleri ile de karşılaşıldığı için fiziki olmayan işlemler daha yüksek kâr edilmesini sağlamaktadır. Emtia yatırımı yapmak mantıklı mı, öğrenmek için tıklayınız.

Borsa piyasasında işlemler online olarak, internet bağlantısı olan cihazlar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Bunun için aracı kurumunun sunmuş olduğu yazılımı yatırımlarınızı yönetmeyi düşündüğünüz cihazlarınıza indirmelisiniz. Bu sayede oturduğunuz yerden portföyünüzü yönetebilirsiniz. Avantajlı gördüğünüz pozisyonlara yatırım yapabilirsiniz. Platform üzerinden vermiş olduğunuz alım – satım emirleri kurumunuzun sistemine işlenir. Yetkili kişiler emri borsa piyasası kurallarına uygun olarak düzenleyerek, sisteme girerler. Böylelikle alıcı ve satıcı fiziken bir araya gelmeden işlemleri gerçekleştirilmiş olur.

Piyasada alım – satım işleminizin gerçekleşmesi için alıcı veya satıcı tarafın girmiş olduğu emirler birbirini karşılaması gerekir. Örnek vermek gerekirse; X şirketinin senedine 1.000 TL ile yatırım yapmak istiyorsunuz, karşı taraf yani X şirketin hissesine ortak olan satıcının da aynı oranda senedi elinden çıkartmak istemesi gerekiyor. Böylelikle sisteme girilen emirlerin eşleşmesiyle alıcı parayı, satıcı da ticarete konu olan enstrümanı karşı tarafa transfer etmiş olur. Bu böyle sürer gider. Önemli olan bu işlemlerin sonucunda kâr elde etmektir. Sürekli değişen fiyat hareketliliğini kontrolünüz altında tutabilmeniz için deneyimli olmalısınız. Bu sayede hangi zamanlarda nasıl hareket etmeniz gerektiğine doğru olarak karar verirsiniz.

Yatırımcıların ve adayların kendilerini geliştirebilmeleri, piyasaya adapte olabilmeleri için deneme hesapları geliştirilmiştir. Bu hesaplarda işlemler güncel fiyat verileri üzerinden sanal parayla yapılır. Böylelikle birikimlerinizi riske atmadan yılların deneyimine sahip olan borsacılar gibi tecrübeye sahip olabilirsiniz. Bunun için elbette ki bu süreci uzun tutmalısınız ve bol bol alıştırma yapmalısınız. Bilhassa başarısızlıkla sonuçlanan işlemlerin nedenini sorgulamalısınız. Böylelikle dikkat edilmesi gereken hususları öngörebilir, engellemek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini tecrübeleriniz sonucunda daha net görebilirsiniz.

Borsada Ne Zaman Alım – Satım Yapılır?
Öğrenmek için Tıklayın!

1 Aralık 2015 tarihine kadar sabah ve öğlenden donra olmak üzere belli saat aralığında çift aşamada gerçekleştirilen işlemler, artık tek aşamada yapılacaktır. Bu düzenleme daha yeni olduğu için öncelikle Menkul kıymetler borsasını kapsamaktadır. Daha sonra diğer araçlar için de aynı uygulama uygulanacaktır. Şuana kadar pek bir sıkıntı yaşanmamıştır. Hatta emirlerin iletimi daha hızlıdır. Bunun için yine de aracı kurumlarının teknolojik alt yapısı iyi olanla çalışmanız gerektiğini unutmamalısınız. Aracı kurumu seçerken dikkat edilmesi gerekenler denildiğinde akla ilk olarak yasal olmaları gelmektedir. Onun dışında kurumların sunmuş olduğu hizmetler kıyaslanarak, yatırım mantığına uygun olan tercih edilmelidir.

Aracı kurumlarının platformlarında özel fiyat göstergeleri yer alır. Bu göstergeler sayesinde yatırım araçlarının gelecekte alması beklenen fiyat hareketleri tahmin edilebilmektedir. Bunun için piyasa takibi de yapmanız gerekir. Özellikle ülke ekonomilerinin durumu doğrudan araçların değerine olumlu veya olumsuz olarak yansımaktadır. Belli zamanlarda açıklanan mikro ve makroekonomik veriler sayesinde her ülkenin ekonomisi hakkında bilgi sahibi olunmaktadır. Ekonomik takvim uygulaması sayesinde dünyanın dört bir yanında bulunan ülkelerde yaşanan değişmeleri hızlı bir şekilde takip edebilirsiniz. Böylelikle fiyat analizlerinin de yardımıyla kârlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

İşlemlerinizi doğru bir şekilde yönetebilmek için teorikte ve pratikte çok iyi olmalısınız. Yoksa anlık değişen fiyatlar kontrol altına alınamadığında zararla karşılaşırsınız. Bu yüzden aracı kurumlarının eğitimlerini yabana atmayın. Uzmanların yazmış olduğu kitapları okuyun, videolu anlatımları seyredin. Bir yandan da demo hesaplarda verilen örneklerin sağlamasını yapın. Kafanıza takılan yerleri seminer hizmetinden yararlanarak giderebilirsiniz. Zaman geçtikçe profesyoneller gibi bilgi birikimleriniz ve deneyimleriniz de artar. Bu sayede istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz. Bunun için sabırlı olmalısınız. Pes etmek kolaydır. Önemli olan zoru başarmaktır.

