Getiri Sağlamak için Borsa Hakkında Neleri Bilmeli?

Getiri Sağlamak için Borsa Hakkında Neleri Bilmeli?

Borsadan getiri sağlamak, birikimlerini değerlendirmek birçok kişinin hayalini süsler. Çünkü piyasada ciddi anlamda rakamlara ulaşılabilmektedir. Birikimler en karlı şekillerde değerlendirilebilmektedir. Bilinçli ve hedeflere yönelik amaç doğrultusunda hareket edildiği sürece piyasadan kendinize düşen payı alabilirsiniz. Bunun için bilmeniz gerekenler vardır. Bunları öğrenerek kendi borsa yatırım sistemlerinizi geliştirebilirsiniz. Böylece paranızı kontrollü bir şekilde yöneterek yatırımlarınızı doğru noktalardan gerçekleştirerek, hayalini kurduğunuz miktarları elde edebilirsiniz.

Bilinçli borsa yatırımcılarının çoğu parasını kaybetmeden değerlenmesi için uğraşır. Bu her yatırımcının izlemesi gereken bir yoldur. Çünkü sadece para kazanmak için işlem yapmak ile bir yere varılamamaktadır. Bunun sebebi fiyatların anlık olarak değişmesidir. Bu nedenle kesinlikle yatırım yapmadan önce gerekli hususları ele alarak pozisyonunuzu oluşturmaya karar vermelisiniz. Neden – sonuç ilişkisi kurmalısınız ve yatırım yapacağınız enstrümanın fiyatında yaşanacak olan geri çekilme, yükselme noktalarını belirlemelisiniz. Eğer ki bu noktalar beklentilerinizi karşılıyorsa, ileri trend eğiliminde enstrümanın değeri yükselişte ise yatırımlarınızı yapmalısınız. Kesinlikle düşüş yaşayacak pozisyonlardan uzak durmalısınız. Bu gibi önemli bilgileri bilerek borsada başarılı olabilirsiniz.

Şimdi, borsada para kazanmak için bilinmesi gereken konuları ele almak istiyorum.

Başlangıçtan İleri Seviyeye Kadar Borsayı Kapsamlı Olarak Öğrenmek

Başlangıçtan İleri Seviyeye Kadar Borsayı Kapsamlı Olarak ÖğrenmekPara kazanmak için borsada bilinmesi gereken en önemli konulardan biri temel hususlardır. Çünkü temel hususların eksik olması nedeni ile yatırımcılar birikimlerini değerlendirmek için nasıl bir yol izlemesi gerektiğini anlayamazlar. Matematik dersinden bir örnek vermek gerekirse; biliyorsunuz ki çoğu kişinin korkulu rüyası olan matematikte bir tane sorunun birbirinden farklı çözümü vardır. Fakat kişi matematik hakkında bilgisi yok ise problem hangi yoldan daha kolay çözülür bilemez. Bu nedenle de o soruyu boş bırakmak durumunda kalır. Hoca puan verir umuduyla bir şeyler karalayabilir. Borsa için de aynısı geçerlidir. Enstrümanın para kazandırır umudu yatırımcıları sarar. Bu yüzden de rastgele işlemler açılır. Sonucundan da genellikle hüsranla karşılaşılır. Bu nedenle temelden borsa nedir sorusunun cevabını öğrenmelisiniz. (Borsa nedir, ne değildir sorusunun cevabını öğrenmek için tıklayın.)

Ticarete konu olan malların alım – satımını belli başlı kurallar ve kayıt altında yürüten yatırım merkezlerinden biri de borsadır. Birikimlerin güvenilir bir şekilde değerlendirilmesini mümkün kılan piyasada yatırımcıların bilmesi gereken konulardan biri de bakış açılarının değişik olmasıdır. Yukarıdaki örnekteki matematik probleminin çözümünün farklı olması bu konuya iyi bir örnek olacaktır. Çünkü aynı problemi kimi x, y değişkenlerini kullanarak, kimi türev kimi ise limit gibi yolları deneyerek çözüme ulaşır. Bu tamamen kişinin bildiği yoldan daha doğru sonuçlara ulaşmasıyla ilgilidir. Bu nedenle kesinlikle borsada yatırım yapmaya başlamadan önce kendinizi tanımalısınız. Birikimlerinizi değerlendirebilecek düzeyde borsa bilgisine sahip olmalısınız. Piyasa nasıl takip edilir, fiyat grafikleri nasıl okunur, analizler nasıl yapılır gibi ileri seviye konulara kadar borsa hakkında bilgiler edinmiş olmalısınız

