Hareketli Ortalamalar Nedir, Nasıl Kullanılır?

Hareketli Ortalamalar Nedir, Nasıl Kullanılır?

Finans piyasalarında birikimlerini değerlendirmek isteyen yatırımcılar belli başlı temel konulara hakim olması gerekir. Biliyorsunuz ki piyasalarda alım – satım arası farktan kâr edilir. Yüksek kazanç sağlamak için fiyat seviyelerinin tahmini doğru yapılması gerekir. Bu yüzden teknik analiz yöntemlerine başvurulur. Borsada teknik analizler nelerdir, öğrenmek için tıklayınız. Tamamen fiyat oluşumlarının gelecekte ne yönde gelişeceği, yardımcı göstergeler sayesinde belirlenir. Buna göre hangi zaman aralığı beklentiyi karşılıyorsa, işlem o vakitte gerçekleştirilir.

Peki, hareketli ortalamalar nedir, nasıl yapılır, gelin birlikte bakalım:

Hareketli Ortalamalar Nedir?

Teknik analiz göstergeleri içinde yer alan hareketli ortalama, yatırım araçlarının fiyatlarının belirli zaman içerisindeki ortalamaları gösterir. Genellikle hisse senedi yatırımı yapanlar tarafından kullanılır. İlk önce işlem platformundan yatırım aracı seçilir, sonra uygulamak istediği teknik ve göstergenin seçimi yapılır. Aracın en yüksek ve en düşük değer seviyeleri belirlenir. Platform otomatik olarak fiyat – zaman grafiğini oluşturur. Hareketli ortalama indikatörünü seçtiğinizde, belirlediğiniz zaman dilimi aralığında aracınızın ortalama fiyat analizleri yapılmış olur. Fiyatlar değiştikçe sonuç aşağı – yukarı hareket eder.

Hareketli ortalamalar (HO) sayesinde yatırım araçlarının en yüksek – en düşük değer seviyeleri, açılış – kapanış fiyat hareketleri belirlenir. İşlem hacmi veya farklı değer kullanılarak da ortalama ayrıca hesaplanabilir. HO, yatırımcılar arasında en çok biline ve tercih edilen 5 ayrı çeşide sahiptir. Bunlar; basit (simple), Üssel (exponential), üçgensel (triangular), değişken (variable) ve ağırlıklı (weighted) hareketli ortalamalardır. Hesaplamaları birbirine benzese de belirli zaman aralığında farklı ağırlık verilerek hesaplanmalıdır.

Şimdi, hareketli ortalamanın çeşitlerine ve nasıl kullanıldıklarına bakalım:

Hareketli Ortalamaların Türleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Basit Hareketli Ortalama (BHO)

Bu tekniğin kullanımı çok basittir. Belirlemiş olduğunuz zaman diliminde yatırım aracınızın son kapanış fiyatı baz alınır ve kaç günlük fiyat tahmini yapılacaksa birbirine oranlayarak ortalama hesaplanır.

BHO = Kapanış Fiyatı/ n (ortalamanın hesaplandığı gün sayısı)

Üssel Hareketli Ortalama (ÜHO)

Basit ortalamalara göre üssel hareketli ortalamalar çoğu yatırımcılara karmaşık gelmektedir. Bunun nedeni yatırım aracının hem geçmiş hem de son kapanış fiyatının üssel hareketi belirlenmesi gerekmektedir. Dünkü üssel ortalama bulunabilmesi için öncelikle basit ortalama tekniği uygulanmaktadır. Geçmiş ve bugünkü belirlenen aralığın fiyat yüzdesi birbirine eklendiği zaman, üssel hareketli ortalama bulunmaktadır.

ÜHO = (Bugünkü Kapanış Değeri * Yüzde Oranı) + (Dünkü Üssel Hareketli Ortalama * Yüzde Oranı)

Formülde yer alan yüzde oranı, kullanıldığı zaman dilimine göre farklılık göstermektedir. Yüzde oranı = 2 / ( Gün sayısı + 1) olarak bulunur. Örnek vermek gerekirse; dünkü üssel hareketli ortalama 13 gün için 1450 TL, bugünkü üssel ortalama da 25 gün için 2850 olduğunu varsayalım;

ÜHO = (1450 * (2 / 13 + 1)) + (2850 * (2 / 25+1)) = 402,5 TL olarak hesaplanır.

Üçgensel Hareketli Ortalama (ÜHO)

Belirlenen vade aralığında ortadaki günlere daha fazla ağırlık vererek hesaplanır. Örnek vermek gerekirse; 25 günlük üçgen hareketli ortalama hesaplanacağında, orta kısma denk gelen 10, 11, 12 ve 13. günlere ağırlık verilir. Burada son kapanışa çok fazla ağırlık verilmemektedir.

Ağırlıklı Hareketli Ortalama (AHO)

Yatırımcılar arasında en çok tercih edilen göstergelerden biridir. Bunun nedeni, standart sapmanın da hesaplanmasıdır. Böylece hata payı en aza indirilmiştir. Son fiyat hareketleri ağırlıklı olarak hesaplanır.

Değişken Hareketli Ortalama (DHO)

Üssel hareketli ortalamalara benzemektedir. Tek farkı fiyatlar belli bir yerde sıkıştığı zaman, diğer ortalamalara göre daha doğru hassas ve doğru sinyaller vermektedir. Değişken hareketli ortalama da, trendi yönü daha erken belirlenmektedir. Aşağıdaki formülü uygulayarak, kolayca hesaplaması yapılmaktadır.

DHO = ( Fiyat dalgalanma Oranı * Yüzde Oranı * Kapanış Değeri) + (1 – Yüzde Oranı * Fiyat Dalgalanma Oranı)

Son olarak, hareketli ortalamalarda al – sat sinyallerini grafik üzerinden gözlemleyebilirsiniz. Fiyat hareketleri grafikle aynı düzlemde gidiyorsa beklenmelidir. Fiyatlar aşağı seviyelere indiğinde alım, yukarı seviyelerde ise satım işlemi yapılmaktadır. Tabi ki öncelikle işlem yapacağınız yatırım aracı için piyasa takibi yapmanız gerekir. Daha sonra takip ve analizlerin sonucuna göre hangi zamanda alım hangi zamanda satım yapacağınıza karar verebilirsiniz. Aracı kurumlarının eğitimlerinden yararlanarak, daha detaylı olarak tüm analiz tekniklerini öğrenebilir, anantajlı bulduğunuz pozisyonlardan yüksek kazanç elde edebilirsiniz.