Birikimlerimi Değerlendirmek için Borsaya Yatırım Yapabilir miyim?

Birikimlerimi Değerlendirmek için Borsaya Yatırım Yapabilir miyim?

Birikimlerini değerlendirmek isteyenler için borsa alternatif yollar arasında en iyi imkanları sunan piyasadır. Gerek tahvil, bono, hisse senetleri gibi menkul kıymetler gerek yatırım fonları ve endeksler gerekse emtialar, dövizler piyasada alım – satıma konu olan başlıca enstrümanlardır. Bu enstrümanlara yatırım yaparak birikimlerinizi güvenilir bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken ise araçların fiyatları hakkında doğru tahminlerde bulunmanızdır.

Borsa işlemleri tek merkez üzerinden yönetildiği için kurumsaldır. Her borsanın kendine özgü kuralları ve standartları bulunmaktadır. Ülkemizde faaliyette bulunan Borsa İstanbul ve aracı kurumları Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından regüle edilerek, denetlemelere uğramıştır. Böylece yapılan tüm işlemler yasal sınırlar çerçevesinde gerçekleşmektedir. Yasal olan piyasada iyi bir strateji ile ilerlediğiniz sürece para kazanabilirsiniz. Bunun için elbette ki en temel kavramları çok iyi bilmenizde fayda vardır. Böylelikle riskleri öngörebilme ve engelleyebilme kabiliyetine sahip olabilirsiniz.

Borsa nedir, işleyişi nedir hakkında bilgi sahibi değilseniz ama paranızı değerlendirmek istiyorsanız kesinlikle ayrıntılı olarak piyasayı öğrenmeniz gerekir. Bunun için günümüz imkanlarından yararlanarak, internet üzerinden bir çok kaynağa ulaşabilirsiniz. Yerli ve yabancı materyaller sayesinde borsayı öğrenebileceğiniz gibi aracı kurumlarının destek eğitim programlarına katılarak uzmanların eşliğinde temel bilgileri edinebilirsiniz. Bir işte başarılı olmak için önce işin özünü öğrenmek sonra da deneyimli olmak gerekir. Bu yüzden teorik bilgilerin yanında tecrübeye sahip olursanız başarılı sonuç elde etmenizin oranı artacaktır.

Kayıpla Karşılaşmamak, Birikimleri Değerlendirmek için Nelere Dikkat Etmeli?

Kayıpla Karşılaşmamak, Birikimleri Değerlendirmek için Nelere Dikkat Etmeli?Borsada başarılı olmak için gerçekten sabırlı olmanız gerekiyor. Çünkü ha deyince eksik bilgi ve deneyimlerle gerçekleştirilen işlemlerden istenilen sonuçlar elde edilememektedir. Yatırım araçlarının fiyatları seans süresi boyunca gün içinde artıp azaldığı için bu durumun kontrol altına alınmış olması gerekir.

Borsanın mantığı dalgalanan fiyatları yorumlayarak, beklentinin durumuna göre en uygun seviyeden işlem yapmaya dayanır. Bunun için etkili bir şekilde piyasa takibi ve analizi yapmalısınız. Eskiye göre internetin hızıyla kolaylıkla dünyanın diğer ucundaki gelişen olaylardan anında haberdar olursunuz. Önemli olansa bu olayların araçlar üzerinde yaratacak etkiyi fark edebilmektir.

Yatırım araçlarının fiyat oluşumları arz ve talep dengesine göre belirlenmektedir. Yatırımcıların yapmış olduğu alım – satımların tahmin edilebilmesi için geçmiş olaylar mercek altına alınır. Çünkü fiyat hareketleri geçmişten gelen ahenkle ilerlemektedir. Böylece günümüzde meydana gelen gelişmeler karşısında yatırımcıların tutumları az çok belirlenebilmektedir.

Borsada bulunan analiz yöntemleri işlem gören araçların gelecekteki trendleri hakkında fikir sahibi olmaya yaramaktadır. Bu yüzden hem analizlerin nasıl uygulanacağını hem de nasıl yorumlanacağını öğrenmeniz gerekir. Borsada başarılı olmak için hangi teknikler kullanılır, öğrenmek için tıklayınız.

Temel ve teknik olmak üzere borsada iki farklı analiz yöntemi bulunmaktadır. Temel analizler, teknik analizlere göre daha basittir. Piyasa takipleri için temel analizler kullanılır. Ekonominin seyri borsa araçlarının fiyatlarına doğrudan yansımaktadır. Örnek vermek gerekirse;

Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranlarını arttıracağı yönündeki açıklamaları döviz fiyatlarının yükselmesine, emtiaların ise değer kaybetmesine neden olmuştur. Bunun yanı sıra Rus uçağının Türkiye’nin sınırlarını ihlal ettiği için düşürülmesi ise araçların bazı araçların fiyatlarına olumlu olarak bazılarına ise olumsuz olarak yansımıştır.