Borsa bilgisi edinmek için bugün tercih edebileceğiniz alternatif kaynaklar fazladır. Hangisini tercih ederseniz edin piyasa da başarılı olmak için öğrenmeniz gerekli olan konular hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Ama en iyi yolu soracak olursanız aracı kurumların eğitim hizmetlerinin faydasını görebileceğinizi söyleyebilirim. Bunun sebebi eğitimlerin, alanında uzman kişiler tarafından verilmesidir. Bu sayede kısa sürede piyasanın özünü kavrayabilirsiniz. Temel ve teorik anlamda alt yapınızı sağlamlaştırabilirsiniz. Edineceğiniz püf noktalar sayesinde ileride işinize yarayacak bilgileri öğrenebilirsiniz. Böylelikle doğru zamanlarda doğru işlemleri yürütebilirsiniz. Kendinizi bir yol belirleyerek, o yolda sistemli bir şekilde hareket ederek hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Hiç Bilmeyenler Borsayı Nasıl ve Ne Kadar Sürede Öğrenir? Bilgi Almak için Tıklayın.

Belli Bir Borsa Tecrübesi Yaşamak

Belli Bir Borsa Tecrübesi YaşamakBorsa tecrübesi kazanmak piyasada başarılı olmak için son derece önemlidir. Çünkü belli bir deneyime sahip olmadan bir işi yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Özellikle söz konusu borsa ise kesinlikle deneyim kazanmış olmanız gerekiyor. Bunun sebebi yatırım araçlarının değerinde yaşanan değişmeleridir. Bu nedenle fiyat seviyelerinin hangi noktalarda kırılma yaşayacağına kadar her türlü tahmin edilmesi gerekli konular hakkında bilgilerinizi artırmalısınız. Bu bilgileri artırabilmeniz açısından yukarıda bahsettiğim gibi borsa şirketleri tarafından internet üzerinden eğitim faaliyetleri sunulmaktadır. Bunlardan faydalanarak hem temel ve teorik hem de pratik olarak borsa bilgisi edinebilir, tecrübesi kazanabilirsiniz.

Piyasada işlem gören araçların fiyat seviyesini tahmin etmek için çok yönlü olarak düşünmek gerekir. Çünkü fiyatlar belli başlı olaylara göre değil, yaşanan en küçük husustan trendin yönü aksine hareket edebilmektedir. Bu nedenle de hangi yolu kullanmanız gerektiğine karar verebilmeniz için başarılı yatırımcılar gibi belli bir tecrübeyi geride bırakmanız gerekir. (Borsa tecrübesi nasıl kazanılır hakkında bilgiler için burayı tıklayın.) Bunun için geliştirilen sanal borsa oyunlarını ve deneme hesaplarını kullanabilirsiniz. İkisi de borsa gerçek hesabı ile aynıdır. Birikimleri değerlendirmek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini çözmenizi sağlayacak hesaplardan ciddi anlamda fayda görebilirsiniz. Bunun için işlemlerinizi ciddiyetle yürütmelisiniz. Rastgele yatırımlardan kaçınmalısınız. Sorgulayıcı şekilde işlemlerinizi yürütürseniz, yaptığınız hatalara tekrar düşmezsiniz. Böylece işlemlerinizi kontrollü olarak nasıl yürütebilirsiniz anlayabilirsiniz.

Tecrübe kazanmak için geliştirilen borsa uygulamaları sayesinde piyasanın işleyiş mantığını anlayabilirsiniz. Mantık basit olmasına rağmen enstrümanların ve piyasanın sürekli dalgalı yapıda olması yatırımcıların yanlış yapmasına neden olur. Bu da bilgi ve deneyim unsurları ile bağlantılıdır. Bilgi ve deneyim seviyeniz ne kadar gelişmiş olursa işlemlerinizi o kadar kolay bir şekilde yürütürsünüz. Çünkü bu iki unsurun etkili olarak kullanılması işlemlerin sonuçlarına olumlu olarak yansır. Bu nedenle gerekli eğitimlere katılmalısınız ve borsa hakkında tüm konuları en ince ayrıntısına kadar öğrenmelisiniz. Bunun yanı sıra sanal hesaplarda tecrübelerinizi artırmalısınız. Böylece ileri de oluşturmanız ve kaçınmanız gereken pozisyonları öngörebilirsiniz. Buna bağlı olarak hedeflerinize yönelik olarak hareket ederek, birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Acemi Borsa Yatırımcıları için Para Kazandıran Tavsiyelere Buradan Ulaşabilirsiniz.

