Yeni Yatırımcıların Borsada İzlemesi Gereken 5 Basit Yol

Yeni Yatırımcıların Borsada İzlemesi Gereken 5 Basit Yol

Bugünden çalışıp didinerek bir miktar para biriktirdiniz ve ilerisi için borsada yatırım yaparak kendinizi güvence altına almak istiyorsunuz. Ama ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsunuz, bende borsada izlenmesi gereken denenmiş ve etkili sonuç elde edilmiş yollardan bahsetmek istiyorum:

Borsada var olan herkesin ortak amacı para kazanmaktır. Bu konuda yatırımcılar yatırım yaptıklarını çoğu zaman unutuyorlar. Örneğin, günlük hayatta arsa alınacağında bile belli başlı kriterlere uygunsa alınır. Bazıları için büyüklüğü bazıları için de çevresi açık mı, yol geçer mi gibi kıstaslar önemlidir. Demem o ki ileride para etmesi beklenen yerlere bugünden yatırım yapılır. Borsada da bu böyledir. İşlem gören araçları alıp satarken bir takım kurallarınız olmalıdır. Bunun için de piyasayı çok iyi tanımanızda fayda vardır. Ancak bu şekilde kendi stratejilerinizi oluşturabilirsiniz. Para kazanacağınız yöntemleri belirleyebilirsiniz. O halde iyi bir borsacı olmak için ne yapılması gerekir, bakalım:

Başlangıç Süreci

Başlangıç SüreciBorsada nasıl kazanılır sorusunun cevabı temel ve teorik kısımlarda saklıdır. Bu nedenle piyasayı en ince ayrıntısına kadar bilmenizden başka bir çare yoktur. Çünkü hiç bir şey bilmeden, başarılı borsacıların taktikleri ile ilerlemek çoğu zaman zarar edilmesini sağlar. Bunun nedeni herkesin bakış açının farklı olmasıdır. Piyasada geniş açıyla düşünmeniz, bütün değişkenlerin kontrolünü yapar hale gelmeniz gerekir. Bu yüzden öncelikli olarak borsa nedir sorusunun yanıtını aramalısınız. Piyasada var olan birçok kaynak bulunur. Bu kaynaklardan yararlanarak piyasanın kafanızda şekillenmesini sağlarsınız.

Borsayı kısa sürede öğrenmek için aracı kurumlarının eğitim paketlerinden faydalanabilirsiniz. Böylece finans alanında uzmanlaşmış kişilerin bilgi birikimleri ve deneyimleri sayesinde püf noktaları öğrenebilirsiniz. Temel kısımlar çoğu zaman sıkıcı gelse de başarılı olmak için muhakkak borsayı ayrıntılı olarak bilmelisiniz. Yoksa ileride kazanç yerine kayıplarla karşılaşarak, başlangıç evresine geri dönmeniz gerekir. Bu yüzden kendinizi noksan hissettiğiniz yerleri atlamadan, eksiklerinizi gidermelisiniz.

Yatırım Enstrümanlarını Tanımak

Yatırım Enstrümanlarını TanımakPiyasaya giren herkesin sermayesi ve kazanmak istediği paraların miktarı farklıdır. Kimine 10.000 TL yüksek gelirken kimi o rakama burun kıvırmaktadır. Borsada işlem gören araçlarında değeri birbirleriyle aynı değildir. Az ama öz kazanç getiren tahvil, bono ve emtialar birikimlerini risk altında olmadan değerlendirmek isteyen yatırımcıların tercih ettiği enstrümanlardır. Hisse senetleri, borsa endeksleri ve dövizler ise de daha yüksek getiri sağlamak için portföye eklenen araçlardır. Faiz kazancı elde edildiği için diğer araçlara göre risk fazladır. Fakat belli bir borsa deneyimine ve bilgi birikimine sahip olduktan sonra zararla karşılaşma ihtimalini en aza düşürebilirsiniz.

Borsa Portföyünde Nelere Dikkat Etmeli?
Öğrenmek için Tıklayın!

Borsada hangi enstrümana yatırım yapacaksanız; o aracın özelliklerini, fiyatlarına etki eden unsurları bilmeniz gerekiyor. Eskiden söylenen herkesçe bilinen kâr getirmesini düşündüğün birkaç senedi al, üç beş yıl unut söylemleri günümüzde yanlıştır. Yatırım yaptığınız süre boyunca senedin performans ölçümlerini, fiyat analizlerini yapmalısınız. Bu sayede ters gitmesi beklenen durumları önceden görebilir ve engelleyebilirsiniz. Aksi hale unutur hiç bakmazsanız, sürekli değişen fiyatlar karşısında zarar ettiğinizi görebilirsiniz.

Piyasa Takibi Yapmak

Piyasa Takibi YapmakPiyasa takipleri daha çok hisse senetleri için yapılır. Böylece hem şirketteki hem de borsada ki değerleri karşılaştırılır. Eğer senedin piyasadaki değeri gerçek fiyatının altında ise alım, üzerinde ise satım emri verilir. Bunu anlamak için piyasa takibi ve fiyat analizler yapılır. Şirketlerin mali tablolar raporları incelenir. Fiyat/kazanç oranlarına bakılır. Özellikle gelecekte sektörün önde gelen isimlerin olabilecek mi, hisseleri değer kazanacak mı sorularını kendinize sormalısınız. Bu sayede daha doğru yatırım planı oluşturabilirsiniz.

Fiyat Analizi Yapmak

Fiyat Analizi YapmakFiyat analizleri tüm yatırım araçları üzerinde uygulanarak yatırım yapıp yapmamaya karar verilmelidir. Borsada temel ve teknik analiz türleri vardır. Gelecekte araçların oluşması muhtemel en yüksek ve düşük fiyatları belirleyebilmek için teknik analizler kullanılarak, geçmişte yaşanmış olaylar incelenir. Bunun nedeni fiyatların geçmişten gelen ahenkle oluşmasıdır. Çünkü dünde gerçekleşmiş hadiseler, bugün günümüzde farklı şekillerde yaşansa da fiyatları aynı yönde etkilediği anlaşılmaktadır. Bu yüzden analiz tekniklerinin sonuçlarına göre hareket ederseniz daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Borsada Alım – Satıma Karar Verme Süreci

Borsada Alım - Satıma Karar Verme SüreciTicarette olduğu gibi borsaların mantığı da düşük fiyattan alım, yüksek fiyata satış yapmaya dayanır. Fiyatların gün içinde sürekli dalgalı yapıda olması işleri zorlaştırmaktadır. Bu nedenle başlangıç evresinde dikkat etmeniz gereken hususları çok iyi biliyor olmanız gerekir. Böylece enstrümanların fiyatları hangi olayla karşısında düşüyor, yükseliyor anlayabilirsiniz. Buna göre de değeri düştüğünde alım emri verirsiniz, fiyat beklentinizi sağlayacak seviyelere yükseldiğinde satış emri vererek aradaki farktan kâr elde edebilirsiniz. Borsada ne zaman alım – satım yapılır, bu yazıyı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Borsanın düşmesinin nedeni ülke ekonomilerinin olumsuz yönde daralma göstermesidir. Ülkemiz borsası Borsa İstanbul sadece Türkiye’de meydana gelen olaylardan değil, yurt dışında gerçekleşen hadiselerden de etkilenmektedir. Bir ülkenin ekonomisi hakkında yorum yapabilmek için o ülkenin ekonomik kaynaklarına bakmak gerekir. Bilhassa mikro ve makroekonomik verilerin ne doğrultuda arttığı azaldığı takip edilmelidir. Piyasada bulunan analiz teknikleri ile ileride meydana gelecek fiyat dalgaların yönü hakkında tahminlerde bulunulmalıdır. Alınan sinyallere göre alım veya satım yapmaya beklentiyi karşılaması doğrultusunda karar verilmelidir.

Başarılı Portföy Hazırlama Süreci

Başarılı Portföy Hazırlama SüreciYatırım araçlarını tanıyor ve fiyat oluşumları hakkında bakış açınız gelişmişse, kısa sürede kâr getirecek portföyler oluşturabilirsiniz. Fiyatların uzun vadede yükselmesi nedeni ile yatırımlarınızın süresini de uzatmalısınız. Kısa vadede dalgalanma hareketlerinden kazanç elde etmek çokta kârlı değildir. Aynı zamanda risklidir. Bu yüzden borsa analizlerini kullanarak, en doğru zaman aralığı hangisi bulmalısınız. Buna göre beklentinizi karşılayacak, para kazanmanızı sağlayacak borsa işlemleri yaparak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Herkesin portföy oluştururken amaçları farklıdır. Piyasanın kurdu olmuş yatırımcılar genellikle daha büyük risk alarak yüksek kazanç elde etme peşindelerdir. Acemi yatırımcılar ise tam aksi ilk etapta sağlam adımlar atmayı tercih eder. Piyasanın mantığını kavrayana kadar likiditesi ve volatilite oranı düşük olan araçlara yatırım yaparlar. Etkili piyasa takibi ve analizi yapabilenler başarılı olurken, diğerleri ise eksik parçaları tamamlayamadıkları için başarısız olurlar. Bu yüzden öncelikle hedeflerinizi belirlemelisiniz. Biliyorsunuz ki ”hedefi olmayan gemiye hiç bir rüzgar yardım edemez.” İşlemlerinizi hedefleriniz doğrultusunda gerçekleştirmelisiniz.