Piyasada başarılı olan yatırımcıları örnek almalısınız. Onlarda önceden başarısız sonuçla karşılaşmışlardır. Fakat yılmamışlardır. En ufak ayrıntıları atlamadan dikkat edilecek hususları göz ardı etmemişlerdir. Başarılı olan kişilerin varlığı, herkesin iyi bir borsa bilgisi ve deneyimiyle beklentilerini karşılayabileceği anlamına geliyor. Kısacası her şey sizde bitiyor. Borsada yatırım yapıp yapmamaya hazır olduğunuzu anlamak için paranızı riske atmadan demo hesaplarda kendinizi deneyebilirsiniz. Yaptığınız işlemlerin sonucuna bakarak, piyasada var olup olmayacağınıza karar vermelisiniz.

Borsada Alım - Satım Emri Nasıl Verilir?

Son olarak, küçük yatırımcılar için borsa tavsiyeleri vermek istiyorum:

  • Borsa konusunda en ufak ayrıntıları öğrendikten sonra hemen gerçek hesaba geçmemelisiniz. Kâr getirecek stratejiler üretebilmek için demo hesaplarda alıştırma yapmalısınız. Para kazandıracak borsa stratejileri hakkında detaylı bilgi almak için burayı tıklayın. Böylece gerçek hesaba geçtiğinizde tecrübeleriniz ve bilgi birikimleriniz arttığı için kayıpla karşılaşmadan kazanç elde edebilirsiniz.
  • Kısa vadeli al – satlardan uzak durmalısınız. Bunun nedeni borsanın bir anda düşüp yükselmesidir. Bunu öngörebilmek için profesyonellerin seviyesine gelmeniz gerekir. Çünkü anlık yapılan işlemler oldukça risklidir. Bunun yerine birikimlerinizi uzun vadede değerlendirmeyi tercih etmelisiniz.
  • Borsada portföy oluşturma süreci zordur. Fakat iyi bir piyasa takibi ve fiyat analizi yapabildiğiniz sürece kâr getirecek araçların sinyalini alabilirsiniz. Bu yüzden aracı kurumlarının eğitimlerinden yararlanarak, takip ve analizler nasıl yapılıyor, yorumlanıyor öğrenmelisiniz.
  • Portföyünüzü canlı tutmalısınız. Çoğu yatırımcı sadece emin olduğu araca yatırım yapar. Her zaman rüzgar istediğiniz yönden esmeyebilir. Bu yüzden birden fazla araca yatırım yapmalısınız. Böylece birinden kaybetseniz bile diğerlerinden hala kazanma şansınız bulunur.
  • İşlem hacimlerinizi parça parça oluşturmanızda fayda vardır. Piyasanın yapısı gereği normalde yüksek miktarda alım yapacağınız değerin altından araçlara sahip olmanız mümkündür. Böylece daha düşük seviyelerden alım yapmayı başarabilirseniz, fiyatlar yükselmeye başladığında satış yaparak daha çok para kazanabilirsiniz. Bunun için en son aldığınız fiyat üzerinden satış yapmalısınız.
  • Emin olmadığınız pozisyonları alıp – satmaktan kaçınmalısınız. Özellikle tüm oluşturmuş olduğunuz pozisyonlarda zarar ve kârı sınırlandırmalısınız. Böylece en kötü ihtimalle kâr elde etmek için risk aldığınız ölçüde kayıpla karşılaşırsınız ya da sürekli değişen fiyatlara karşı kârınızı korumuş olursunuz.
  • Yaptığınız hatalardan ders almayı unutmamalısınız. Herkes piyasaya para kazanmak amacıyla girdiği için kimsenin sözüne güvenmemelisiniz. Kendi inandığınız, bildiğiniz yolda sabırlı ve prensipli bir şekilde ilerlemelisiniz. Motivasyonunuzu düşürmemelisiniz. Böylece zaman içinde başarılı olabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa işlemleri online platformlar aracılığıyla yapılmaktadır. Bu sayede bütün yatırımcılar birikimlerini aynı imkanlara sahip olarak değerlendirme fırsatı bulur. Piyasanın yasal hale gelmesiyle dolandırıcılığın önüne geçilmiştir. Bu sayede işlemlerinizi gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. Kazançlı çıkmak içinse borsa nedir, ne değildir iyice öğrenmeniz ve deneyim kazanmanız gerekiyor. Aksi halde işinizi şansa bırakmış olursunuz. Şans faktörü de borsada pek işe yaramamaktadır. Bu nedenle kendi stratejilerinizi geliştirmenizi tavsiye ederiz. Böylelikle piyasadan istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz.