Hisse Senetleri Neden Düşer?

Hisse Senetleri Neden Düşer?

Hisse senetleri finans piyasalarında işlem görmektedir ve yüksek kazanç elde edebilme fırsatı sunmaktadır. Yatırımcıların amacı düşük fiyattan alım, yüksek fiyattan ise satım yaparak kâr etmektedir. Fiyatlar birçok değişkene bağlı dalgalanmaya uğradığı için senetlerin ne zaman ve ne kadar düşüp yükseleceği merak edilmektedir. Bunun için belli başlı durumların takip edilmesi ve fiyatlara ne yönde yansıyacağına analiz yöntemleri ile karar verilmesi gerekir.

Çoğu yatırımcının yaptığı en büyük hata piyasa bilgisine sahip olmadan, çevreden duyduğu söylentilere körü körüne inanmasıdır. Çünkü herkesin ortak amacı para kazanmaktır. Bu konuda birinin diğerine doğru taktikleri vermesi beklenmez. Kaldı ki verilen taktiklerin doğruluğu şüphelidir. Başkalarından bilgi almak yerine borsa neden düşer neden yükselir sorusunun cevabını araştırmanız, yorumlayabilmeniz gerekir. Böylece daha doğru sonuçlar elde edebilirsiniz. Borsa neden

Hisse senedi fiyatları nelerden etkilenir çok iyi bilinmesi gerekir. Bunun için piyasa araştırması yapılır. Sadece ülkemizde değil tüm dünya genelinde yaşanan olaylar borsa araçlarının fiyatlarını direkt etkiler. Ayrıca bu olaylar karşısında yatırımcıların sergilediği alım – satım politikaları da senetlerin düşmesine veya yükselmesine neden olur. Bu tamamen arz – talep mantığıyla ilişkilidir. Meydana gelen olaylara bağlı olarak şirketin değer düşüklüğü yaşayacağı öngörüldüğünde, zarar etmemek adına yatırımcıların çoğunluğu satış yönünde işlem yapacağından talebin düşmesinden dolayı hisselerin değeri düşecektir. Bunun aksi de mümkündür.

Arz ve talep unsurlarını çok iyi bilen ve piyasa hareketlerine karşı fiyat gelişimlerini yorumlayabilen her kişi borsanın yükseliş mi düşüş mü eğiliminde olacağını belirleyebilir. Zaten kazanç elde etmek için fiyatların hangi eğilimde olduğunu bilmeniz, işlemlerinizi ona göre yapmanız gerekir. Alım – satım arası farktan kâr edildiği için, değeri yükselecek senetlere düşük fiyatı ile sahip olarak, yüksek kazanç elde etmek mümkündür.

Peki, borsada hisse senetleri neden düşer, gelin hep birlikte bakalım:

Bilgi Almak için Tıklayın!Ülke ekonomilerinin durumu doğrudan borsa araçlarının fiyatlarını etkilemektedir. Ekonominin büyümesi senetlerin değerinin artmasını sağlarken küçülmesi veya durgun bir halde olması senetlerin değerinin düşmesine neden olur. Ayrıca faiz oranları ile zıt fiyat hareketine sahiptir. Yani, faiz oranları yükseldiğinde senetlerin fiyatlarında değer düşüklüğü yaşanacaktır. Bazı hisse senetleri yapısı gereği bu durumdan fazlasıyla etkilenirken, bazıları da etkilenmemektedir. Bu yüzden, borsa takibi yapılması önemlidir.

Faizler giderek armaya devam ettiğinde, ülkede karmaşıklık yaşanacaktır ve ekonominin genişlemesi engellenecektir. İnsanların alım gücü düşeceğinden, şirketlerin kârlık oranları da düşecektir. Bu nedenle hisse senetlerinin de fiyatları düşecektir. Hisselerin performansını ölmek için BIST 100 endeksinin analizini yapabilirsiniz. 100 tane şirketin senedini içinde barındıran endeksler sayesinde fiyatların gelecekte ne yönde oluşacağını yorumlamanıza yardımcı olmaktadır.

Borsa uzmanlarının ortak görüşleri fiyatlar en yüksek seviyelere ulaştığında arkasından muhakkak düşüş yaşanacağı yönündedir. Geçmiş fiyat analizlerine bakıldığı zaman bu durumun yaşandığı açıkça görülmektedir. Yatırımcıların davranışları bu duruma sebep olmaktadır. Artan fiyatlardan dolayı senetlerin değerinin yeteri kadar yükseldiğini düşünmeleridir. Çoğu yatırımcı düşüş beklediği için satış yönünde pozisyon açar. Bu nedenle hisse senetlerinin değeri düşmektedir.

Arz ve talep faktörlerinin yanı sıra, dünya ülkelerinin siyasi ve ekonomik yönde değişimleri, merkez bankalarının uyguladığı faiz oranları, para politikaları, makroekonomik veriler, devlet büyüklerinin konuşmaları, ülkelere arası sömürgeciliğin yaygınlaşması, savaşlar, borç krizleri, bütçe açıkları, istenmeyen afet durumları gibi birçok neden borsaların düşmesine veya yükselmesine neden olmaktadır. Her durum yatırım araçlarının fiyatlarını aynı yönde etkilemez. Örnek vermek gerekirse;

Yurt dışındaki ülkelerin birinde ortaya çıkan ekonomik kriz, Avrupa borsalarına doğrudan yansıyacağı, gibi ülkemiz borsasını da etkilemektedir. Amerikan Merkez Bankası (FED) geçmiş zamanda ekonomik iyileştirme sürecine girdiğinde, uyguladıkları politikalar sayesinde doların artması sağlanırken, altın fiyatlarında düşüşler meydana gelmiştir. Bu gibi gelişmelerin takibinin ve analizinin yapılması, borsa araçlarının fiyat yönünü belirlemek açısından önemlidir.

Özetlemek gerekirse, hisse senetlerinin değerinin artması veya azalması arz ve talep faktörlerine bağlıdır. Bunun yanı sıra, ülkelerin ekonomik durumları ve meydana gelen olayların yatırım araçları üzerindeki etkileri, buna bağlı olarak yatırımcıların alım – satım politikaları, şirketlerin spekülatif hareketlerden etkilenmeleri, faiz oranlarının artışları kıymetli evrakların değerinin düşmesine neden olur. Bu yüzden, yatırım yapılacağında bu gibi durumların kontrolünün yapılması, fiyatların yönünü belirlemenizi sağlar. Bu sayede, hangi yönde işlem açmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.