Yatırım Yapmaya Psikolojik Hazırlanma Süreci

Yatırım Yapmaya Psikolojik Hazırlanma SüreciYatırım yapma düşüncesi bir yandan insanı rahatlatırken diğer yandan stres altına sokar. Hele ki finans piyasalarında alım – satım yapılarak para kazanmak isteniyorsa, sinirlerinize hakim olmalısınız. Yoksa hırslarınızın kurbanı olabilirsiniz. Anahtar kelime sabırlı olmaktır. Biliyorsunuz ki gün geldiğinde devran tersine dönecektir. O güne kadar prensipli ve planlı bir şekilde hareket etmeniz gerekiyor.

Piyasaya girmeden önce psikolojik olarak yatırım yapıp yapmamaya kendinizi hazır hissediyor musunuz bilmelisiniz. Özellikle kayıpla karşılaşıldığında ne gibi tepki vereceksiniz, kaybettiğiniz parayı geri kazanmak için hırslanacak mısınız, yoksa nedenlerini araştırıp telafi mi edeceksiniz, bu soruların yanıtı son derece önemlidir.

Borsada başarılı olmak için  hangi teknikler kullanılır dediğinizde herkese göre değişir. Değişmeyen tek şey başlangıç evresini iyi bir şekilde bilmeniz gerektiğidir. Her gün yeni bilgiler edinerek, fiyatların gelişimi hakkında zamanla bakış açınızı geliştirmelisiniz. Ancak bu şekilde avantajlı pozisyonları öngörebilir ve değerlendirebilirsiniz. Aksi halde şansınıza güvenerek işlem yapmış olursunuz. Borsada duygusal davranışlara yer yoktur. En ufak hatada tüm paralarınızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle başarılı olmak, para kazanmak istiyorsanız öncelikli olarak kendi sistemlerinizi geliştirmelisiniz. Bunu deneme hesapları aracılığıyla, paranızı riske atmadan başarabilirsiniz.

Borsada Deneyim Süreci

deneme-sureci-borsaBorsada ne kadar deneyim kazanılırsa, hata yapma oranı o kadar azalır. Profesyonel yatırımcılar bile arada kayıpla karşılaşırlar. Ama yılmadan mücadelelerine devam ederler. Acemi yatırımcıların piyasaya adapte olabilmeleri için sanal para üzerinden oynanan deneme hesapları geliştirilmiştir. Bu hesaplar gerçek hesabın işleyişiyle aynıdır ve güncel fiyatlar üzerinden yürütülür. Bu sayede yılların tecrübesine sahip olan borsacılar gibi deneyim kazanabilirsiniz.

Sanal hesaplarda bol bol alıştırma yapmalısınız. Böylelikle yatırım araçlarının fiyat değişimlerine neden olan faktörleri daha net anlayabilirsiniz. Bir müddet sonra edindiğiniz tecrübeler sayesinde işlemlerinizi daha bilinçli bir şekilde yapmaya başlayabilirsiniz. Zaman geçtikçe hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak pozisyonları alıp satarak borsadan para kazanabilir, evinizi geçindirebilir hale gelebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsaya yeni adım atacak yatırımcılar için hazırlamış olduğum yazıda dikkat edilmesi önemli olan yolların üzerinde durdum. Bu hususlar dikkate alınırsa, piyasanın işleyiş mantığını daha kısa sürede kavrayabilirsiniz. Bilhassa bu konuda aracı kurumlarının eğitim ve demo hesap faaliyetlerinden faydalanmanızı tavsiye ederim. Böylece edindiğiniz püf noktalar ve tecrübeler sayesinde birikimlerinizi değerlendirebilir, vakit geçtikçe torunlarınızın torunlarına yetecek kadar servet sahibi olabilirsiniz.