Borsa yatırımı yaparken sürekli olarak piyasadaki gelişmeleri izlemelisiniz. Gelişmelerin sonucunda araçların fiyatları yükselecek mi yoksa düşecek mi karar vermelisiniz. Fikir almak adına uzmanların günlük analizlerini takip edebilirsiniz. Fakat piyasa herkesin aynı yönde işlem yapması çoğu zaman zarar edilmesine neden olur.

Borsada bir başkasının taktiğine göre değil, kendi stratejilerinizle hareket etmenizi öneririm. Bu yüzden teknik analizler yardımıyla belli bir zaman dilimini seçerek araçların alacağı en yüksek ve düşük değerleri belirleyebilmelisiniz. Fiyatın çekilme yaşadığı noktalardan alım, yükseldiği noktalardan da satış yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Borsa yatırım yapma yöntemleri herkese göre farklıdır. Kimi çok para kazanmak için yüksek riski göze alır, kimi ise az ama öz kazanayım düşüncesiyle güvenilir araçlara yönelir. Öncelikle hangi amaçla işlem yapacağınızı belirlemelisiniz. Bunun için ne kadar para yatıracağınıza, yatırım sürenizin vadesine karar vermelisiniz.

Borsa yatırımları araçların fiyatları yükselmesi için uzun vadede beklerler. Böylece kısa vadede gerçekleştirilen küçük fiyat hareketlerinden daha fazla kazanç elde ederler. Bu süreyi uzun tutmak riskleri yaymanız anlamına gelir. Bu sayede piyasa takibi ve analizleriyle karşınıza çıkması beklenen riskleri kolayca önleyebilirsiniz.

Yatırımcıların en çok merak ettiği sorulardan biri de borsada minimum risk nasıl sağlanır, maximum kazanç nasıl elde edilirdir. Piyasayı ayrıntılı bir şekilde bilirseniz, borsada yer alan ve alması beklenen riskleri kolaylıkla önleyebilirsiniz. Yatırımcılar riski yaymak için uzun vadede işlem yapmalarının yanı sıra aynı araca yüksek miktarda yatırım yapmaktansa diğer araçları portföylerine eklemektedir.

Değişkenler kontrol edilmediğinde kâr edilecek araçtan bile zararla ayrılabilirsiniz. Bu yüzden portföyünüzü çeşitlendirmeniz gerekir. Aynı zamanda mevcut oluşturmuş olduğunuz pozisyonlarda kâr ve zarar seviyenizi belirlemelisiniz. Belirlediğiniz seviyelerde
işleminizi sonlandırmalısınız.

İyi bir borsa yatırımcısı olmanın sırrı her ayrıntıyı öğrenmektir. Bu yüzden okuma alışkanlığı kazanmalısınız. Ekonomi ve finans alanında yazılan kitapları, dergileri okumalısınız. Edindiğiniz teorik bilgilerin unutulmaması içinse sanal hesaplar aracılığıyla deneyim kazanmalısınız. Sanal hesaplarda alım – satım işlemleri gerçek olmayan para üzerinden yapılır. Bu sayede hiçbir ücret ödemeden borsa deneyimi yaşayabilirsiniz. Para ödemediğiniz için yaptığınız işlemleri ciddiye almamazlık yapmamalısınız.

Deneme hesaplarında her işleminizin sonucunu kontrol etmelisiniz. Hata yapmışsanız neden hata yaptığınızı sorgulamalısınız. Böylece zaman geçtikçe yılların bilgi birikimine ve deneyimine sahip olan borsacıların seviyesine yükselebilirsiniz. Bu süreç sıkıcı gelecektir. Fakat sonunu düşünerek sabırla ilerlemelisiniz.

Üst üste başarısız sonuç elde etseniz dahi motivasyonunuzu düşürmemelisiniz. Pes etmemelisiniz. Borsayı iyice öğrenene kadar tüm imkanları değerlendirmelisiniz. Piyasanın mantığını kavramanın en iyi yolu demo hesaplardır. Yapmış olduğunuz işlemler tecrübenizi arttıracağı için bol bol alıştırma yapmalısınız. Böylelikle gerçek hesaba geçtiğinizde kayıpla karşılaşmazsınız.

Sonuç olarak, borsalar uzun vadede yüksek kazançlara imza atmanızı sağlayan yatırım piyasasıdır. Bunun için beklentilerinizi belirleyerek, doğru fiyat seviyelerinden alım – satım yapmanız gerekir. Yatırım araçlarını tanımanız, özelliklerini ve fiyatlarına etki eden unsurları bilmeniz başarıya bir adım daha yaklaşmanızı sağlar. Çünkü borsa gelişi güzel kazanç elde edilebilecek mecralar değildir. İçgüdüsel olarak değil, sistematik olarak hareket etmelisiniz. Anlık piyasa takibi ve fiyat analizi yapmayı unutmamalısınız. Zaman geçtikçe, profesyoneller gibi kâr getirecek stratejileri geliştirebilirsiniz. Böylelikle birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.