İnternetten Borsa Yatırımı Yapmak Mantıklı mı?

İnternetten Borsa Yatırımı Yapmak Mantıklı mı?

Biliyorsunuz ki birçok işlemimizi internet aracılığıyla hızlı bir şekilde halledebiliyoruz. Buna borsa işlemleri de dahildir. Bu sayede yatırımcılar evde, iş yerinde, sokakta, trafikte, tatilde kısacası internet bağlantısının olduğu ortamlarda yatırımlarına oturdukları yerden kolaylıkla yön verebilmektedir. Hisse senetleri, borsa endeksleri, emtialar ve tüm para birimleri piyasada işlem gören yatırım araçlarıdır. Çeşitli özelliklere sahip olan bu enstrümanların her birine istediğiniz miktarlarda yatırım yaparak, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Borsalar her yatırımcıya eşit fırsat tanımaktadır. Kesinlikle hileye yer yoktur. Bütün yatırımcılar eş fiyat ve olanaklara sahiptir. Yasal mevzuatlara uygun olarak düzenlenmiş piyasada, tüm işlemleriniz güvenilir bir şekilde gerçekleştirilir. Aynı online bankacılık hizmetinde yapılan işlemlere benzemektedir. Vermiş olunan alım – satım emirleri borsa faaliyeti üstlenen kurumların sistemine işlenir. Kurum emrinizi borsaya uygun hale getirerek, piyasaya iletir. Böylelikle yatırım işlemleriniz gerçekleştirilmiş olur.

Yatırım işlemlerinizi bilinçli bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için öncelikle borsa nedir, mantığı nedir, alım – satım işlemleri nasıl yapılır gibi temel bilmeniz gereken konuları öğrenmeniz gerekir. Bu konulara önem vermeyen gelişi güzel işlem yapan yatırımcılar istedikleri getirileri elde edemedikleri gibi ellerinde olan parayı da batırmaktadır. Borsa yatırımcısı neden kaybeder, öğrenmek için tıklayınız. Çevreden ve haberlerden duymuş olduğumuz borsada bütün parasını kaybetti söylemi, kafamızda bazı soru işaretleri bıraksa da kazançlı yatırımcıların varlığı borsaya yatırım yapmanın mantıklı olup olmadığını düşünmeye sevk etmiştir.

Kimilerine göre borsada yatırım yapmak çocuk oyuncağı gelirken kimilerine zor gelmektedir. Borsayı anlamak için finans konuları hakkında hem bilgi sahibi olmak hem de piyasadaki fiyat oluşumlarını tahmin edebilmek gerekir. Elbette ki hiçbir şey bilmeyen biri için bu konular zor gelmektedir. Borsa faaliyeti üstlenen aracı kurumlarının yatırımcılara sunmuş olduğu eğitimler sayesinde kendinizi pekâlâ geliştirmeniz mümkündür. Bunun örnekleri vardır ve şuanda milyon dolarlık servete sahiptir. Tabii ki sadece alınan eğitimlerle sınırlı kalınmamalıdır. Ekonomi hakkında yazılmış, çizilmiş tüm kitap, dergi, makale gibi eserlerin okunması son derece önemlidir.

Piyasada eğer yatırım araçlarının gelecekteki fiyat seviyelerini analiz yöntemlerini kullanarak doğru tahmin edebiliyorsanız, borsaya yatırım yapmak mantıklıdır. Borsa analizleri nelerdir, nasıl yapılır, öğrenmek için tıklayınız. Arz ve talep dengelerine göre belirlenen fiyatlar, dış unsurlardan da etkilenmektedir. Bu nedenle birçok değişkenin takibini aynı anda yapmanız gerekir. Özellikle döviz fiyatları ülkelerde meydana gelen ekonomik ve siyasi değişimlerden doğrudan etkilenmektedir. Ekonomisi olumlu yönde gelişen ülkenin para biriminin güç kazanması, yatırımcıların taleplerini arttırırken, aksi durumu yaşayan ülkelerde talepleri azaltmıştır. Bu nedenle tüm dünya ülkelerinin ekonomileri araştırılarak yatırım yapılması gerekir.

Borsada makroekonomik veriler içerisinde yer alan göstergeler sayesinde bir ülkenin ekonomisi hakkında rahatlıkla yorum yapılabilir. Bunun için enflasyon, faiz, tarım dışı istihdam oranları, gayri safi milli hasıla verileri, kişi başına düşen milli gelir, açlık ve yoksulluk sınırı, ithalat – ihracat dengeleri, bütçe açıkları, ödemeler dengesi gibi önem arz eden verilerin takip edilmesi önemlidir. Genellikle çoğu aracı kurumları yatırımcıların bu verilere hızlıca erişebilmesi için ekonomik takvim uygulamasını geliştirmiştir. Bu sayede tüm göstergeleri aynı anda takip edebilirsiniz.

Borsada temel analizler ülke ekonomilerinin yatırım araçları üzerinde yarattığı etkiyi araştırırken, teknik analizler de tamamen fiyatla ilgili araştırmalar yapmaktadır. Araçların geçmiş fiyat hareketleri incelenerek bugün ve ileri tarihteki oluşması beklenen en yüksek – en düşük değerleri belirlenebilmektedir. Böylece belirlenen zaman aralığında uygun görülen seviyelerden alım – satım yapılır. Çoğu yatırımcının yaptığı hata açtığı pozisyonu kapatmak için kâr ve zarar miktarını belirlememesi, fiyatın en yüksek seviyeye gelmesini beklemesidir. Bu nedenle kâr ve zararınızı sınırlandırmalısınız.

Piyasada risk altında olmadan borsa işlemleri nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir gibi konuları uygulamalı olarak geliştirilen demo hesaplar aracılığıyla öğrenmeniz mümkündür. Güncel veriler ışında alım – satım yapıyor olmanız, hatalarınızın nereden kaynaklandığını kolayca bulmanızı sağlar. Bu nedenle gerçek hesaba geçmeden önce kendinizi test etmeniz gerekir. Böylece fiyatların değişiminde kontrolü sağlayıp sağlamayamadığınız yaptığınız işlemlerin sonucuna bakarak anlayabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa piyasasında alım – satım işlemleri internetten yapılmaktadır. Borsaya yatırım yapıp yapmamak konusu yatırımcının beklentilerini karşılayacak işlemleri gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğidir. Her insan azmettiği sürece bütün işlerde başarılı olabilir. Burada önemli olan piyasanın mantığını kavramak sonrasında tecrübe kazanmaktır. Böylece fiyat hareketlerinin tahminleri daha doğru bir şekilde yorumlanabilir. Deneme hesaplarında alıştırma yaparak, borsaya yatırım yapıp yapmama konusunda kendiniz karar vermelisiniz.