İnternetten Borsa İşlemleri Nasıl Yapılır?

İnternetten Borsa İşlemleri Nasıl Yapılır?

Günlük piyasalarda yapılan alım – satım işlemlerinin aynıları, borsada fiziki ve fiziki olmayan şekillerde yapılmaktadır. Piyasada işlem gören birçok yatırım aracı bulunmaktadır. Tüm para birimleri, ticarete konu olan emtialar, hisse senedi, tahvil, bono gibi menkul kıymetler borsanın araçlarıdır. Bunlara ek olarak, türev araçlara sözleşmeler üzerinden de yatırım yapılmaktadır. Futures, forward ve opsiyon sözleşmeleri, VOB’da işlem görmektedir.

Borsada gerçekleştirilen alım -satım, vadeli ve spot piyasaya işlemleri olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Spot piyasanın içinde yer alan borsa araçları ile vadeli işlemler yapılmaktadır. Uzun vadede yatırım yapılmak istendiğinde, emtialar en güvenilir araçlardır ve çok fazla çeşide sahiptir. Bunları, değerli madenler, enerji maddeleri, sanayi metalleri, orman ve tarım ürünleri olmak üzere, 4 ana grup altında toplanır.

Borsa aracılığı ile yatırım yapmak istediğinizde, işlemleri yapılan araçların borsada nasıl işlev gördüğünü bilmeniz gerekir. Çünkü, borsa riskli kurumsal piyasadır. Kendine has kuralları ve standartları bulunmaktadır. Bilgi ve deneyiminiz ile bu riskleri sınırlandırabilirsiniz. Bunun için, borsada işlemler nasıl yapılır bilmeniz gerekir.

Piyasaya giriş yapabilmeniz için, borsa aracı kurumuna ihtiyacınız vardır. Seçtiğiniz kurum, bütün işlemlerinizde aracılık görevi üstlenmektedir. Aracı kurum, sizden aldığı emri/emirleri düzenleyerek, piyasaya iletir. Borsa arz talep ilişkisine bağlıdır. Bu yüzden, emriniz karşılık bulduğunda, işleminiz otomatik olarak sonlandırılır.

Borsada Hisse Senedi İşlemleri

Genellikle borsa denildiğinde, piyasayı bilmeyen bilen kişilerin akıllarına hep hisse senetleri gelir. Bunun nedeni, borsanın kurulmalarına kaynak sağlamalarıdır. Eskiden, belirlenen yerlerde toplanılarak yapılan işlemlerin hacmi giderek aramıştır. İşlemlerin güvenilir ortamlarda, kayıt altında tutularak yapılması istenmiştir. Bu yüzden, bugünkü borsaların temelleri atılmıştır.

Borsada hisse senedi yatırımı ile yüksek kazançlar edebilirsiniz. Senetlerin işlem hacimlerinin artması yüksek likidite sağlamaktadır. Getirisi fazla olduğu gibi, risk durumları da fazladır. Bu yüzden, hangi senetle yatırım yapacaksınız, şirketi ve sektörü iyi belirlemeniz gerekir. Borsaların mantığı, düşük fiyattan alım, yüksek fiyattan satış emri vererek kâr etmektir. Bunun için, gelecekte değerlenecek şirketlere yatırım yapmalısınız.

Gelecekte oluşacak fiyatları tahmin edebilmek için, analiz teknikleri kullanılır. Bu tekniklerin yanında, iyi birpiyasa takipçisi olmanız gerekir. Seçtiğiniz kurumun gelişim ve değişimlerinden haberdar olmalısınız. Doğru zamanda, doğru yatırımlarla hem hisse senedinizin değerinden hem de ortaklara yıl sonu kâr dağıtımlarından gelir elde edebilirsiniz.

Borsada Döviz İşlemleri

Yatırım araçlarının işlem hacimleri artmasıyla, neredeyse her araç için özel ürün borsaları oluşturulmuştur. Döviz borsaları da bunlardan bir tanesidir. Borsada tüm para birimleri ile işlem yapılabilmektedir. Forexin gelişimi ile çoğu yatırımcılar avantajlı özelliklere sahip, günlük kazancın edilmesi mümkün olan piyasayı tercih etmişlerdir.

Ekonomileri sağlam ve canlı olan ülkelerin para birimleri, borsada işlem görmektedir. Bu para birimleri majör olarak adlandırılmaktadır. Bunun dışında, minör ve egzotik para birimleri ile de işlem yapılmaktadır. Bunlar daha çok, o ülkenin halkı tarafından tercih edilmektedir. Bu yüzden para birimlerini bilmeniz, kurları takip etmeniz gerekir.

Borsada Emtia İşlemleri

Borsa araçları içerisinde önemli yere sahip olan emtialar, güvenilir yatırım araçlarıdır. Bu yüzden, yatırımcılar tarafından tercih edilerek, portföylerine canlılık kazandırmak için eklenirler. Aynı zamanda, risk oluşumlarını önleyen araçlardır. İşlem hacimlerinin artması nedeni ile dövizlerde olduğu gibi özel ürün borsaları geliştirilmiştir. Altın borsaları örnek olarak gösterilebilir.

Borsa işlemleri internet üzerinden yürütülür. Bu yüzden, daha çok fiziki ve fiziki olmayan işlemler yapılır. Fiziki olmayan işlemlerde, yatırım aracına sahip olmanız gerekmez. Bu sayede, bir dizi prosedür ve ek maliyetten kurtulmuş olursunuz. Emtia yatırımı yapmak, uzun vadede daha güvenli kazanç etmenizi sağlayan, güvenilir yatırım aracıdır.

Borsada Vadeli İşlemler

Bu işlemler genellikle, riskten korunmak, kur farkından yararlanmak, spekülatif havadislerden faydalanmak için yapılır. Vadeli işlemlerin içinde bulunan araçlarla, beklentilerinizi karşılayacak işlemleri yapmakta özgürsünüzdür. Piyasada işlem görmeyen araçlara yatırım yapılamamaktadır. Yapılacak vadeli işlemler, borsa çatısın altında kurulan VOB’da yapılmaktadır.

Vadeli İşlem Borsaları Nedir, Öğrenmek için Tıklayınız.

Futures, forward ve opsiyon sözleşmeleri genellikle standart sözleşmelerdir. Sözleşmeye konu olan yatırım aracının fiyatı bugünden belirlenerek, ileri tarihte teslimatı yapılmaktadır. Böylece kur farkından yararlanılmak istenmektedir. Kendinize uygun olan sözleşme konusuna sahip olan, araçları seçerek alım – satım işlemi yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada yapılan yatırımlar, aracı kurum vasıtası ile gerçekleşmektedir. Bu yüzden, işlemlerinizi yürütecek kurumu iyice araştırmalısınız. Riskler uzun vadede yapılan yatırımlarda, analiz teknikleri ile önlenebilmektedir. Fiyatlar birden değiştiği için, kısa vadede riski önleyebilmek profesyonellik istemektedir. Tabi ki başarıyı yakalayabilmeniz için, piyasa bilgilerinizin ve deneyimlerinizin tam olması gerekir. Aracı kurumların eğitim faaliyetlerinden ve deneme hesap uygulamasından yararlanmanız, başarı için atacağınız en büyük adımdır.