Demo Hesap ile Borsa Öğrenilir mi?

Demo Hesap ile Borsa Öğrenilir mi?

Borsaya giren herkesin amacı para kazanmaktır. Doğru stratejilerle, doğru adım atan herkes borsada kazanç elde edebilir. Borsada kazanmanız için, piyasa bilginizin ve deneyiminizin tam olması gerekir. Ekonomiye dair ne varsa okumanız gerekir. Böylece, yatırım araçlarının fiyat oluşumları hakkında, geniş bir bakış açısına sahip olursunuz. Bilgiden sonra asıl önemli olan, deneyim kazanmanızdır. Peki, bu deneyim nasıl kazanılır, bakalım:

Demo hesap, deneme hesabıdır ve içinde sanal para (gerçek olmayan) yüklüdür. Gerçek hesabın içeriği ile birebir aynıdır. İşlemler güncel veriler üzerinden yapılır. Uzmanlar, piyasaya yeni girmiş yatırımcıların, gerçek hesapların işlem yapmadan önce, demo hesapta tecrübe kazanmalarını tavsiye ederler. Borsada fiyatlar neden dalgalanır, alım – satım nasıl yapılır, ne alınır ne satılır, yatırım araçlarının fiyatlarına etki eden faktörler nelerdir, analiz teknikleri nelerdir ve nasıl yorumlanması gerekir gibi sorulara cevap verilmelidir.

Borsada işlem yapabilmeniz için aracı kuruma ihtiyacınız vardır. Kurumunuzun ücretli veya ücretsiz eğitimlerinden yararlanarak, kısa sürede borsa hakkında temel bilgilere ulaşabilirsiniz. Bilgi ve deneyiminizi eve benzetebiliriz. Yaptığınız işlemlerde artçı depremden etkilenmemeniz için, temelinizin sağlam olması gerekir. Biliyorsunuz ki, alt yapısı sağlam olmayan evler depreme dayanıklı değildir. Bu yüzden, demo hesaplarda deneyim kazanmanız şarttır.

Eskiden borsacılar, deneme yanılma yöntemi ile tecrübe kazanırdı. Günümüzde ise, internetin bağlı olduğu elektronik cihazlarınıza indirebilirsiniz. Bu sayede, işlem platformunu tanımış olursunuz. Borsa piyasası, yatırım araçları açısından geniş yelpazeye sahiptir. Hisse senetleri, borsa endeksleri, emtialar ve tüm dövizler borsanın araçlardır. Yatırım yapacağınız aracın özelliklerini ve fiyatlarına etki eden unsurları bilmeniz gerekir.

Borsada Para Kaybetmeden Nasıl Kazanılır, Öğrenmek için Tıklayınız.

Arz ve talep faktörü, fiyatlar üzerine etkilidir. Temel ve teknik analiz yöntemleri piyasanın trendi hakkında bilgi vermektedir. Temel analizde, araçların bugünkü fiyatlarına etki eden unsurlar saptanmaya çalışılır. Teknik analizde ise, temel analizlerin yardımıyla, araçların geçmiş ve bugünkü fiyatları göz önüne alınarak, gelecekte fiyatları tespit edilmeye çalışılır. Borsada, analiz tekniklerini bilen ve yorumlayabilen yatırımcılar, piyasadan düzenli olarak gelir elde etmektedir.

Bu yüzden, demo hesaplarda bol bol alıştırma yapmanız gerekir. Bütün alım – satım işlemlerinizi ciddiye alarak yapmalısınız. Hata yaptığınız yerleri, not etmelisiniz. Böylece, aynı hatalara tekrar düşmezsiniz. Biliyorsunuz ki, borsadan alım – satım arası farktan kazanç elde edilir. Bu yüzden, değeri yükselecek araçlara yatırım yapmanız gerekir. Değeri düşecek araçları elinizden çıkarmalısınız. Analiz tekniklerini doğru uyguladığınızda, kendinize ait strateji geliştirebilirsiniz ve buna bağlı olarak portföyünüzü oluşturabilirsiniz.

Borsada Portföy Oluşturma, Bilgi Almak için Tıklayınız.

Analiz tekniklerinin yanında, önemli konulardan biri de piyasa takibi yapmaktır. Avantajlı pozisyonları ele geçirebilmeniz için, her daim kulağınız açık olmalıdır. Fakat, kimseye inanmamalısınız. Temel ve teknik yöntemleri aracınızın üzerinde uyguladığınızda, aracınızın gelecekte değer kazanıp kazanmayacağını anlayabilirsiniz. Biliyorsunuz ki, herkes para kazanmak ister ve bulduğu taktikleri kimse ile paylaşmaz. Deneme hesabında yaptığınız alıştırmalar sizi gerçek hesabınıza hazırlayacaktır. Borsada deneyimleriniz arttıkça, sizde profesyonel yatırımcılar gibi kazanç elde edebilirsiniz.