Para Kazanmak için Borsa Nasıl Oynanır?

Para Kazanmak için Borsa Nasıl Oynanır?

Para günümüzün en büyük ihtiyaçları arasında yer almaktadır. İnsanlar geleceklerini güven altına almak için bugünden tasarruf yaparlar. Bu tasarrufların harcanmaması ve değerlenmesi için yatırım yapılması şart olmuştur. Bu kapsamda yüksek getiri sağlayan borsalar akıllara gelmektedir. Fakat başarılı sonuçlar elde edenlerin yanı sıra bütün mal varlığını kaybeden yatırımcılar da piyasada mevcuttur.

Savaşlarda olduğu gibi bir tarafın galip olması için diğer tarafın yenilmesi gerekir. Borsada da bu böyledir. Savaşta karşı tarafı alt edebilmeniz için donanımlı ve planlı olarak hareket etmeniz başarıyı getirecektir. Borsada başarılı olabilmeniz için de piyasayı çok iyi bilmeniz, daha sonra deneyim sahibi olmanız gerekir. Ayrıca, kazanılan deneyimler sonucunda kendinize has tekniğinizi oluşturabilirsiniz. Kendi stratejileriniz ile ilerlediğiniz sürece, başarılı olmanız daha kolay olur. Çünkü bir başkasının taktiği belki de sizin beklentinizi karşılamayacaktır.

Peki, para kazanmak için borsa nasıl oynanır, bakalım:

Öncelikle borsaya oyun gözü ile bakmamalısınız. Her şeyden önce emeklerinizi borsaya yatırıyorsunuz. Bu yüzden, emeklerinizin ziyan olmaması için, borsa nedir, yatırım araçları nelerdir, alım – satım nasıl yapılır, fiyat tahminleri nasıl yapılır gibi temel soruların yanıtını piyasada işlem yapmaya başlamadan önce bilmeniz gerekir. Biliyorsunuz ki, borsa fiyat tahminleri üzerine kurulmuş kurumsal piyasadır. Yalnız bu tahmin içten gelen bir his değildir.

Uzmanlar yatırım araçlarının geçmiş fiyat oluşumlarının gelecek tarihlerde aynı şekillerde oluşacağını savunmaktadırlar. Bu yüzden ileriye yönelik fiyatların tahmin edilebilmesi için teknik analiz yöntemleri kullanılmaktadır. Yatırım araçlarının fiyatları arz ve talebe göre belirlenmektedir. Bu yöntemde alıcı ve satıcıların değişen fiyatlara karşı alım mı yoksa satım mı yaptıkları tespit edilmektedir. Böylece gelecekte aynı durumla karşılaşıldığında fiyatların ne yönde oluşacağı borsada teknik analizler ile öngörülmektedir.

Teknik analizleri, temel analiz yöntemlerinin sonucuna göre beraber yorumlanmalıdır. Bunun nedeni ikisi de fiyatların oluşumu üzerine bilgiler vermektedir. Temel analizde yatırım araçlarının fiyatını artan veya azaltan olayların tespiti yapılmaktadır. Örnek vermek gerekirse; ülkelerde vuku bulan anlaşmazlıklar, siyasi ekonomik iktidarsızlıklar, afet olayları, bankaların uyguladıkları düzenleyici politikalar, makroekonomik veriler, enflasyon ve işsizlik oranları gibi ekonomiyi tümden etkileyen olaylar araçların fiyatlarının artmasına veya azalmasına sebep olmaktadır.

Borsada Makroekonomik Veriler Nelerdir?
Öğrenmek için Tıklayın!

Ticarete konu olan emtialar, hisse senetleri, borsa endeksleri ve tüm para birimleri borsanın yatırım araçlarıdır ve döviz çiftleri üzerinden işlem görmektedir. Bu yüzden, öncelikle hangi araca yatırım yapacağınızı belirlemelisiniz. Geliştirilen demo hesaplar yardımıyla, araçların üzerinde temel ve teknik analiz yöntemlerini uyguladığınızda hangi aracın beklentinizi karşıladığını kolayca anlayabilirsiniz. Fakat alım – satım işlemi yaparken, kendinize özel borsa stratejileri ile hareket etmelisiniz. Hangi noktalarda alım, hangi noktalarda satım işlemi yapacağınızı önceden belirlemelisiniz ve kararınızı değiştirmemelisiniz.

Demo Hesap ile Borsa Öğrenilir mi?
Öğrenmek için Tıklayın!

Sonuç olarak, borsada para kazanmak için aceleci davranmamalısınız. Öncelikle profesyonel yatırımcılar gibi piyasanın mantığını kavramalısınız. Analiz tekniklerinin nasıl yorumlanması gerektiğini öğrenmelisiniz. Araçların fiyat tahminlerini doğru yaptığınız sürece çok büyük miktarlarda kazanç etmeniz mümkündür. Bunun için borsayı a’dan z’ye bilmeniz gerekir. Aracı kurumların ücretli – ücretsiz eğitimlerinden faydalandığınızda çok rahat piyasanın mantığını kavrayabilirsiniz. Kurumların sanal hesap uygulamasında işlemlerinizi ciddi yaptığınız sürece başarılı yatırımcılar gibi paranızın kontrolünü yapabilir, gelirinizi istediğiniz ölçüde arttırabilirsiniz.