İnternetten Borsa İşlemi Yapılır mı?

İnternetten Borsa İşlemi Yapılır mı?

Birçoğumuz günlük hayatın yoğunluğundan yatırım işlemlerimizi internet üzerinden gerçekleştiririz. Buna borsalarda dâhildir. Hisse senetleri, borsa endeksleri, emtialar ve dövizler borsanın yatırım araçlarıdır. Fiziki ve fiziki olmayan şekillerde işlem gören araçlarda diğer piyasalarda olduğu gibi alım – satım arası farktan kazanç elde edilir.

Borsaların hepsinin ayrı bir merkezi vardır. Bu nedenle kendilerine özgü ilkelere ve kıstaslara sahiptir. Kârlı sonuçlar elde etmek için yatırım yapılacak olan merkezin kurallarını bilmek gerekir. Aynı zamanda iyi bir piyasa bilgisine ve deneyime sahip olmak son derece önemlidir. Borsa nedir, işleyişi nasıldır, yatırım araçlarının fiyatları neden dalgalanır gibi temel soruların cevaplarını bilmeden piyasada işlem yapmak risklidir. Birden fazla değişken yüzünden değişen fiyatların gelecekte ne şekilde oluşacaklarını doğru tahmin ettiğinizde, borsadan istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz.

Ülkemizde borsa işlemleri, Borsa İstanbul tarafından yönetilir. Piyasa ile bağlantı kurmanızı sağlayan aracı kurumları tüm finansal işlemlerinizi verdiğiniz emirler doğrultusunda borsa sistemine iletir. Böylelikle alıcı ve satıcı taraf fiziken bir araya gelmez. Sisteme işlenmiş emirler, varlığın konusu büyüklüğüne ve fiyatına göre eşleştiğinde otomatik olarak yatırım işleminiz gerçekleştirilir. Örnek vermek gerekirse; a şirketinin hisse senedine 100 dolar ile alım yapmak istediğinizde, satıcı tarafın bu senedi 100 dolar ile elinden çıkartmak için satış işlemi başlatmış olması gerekir.

İnternet üzerinden yürütülen işlemlerde istediğiniz enstrümana yatırım yapabilirsiniz. Doğru zamanlama ile doğru yatırımda bulunabilmeniz için, araçların özelliklerini bilmenizde yarar vardır. Bunun nedeni, her enstrümanın fiyatı aynı şekilde artıp azalmamasıdır. Genel itibari ile bakıldığında arz ve talep faktörlerine göre belirlenen fiyatlar, dünya üzerinde değişen gelişen tüm unsurlardan etkilenmektedir. Bunun nedeni yatırımcıların davranışları ile de alakalıdır. Biliyorsunuz ki bir mala talep arttığında o malın değerlenmesi söz konusudur. Bu yüzden bütün değişkenleri sürekli takip etmeniz avantajlı pozisyonları yakalamanıza yardımcı olur.

Peki, borsada işlem gören yatırım araçlarına bakmak gerekirse;

Hisse Senetleri ve Borsa Endeksleri

Bilgi Almak için Tıklayın!Borsada hisse senetleri yatırımcıların portföyünde bulunan ana enstrümanlardır. Bunun nedeni uzun vadede yapılan yatırımlardan yüksek kazanç elde edilebiliyor olmasıdır. Bunun için hisse senedi seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Örnek vermek gerekirse; x şirketine neden yatırım yapmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Her zaman sektörün önü açık, senetleri değer kazanacak şirketlere yatırım yapılmalıdır. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nun (KAP) sitesinden borsada işlem gören şirketlerin her türlü bilgisine ulaşabilirsiniz.

Şirketlerin geçmiş dönem bilançolarını incelemenizde yarar vardır. Çünkü, sürekli kâr sağlamış şirketler genellikle aynı şekilde devam etmektedir. Senetlerde alım – satım arası fark dışında kâr dağıtımlarından dönem sonunda pay oranınıza göre gelir elde edilmektedir. Bu yüzden şirketleri araştırırken temettü dağıtımlarını aksatmadan yapıp yapmadıklarını öğrenmeniz gerekir. Borsa yatırımcıları genellikle temel ve teknik analiz yöntemlerini kullanarak, son kararlarını vermektedir. Bunun nedeni, geçmiş fiyat hareketleri ve piyasanın fiyat analizlerinin yapılmasıdır. Bunun sonucunda ileri tarihte senetlerin hangi fiyat aralığına kadar düşüp yükseleceği tespit edilmektedir.

Hisse Senedi Alım – Satımı Nasıl Yapılır?
Öğrenmek için Tıklayın!

Borsa endeksleri içinde farklı sektörlere ait senetler barındırır. Özellikle yatırımcılar BIST 100 endeksine yatırım yaparlar. 100 farklı şirketin hisselerinin fiyat, maliyet ve satış performansı gibi önemli verilerin belirlenmiş zaman aralığına göre ölçümünü yapan göstergelerdir. Her borsanın endeksleri farklı verilere göre belirlenmektedir. Fiyatların değişim hareketleri borsa endeksleri üzerinden takip edilmektedir. Yatırım yapılacağında dikkatli olunması ve her türlü gelişmenin takibi yapılması gerekir. Ancak bu şekilde beklentiler karşılanabilir.