Borsa Gündemini Etkileyen Olayların ve Gelişmelerin Takibini Yapmak

Borsa Gündemini Etkileyen Olayların ve Gelişmelerin Takibini YapmakBorsada para kazanmak istiyorsanız mutlaka ki gelişmeleri an be an takip etmelisiniz. Özellikle hisse senedi yatırım yapıyorsanız bu konu daha da önemlidir. Gerek şirket bilgileri gerekse de sektör analizlerinin yapılması için piyasa etkili bir şekilde takip etmek şarttır. (Borsa analizleri nelerdir, nasıl yapılır ayrıntılarıyla bu yazıdan öğrenebilirsiniz.) Bu sayede senetlerin değerinde yaşanacak olan dalgalanmalar kolaylıkla tahmin edilebilir. Yükselişlerin ve düşüşlerin sinyali alınarak, işlemleri bilinçli olarak yürütülebilir. Bunun için kesinlikle baştan sona iyi bir borsa bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Kurumların eğitimleri sayesinde bu konular hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Borsayı etkileyen olay ve faktörlerin takibi nasıl yapılır, yorumlanır öğrenebilirsiniz. Böylece avantajlı pozisyonların sinyallerini alarak ciddi anlamda getirilere imzanızı atabilirsiniz.

Takip işlemlerinin yapılması için programlar geliştirilmiştir. Bu programlara internet kanalıyla ulaşabilirsiniz. Uygulama geliştiricilerinin sayfalarından internet bağlantılı cihazınıza programı indirip, kurulumunu yapabileceğiniz gibi direkt ekonomi ve finans kaynaklı sitelerden de takibini yapabilirsiniz. Önemli olan yapılan takiplerin sonucunu doğru olarak yorumlamaktır. Bu yüzden uzmanların yorumlarını takip etmelisiniz. Analizlerde ne gibi ve neden fiyat değişimi bekleniyor bilmelisiniz. Böylece doğru zamanda doğru pozisyonları oluşturabilirsiniz. Birikimlerinizi değerlendirerek yüksek miktarlarda kazanç sağlayabilirsiniz.

Gündemdeki Haberlerden Borsa Nasıl Etkilenir? Öğrenmek için Tıklayın.

Borsa Araçlarının Fiyat Değişimlerini Analizler ile Yorumlamak

Borsa Araçlarının Fiyat Değişimlerini Analizler ile YorumlamakPiyasa takibi gibi borsada yapmanız gerekli olan bazı yardımcı öğeler vardır. Bu öğeler sayesinde hem geri çekilmeleri hem yükselmeleri hem de anlık kırılma noktalarını belirleyebilirsiniz. Bunun için borsa grafikleri ve analizleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Grafikler sayesinde kırılma noktalarını ön görebilirken, analizler ile geri çekilme ve yükselmelerin seviyelerini doğru olarak tahmin edebilirsiniz. Aynı zamanda zaman aralıkları hakkında da bilgiler alabilirsiniz. Buna bağlı olarak hangi zaman aralıklarında hangi fiyat seviyeleri üzerinden işlem yapmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz. Böylece karlı adımlar atarak borsa yatırım sonuçlarınızdan memnun bir şekilde ayrılabilirsiniz.

Temel ve teknik olmak üzere borsada 2 farklı analiz çeşidi bulunsa da yardımcı araçlar kendi içlerinde çok sayıda dala ayrılmaktadır. Teknikler; orta, kısa ve uzun vadede yapılacak işlemlere göre tercih edilmektedir. Bu nedenle beklentilerinizi karşılamanızı sağlayacak hem enstrümanı bulmalısınız hem de zaman aralıklarını belirleyerek hareket etmelisiniz. Böylece yatırımlarınızı en uygun dönemlerde en uygun fiyat seviyeleri üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Alım – satım arası farktan kazanç elde ederek ayrılabilirsiniz. Bunun için değerinde yükselme yaşayacak araçlara yönelmelisiniz. Enstrümanı düşük fiyat seviyelerinden alarak değeri yükselince satarsınız. Bunun için etkili piyasa takibi ve analizleri yapmalısınız. Böylece istediğiniz sonuçlara imza atabilmek için izlemeniz gereken stratejiyi bularak, hayata geçirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Borsa Bağımlılığı Nedir? Yatırıma Yararı ve Zararları Nelerdir?

Sonuç olarak, borsada getiri sağlamanız için önemli olan unsurları ele aldık. Elbette ki bu unsurların hepsi bilgi ve tecrübe ile bağdaştırılır. Bu nedenle kendinizi yenileyebilecek eğitimlerden faydalanmalısınız. Bilgi birikimlerinizi artıcı etkilerden yararlanmalısınız. Böylelikle gerekli konuları ve püf noktaları öğrenebilirsiniz. İşlemlerinizi nasıl yürütmeniz gerektiği hususunda kendinize bir yol çizebilirsiniz. Çizdiğiniz yolda planlı ve prensipli bir şekilde hareket ederek beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Bunun için mutlaka kendinize güvenmelisiniz. Başarılı olacağınıza inanmalısınız. Böylece yatırıma bir sıfır önde başlayabilirsiniz. Gerçek hesaba geçtiğinizde gösterdiğiniz çabaların, verdiğiniz emeklerin karşılığını alabilirsiniz. Böylece adımlarınızı sağlam şekillerde atarak, geleceğinizi şekillendirecek kazançları elde edebilirsiniz.