Aracı Kurumu Seçmeden Borsada Yatırım Yapabilir miyim?

Aracı Kurumu Seçmeden Borsada Yatırım Yapabilir miyim?

Tasarruf sahiplerinin birikimlerini değerlendirmek için farklı yollardan biri de borsadır. Bu kapsamda araştırma yapıldığında göreceksiniz ki piyasaya aracı kurumlar vasıtasıyla giriş yapılmaktadır. Kurum seçmeden giriş yapmanız mümkün değildir. Bu nedenle yatırımlarınızı borsa aracılığıyla yürütmek istiyorsanız, mutlaka alım – satımlarınızda aracılıkla görevli kurum seçmelisiniz.

Ülkemizde borsa aracılık konumunda olan kurumlar bankalar veya özel şirketlerdir. İstediğinizi seçerek yatırımlarınızı yönetebilirsiniz. Bu konuda elbette ki bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenler vardır. Çünkü aracı kurumu seçimi önemlidir. Piyasa ile aranızda köprü görevi üstlendikleri ve alım –satımlarınızı yürüttükleri için seçeceğiniz kurumun güvenilir olması gerekir. Bir kurumun güvenilir olup olmadığını Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetki belgesine sahip olup olmadığına bakarak anlayabilirsiniz. Çünkü yetki belgesine sahip olan kurumlar SPK nezdinde denetlenmektedir. Bu da kurumların güvenilir olduğunun göstergesidir.

Şimdi, borsa aracı kurumu seçerken neleri bilmeli ve nelere dikkat etmelisiniz gelin hep birlikte bakalım.

Borsa Aracı Kurumu Seçerken Neleri Bilmeliyim?

Borsa Aracı Kurumu Seçerken Neleri Bilmeliyim?Borsa piyasasına giriş yapmak istiyorsanız bilmeniz gereken en önemli konulardan biri seçeceğiniz kurumun yasal olmasıdır. Çünkü yasal olmayan kurumlar her ne kadar daha da iyi imkanlar sunsa da dolandırılma ihtimaliniz vardır. Bu sebeple muhakkak ki birikimlerinizi değerlendirmek için yasal kurum seçmelisiniz. (Borsada aracı kurum nasıl seçilir sorusunun cevabına detaylı olarak buradan ulaşabilirsiniz.) Bunun dışında bilmeniz gereken konulardan biri kurumlar arası sunulan olanakların farklı olduğudur. Bu yüzden seçeceğiniz kurum hakkında detaylı olarak araştırma yapmalısınız. Sunmuş olduğu olanakları öğrenmelisiniz. Buna göre seçiminizde karar vermelisiniz.

Aracı kurumların arasında sunulan olanakların farklılık göstermesi yatırımcıların doğru tercih yapmaları gerektiğini göstermektedir. Çünkü seçtiğiniz kurum ile borsa yatırımlarınızı yürütürsünüz. Bu nedenle yatırım mantığınızla eş olanakları sunan kurumu tercih etmelisiniz. Bu konu önerim yasal olan her kurumun demo hesabını kullanmanızdır. Çünkü deneme hesapları sayesinde aracı kurumlarını tanıma fırsatı bulursunuz. Sunmuş oldukları imkanların yatırım anlayışınızla örtüşüp örtüşmediğini anlarsınız. Böylelikle hangisini seçmeniz gerektiğine doğru bir şekilde karar verebilirsiniz.

Yeni Yatırımcılar için Borsa Neyi İfade Eder? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsa Aracı Kurumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Borsa Aracı Kurumu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?Aracı kurumu seçiminizin yasal olması gerektiğinden yukarıda detaylı olarak bahsettim. Bu nedenle bu konuyu tekrar etmek istemiyorum. Fakat bu konunun önemsenmesi gerektiğini bilmelisiniz. Yatırımlarınızı doğru zamanda kar getirecek finansal enstrümanlar üzerinden gerçekleştirmenize imkan tanıyacak kurumu tercih etmelisiniz. Bunun için kurumların eğitim hizmeti var mı, demo hesap uygulaması veya sanal borsa oyunu geliştirilmiş mi öğrenmelisiniz. Bu gibi hususları bilerek seçiminizi yaparsanız ileride zorluklarla karşılaşmazsınız.

Tercih edeceğiniz kurum muhakkak ki çözüm odaklı olmalıdır. Çünkü sorununuzun anında çözüme kavuşturulamamasıyla birlikte saniyeler içinde değişen fiyat hareketlerinden olası ters giden durumlarda zararla ayrılmak durumunda kalırsınız. Bu yüzden kesinlikle işlemlerinizi yürüteceğiniz kurumu seçerken titiz davranmalısınız. Seçeceğiniz kurum ile birlikte yol alacağınız için doğru seçimde bulunmanız önemlidir. Mühim konulardan biri de komisyon oranlarıdır. Kurumlar, borsa işlemlerinizi gerçekleştirmek için belli bir ücret alır. Bu oranların düşük sevide olmasına dikkat etmelisiniz.

Borsa Aracı Kurumu Neye Göre Tercih Edilir? Bilgi Almak için Tıklayın.

Borsada Aracı Kurumu Seçmeden Yatırım Yapmak Mümkün mü?

Borsada Aracı Kurumu Seçmeden Yatırım Yapmak Mümkün mü?Borsada aracı kurumu seçmeden yatırım yapamazsınız. Çünkü SPK’nın kuralları gereği finans piyasalarında yatırım yapanlar aracı kurumları tarafından ticaret işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Bu yüzden aracı kurumu seçmeniz şarttır. Seçiminizi yaparken elbette ki diğer müşterilerin görüşlerini önemsemelisiniz. Fakat bu görüşlerin kurumu kötülemek amacıyla yapılabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Bu yüzden en sağlıklı kararı vermek için borsa sanal hesaplarını kullanmalısınız. Deneme hesapları sayesinde gerekli hususlar hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Altın, Dolar ve Euro Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir?

Sonuç olarak, borsa işlemleri online olarak yürütülse dahi verdiğiniz alım – satım emirleri, aracı kurumunuz tarafından piyasa standartlarına uygun hale getirilerek sisteme işlenir. Bu nedenle borsaya giriş yapmak ve işlemlerinizi sürdürebilmek için yasal aracı kurum seçmelisiniz. Kurumu seçerken bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken hususları yukarıdaki başlıklar altında öğrenebilirsiniz. Doğru tercih yaparak, işlemlerinizi karlı şekillerde yönetebilirsiniz.