Yatırım yapmadan önce bir süre işlem yapacağınız senedin ve endeksin fiyat oluşumlarını izlemenizde fayda vardır. Buna göre analiz tekniklerini doğru uygulayıp uygulamadığınızı anlayabilirsiniz. Tekniklerde çıkan sonuçlar ile görüşleriniz tutuyor ve fiyatlar öngörünüze göre oluşuyorsa doğru yoldasınız demektir. Aynı zamanda yeni gelişmiş finans piyasası olan forexte dünyaca ünlü şirketlerin senetlerine ve endekslerine daha iyi olanaklar altında yatırım yapılabilmektedir. Piyasanın çift yönlü özelliği ile düşen fiyatlardan kazanç edilebilirken, kaldıraçlı işlem sayesinde elde edilen kârı 1’e 100 oranında katlamanız mümkündür.

Dövizler

Borsa piyasasında tüm para birimlerine pariteler şeklinde yatırım yapılmaktadır. Aynı döviz büroların mantığına sahip olan piyasada, değeri yükselecek olan döviz alımı yapılır. Beklenti karşılandığında satıp kâr elde edilir. Borsada da aynı mantıkla hareket edilir. Tek farkı majör, minör ve egzotik para birimlerine de işlem yapılabiliyor olmasıdır. Çünkü genellikle döviz bürolarında ekonomisi canlı olan ülkelerin para birimlerine yatırım yapılmaktadır.

Ülke ekonomilerinin canlılık durumlarına göre para birimleri büyükten küçüğe sırasıyla; majör, minör ve egzotik olmak üzere üç ana gruba ayrılmaktadır. İki farklı dövizin birleşerek işlem görmesine parite adı verilir. Paritenin oluşabilmesi için bir para biriminin daha baskın olması, döviz kurunun yönünü belirlemesi gerekir. Örnek vermek gerekirse; Amerikan doları/Euro paritesinde iki ülkenin de ekonomisi canlı olmasına rağmen, ABD’de meydana gelen her türlü olay yönün belirlenmesini sağlamaktadır.

Döviz işlemlerinde nelere dikkat etmeli denildiğinde ilk olarak para birimlerini tanımanız ve fiyatlarının neden dalgalandıklarını bilmeniz gerekir. Hangi pariteye yatırım yapılacaksa, iki ülkede gelişen olayların takibinin yapılması son derece önemlidir. Özellikle ekonominin seyrini değiştiren gündem haberleri fiyatların anlık olarak değişmesini sağlar. Yakın zamanda Çin Merkez Bankası’nın açıklamaları doların fiyatının yükselmesine sebep olurken, Çin hisse senetlerinin değer kaybetmesine neden olmuştur. Bu gibi olayların takibi yapılması daha bilinçli karar vermenizi sağlar.

Emtialar

Ticarete konu olan mal varlıkların bütününe emtia adı verilir. Emtia borsaları adı altında işlem görmektedirler. Altın, gümüş, bakır, petrol, alüminyum, çelik, petrol, buğday ve mısır yatırımcıların yoğun olarak işlem yaptıkları ürünlerdir. Bu nedenle kendi özel ürün borsalarını oluşturmuşlardır. Altın borsası örnek olarak gösterilebilir. Diğer yatırım araçlarına göre gelecekteki fiyatlarının kolay tahmin edilebilir olması, yatırımcılara güvenilir gelmektedir. Özellikle ekonomilerin belirsiz olduğu dönemlerde emtialara olan talep oldukça fazladır. Bu nedenle fiyatlarında artış görülür.

Genellikle faiz oranlarının düşük olduğu sıralarda emtialara, yüksek olduğu zamanlarda da dövizlere yatırım yapılmaktadır. Çünkü emtialara yapılan yatırımlardan faiz kazancı elde edilmez. Emtia yatırımı yapmak diğer yatırım araçlarına göre daha güvenlidir. Belli başlı olaylara göre fiyatlarında değişmeler görülür ve bu olayların takibinin yapılması kolaydır. Ayrıca, ürünlerin çoğunu günlük hayatta da kullandığımız için fiyatları hakkında rahatlıkla fikir yürütülmektedir. Temel ve teknik analizler aracılığıyla daha doğru kararlar alınarak, uzun vadede güvenilir bir şekilde yüksek kazanç elde edilmektedir.

Sonuç olarak, borsa işlemleri internet üzerinden, aracı kurumları vasıtasıyla yürütülür. Piyasada çok sayıda enstrüman işlem görür. İstediğiniz araca yatırım yapabilirsiniz. Doğru fiyat tahminlerinde bulunabilmeniz için hem piyasanın hem de yatırım aracınızın özelliklerini çok iyi biliyor olmanız, aynı zamanda belli bir düzeyde deneyim sahibi olmanız gerekir. Borsa aracı kurumlarının eğitimlerinden yararlanarak, piyasayı en ince detayına kadar öğrenmeniz, deneme hesapları aracılığıyla başarılı yatırımcılar gibi tecrübe kazanmanız mümkündür. Bu sayede kâr etmenizi sağlayacak avantajlı pozisyonları değerlendirebilirsiniz.