Yeni Başlayanlar için Borsa İşlemleri

Yeni Başlayanlar için Borsa İşlemleri

Artık çok fazla çalışmaktan yorulduysanız ve sadece aklınızı kullanarak birikimlerinizi değerlendirmek istiyorsanız, borsalar size en iyi imkanları sunmaktadır. Sunulan imkanları değerlendirebilmek, doğru zamanda doğru işlemleri yaparak kazanç elde etmek sizin bilgi ve deneyimlerinizi kalmıştır. Bildiğiniz gibi borsadan yüksek miktarlarda para kazanan yatırımcılar olduğu gibi evini, arabasını tüm mal varlığını kaybeden yatırımcılar da bulunmaktadır. Bu yüzden, yeni başlayanlar için borsa işlemleri nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir, gelin birlikte göz atalım:

Borsada yapılan işlemler, yeni başlayan yatırımcılara biraz karışık gelse de mantığı basittir. Yatırımını yapmak istediğiniz aracın, gelecekte değer kazanması gerekmektedir. Çünkü, borsalarda alım – satım arası farktan kazanç elde edilir. Bazı yatırımcıların düştükleri en büyük hata araçların fiyatı düştüğünde hemen alım yönünde pozisyon oluşturmalarıdır. Önemli olan en düşük fiyattan alım yapmak değildir. Yüksek fiyattan satış yapmaktır. Bunun için de piyasa bilginizin ve deneyiminizin tam olması gerekir.

Piyasada işlem yapmaya başlamadan önce borsa nedir, işleyişi nasıldır, alım – satım nasıl yapılır, yatırım araçlarının fiyatları üzerine etki eden faktörler nelerdir, fiyat analizleri nasıl yorumlanır gibi en temel bilgileri bilmeniz gerekir. Fiyat tahminleri üzerine kurulu olan borsalarda, portföyünüzü kâr getirecek araçlardan oluşturduğunuz takdirde beklentinizi karşılamanız mümkündür. Bu kapsamda yeni giren yatırımcılar için borsada portföy oluşturma merak konusudur. Hangi amaç doğrultusunda işlem yapılıyorsa, ona göre portföy oluşturulur.

Borsada riskten korunma, arbitraj ve spekülasyon amaçlı işlemler yapılmaktadır. Riskten korunma amaçlı yapılan işlemlerde, portföy daha çok emtia çeşitleri ile oluşturulur. Çünkü, emtiaların fiyatlarında çok fazla dalgalanma görülmez. Bu nedenle en güvenli yatırım aracı olarak bilinirler. Arbitraj ve spekülasyon amacı taşıyan işlemler ise yüksek risk alıp yüksek kazanç etmek isteyen yatırımcılar tarafından tercih edilir. Genellikle hisse senetlerine yatırım yapılır. Uzmanlar portföyünüzü çeşitli yatırım araçları ile oluşturmanızı önerirler.

Hisse Senedi Alım – Satımı Nasıl Yapılır?
Öğrenmek için Tıklayın!

Piyasayı tanıdıktan sonra, hangi yatırım aracı ile işlem yapacağınızı belirlemelisiniz. Örnek vermek gerekirse, eğer hisse senedine yatırım yapmak istiyorsanız, size en yakın olan sektörü seçmelisiniz. Gıda sektöründe çalıştığınızı varsayarsak, fiyatları ve şirketlerin takibini yapmak sizin için daha kolay olacaktır. Borsa araçları yüzlerce çeşide sahip olduğu için, ilgi alanınıza hitap edecek senetlerle işlem yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, hangi araca yatırım yapıyorsanız, o aracın fiyatını değiştirecek unsurların bilinmesidir.

Borsanın en can alıcı noktası fiyatların ne yönde değişeceğinin tahminin yapılmasıdır. Doğru tahmin yaptığınızda inanılmaz miktarlar kazanabilir, düşlediğiniz hayata kavuşabilirsiniz. Temel ve teknik analiz yöntemleri fiyatların ileride yükselişe mi yoksa düşüşe mi geçeceği hakkında fikir sahibi olmanızı sağlamaktadır. Bu yüzden, bu teknikleri öğrenmelisiniz. Fiyatların ne yönde oluşacağını bildiğiniz zaman, nasıl bir strateji izlemeniz gerektiğini belirleyebilirsiniz. Kendinize borsa oynama stratejileri geliştirebilmeniz için, deneme hesaplarında bol bol alıştırma yapmalısınız.

Sonuç olarak, borsaya yeni girecek yatırımcılar öncelikle piyasayı çok iyi bilmelidir ve kendilerine kazandıracak stratejiler geliştirmelidir. Bilgi ve deneyim olmadan hemen strateji geliştirilemeyeceği için sanal hesaplar yardımıyla tecrübe sahibi olunmalıdır. Aracı kurumların ücretli – ücretsiz eğitimlerinden faydalanarak piyasanın mantığını kavrayabilirsiniz. Demo hesap aracılığıyla risk altında olmadan yapılan işlemler ile kısa sürede deneyimli borsacılar gibi işlemler yapabilirsiniz. Buna bağlı olarak, gerçek hesabınıza geçtiğinizde profesyoneller gibi yüksek kazanç elde edebilirsiniz.