Borsaya Yeni Girenler için Tavsiyeler

Borsaya Yeni Girenler için Tavsiyeler

Günümüzün en büyük ihtiyaçlarından biri de paradır. Bu kapsamda, kazanılan paraların değerlendirilmesi için, insanlar yatırım yapmayı tercih etmektedir. Finans piyasalarının içinde yer alan borsa, birikimlerinizi alım – satım yaparak değerlendirebileceğiniz; yasal ve güvenilir piyasadır. Peki, borsaya yeni girenler nasıl davranmalı, kazanç sağlamak için nelere dikkat etmeli gibi soruları cevaplandırarak, sizlere tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

Borsalar, dünyanın hemen her yerinde bulunan kurumsal piyasalardır. Kurumsal olmalarının nedeni, her borsanın kendine ait kuralları olmasıdır. Piyasaya yeni girmişseniz ya da girmek istiyorsanız, bu kuralları bilmeniz gerekir. Ülkemizden örnek vermek gerekirse; seans saatleri boyunca, yatırım aracınızın değerine göre % 10’u geçmeyecek şekilde alım – satım yapabilirsiniz. Fiyatlarda dalgalanmayı önlemek için uygulanan kurallardan birisidir. Ayrıca, fiyatların düz olması için, küsuratlı rakamlarla işlem yapılmamaktadır. Bu gibi temel kuralları bilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Borsada para kazanmak için atılacak en önemli adım, piyasayı tanımak olacaktır. Daha sonrasında, deneyim kazanarak, kendinize strateji oluşturmanız gerekir. Bu kapsamda, psikolojinizi de kontrol altına almalısınız. Çünkü, ilk başta borsa bilgisine ve tecrübesine sahip olmadığınız için, kayıp yaşamanız büyük ihtimale sahiptir. Hatalarınızdan ders alarak, sabırlı olmanız her daim motivasyonunuzu yüksek tutmanız, başarının anahtarıdır.

Piyasayı Anlamak!

Gerçekten en önemli konulardan bir tanesidir. Zaten bir şeyin mantığını kavradığınızda, o işi en iyi şekilde yaparsınız. Borsada da bu böyledir. Piyasanın işleyişi nasıldır, hangi yatırım araçları mevcuttur, bu araçların fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir, gelecek fiyatları belirleyen analiz teknikleri nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını çok iyi bilmeniz gerekir.

Bu bilgilere, internetten ulaşabileceğiniz gibi, işlemlerinizde aracılık görevi üstlenecek kurumların eğitim programlarından yararlanarak detaylı piyasa bilgilerine sahip olabilirsiniz. Temel ve teorik bilgileri biliyor olmanız, doğabilecek risklerin önüne geçmenizi sağlayacaktır. Ancak, bunun için demo hesaplarda deneyim kazanmanız gerekir.

Tecrübe Kazanmak!

İnsanlar tecrübe kazandıkça, bilinçlenerek daha doğru kararlar almaya başlar. Borsada yapacağınız alım – satım işlemlerinde de deneyime ihtiyacınız vardır. Çünkü, hiç bilmediğiniz bir alanda, hemen başarıyı yakalamanız biraz zor olacaktır. Ani fiyat değişikliğine maruz kalan araçlarda, getirisi yüksek olduğu gibi risk faktörü de yüksektir. Bu yüzden, nasıl davranmanız gerektiği konusunda belli bir deneyime sahip olmanız gerekir. Böylece,
minimum risk ile büyük kazançlar elde edebilirsiniz.

Borsada ne zaman alım yapmak gerekir, öğrenmek için tıklayın…

Aslında borsanın basit mantığı vardır, gelecekte değerlenecek araca yatırım yapmanız, uzun vadede istediğiniz getiri elde etmenizi sağlayacaktır. Yatırımcıların en çok düştüğü hata, fiyatı düşen yatırım aracını, analiz tekniklerini uygulamadan satın almalarıdır. Çünkü, fiyat düşüklüğü devam edebilir, bu da sizi panikleterek, zarara uğratabilir. Bu yüzden, gelecekte değer kazanacak araçlara, bugünkü fiyatından sahip olmalısınız.

Analiz Tekniklerini Bilmek ve Yorumlamak!

Başarıyı yakalamış bütün yatırımcılar, avantajlı pozisyonlara analiz tekniklerini uygulayarak sahip olurlar. Belli bir deneyimin getirdiği, strateji ile piyasanın kaymağını alırlar. Bunun için, analiz yöntemlerini bilmeniz ve kendinize göre yorumlamanız gerekir. Aracı kurumunuzun uzmanlarından yardım alarak, oluşan grafiğin nasıl yorumlanması gerektiğini öğrenmelisiniz. Piyasanın durumunu göz önüne alarak, hangi araçlara yatırım yapılması gerektiğini anlayabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse; hisse senetlerine yatırım yapmak istediğinizde, şirket ve sektör durumunu sürekli takip etmeniz gerekir. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nun (KAP) internet sitesinden şirketlerin geçmiş ve günlük mali tablolar analizine ulaşabilirsiniz. Gelecekte sektörün devi haline gelen şirketleri seçmelisiniz.

Piyasayı Takip Etmek!

Günümüzün koşulları göz önüne alındığında, internet üzerinden etkili ve hızlı piyasa takibi yapılabilir hale gelmiştir. Borsada yatırım yapan herkes, sürekli yatırım araçlarının fiyat durumlarını ve gelişimlerini televizyondan veya internetten takip etmektedir. Bol bol okuyarak, araştırma yapmaktadır. Piyasa trendine yön veren ayılar mı yoksa boğalar mı hakim olmaktadır bilmeniz gerekir.  Buna göre, avantajlı pozisyonlara erişebilirsiniz.

Ayı ve boğa piyasası nedir, öğrenmek için tıklayın…

Önce kendinizi tanımalısınız. Hangi yatırım aracına sahip olmak istiyorsanız, özelliklerini ve gelişimlerini bilmelisiniz. Örneğin, iletişim sektörünün içindesiniz ve sürekli değişen teknolojiden haberdarsınız, öyleyse iletişim sektörünün içinde yer alan araçları tercih etmelisiniz. Sevdiğiniz ve ilgilendiğiniz alanda, takip yapmak sizin için çok kolay olacaktır. Bilmediğiniz alanlardan uzak durmalısınız.

Sürü Psikolojisinden Kurtulmak!

Borsa araçlarının üzerinde yayılan söylentilere çok fazla kulak asmayın, çünkü piyasada spekülatörler mevcuttur. Araçlar hakkında asılsız söylentiler yayarak, yanlış işlem yapmanıza sebep olmaktadırlar. Fiyatlar, arz ve talebe bağlı olduğu için, araçlara olan talebi arttırdığında, elinde olan yatırım aracını yüksek fiyattan satmış olacaktır. Kendi beklentisine göre, piyasaya yeni girmiş yatırımcıları stres altına alarak, bu durumdan yararlanmaktadırlar.

Bu durumlara düşmemek için, bol bol okuyun ve araştırmalara yapın. Bilgi birikiminiz ve deneyiminiz ne kadar fazla olursa, başarıya o kadar çabuk ulaşırsınız. Bunun için, yaptığınız bütün hataların farkına varmalı ve hatalarınızdan ders almalısınız. Bütün işlemlerinizde kendinize neden bu araç, beklentimi karşılayacak mı tarzında sorular sormalısınız ve net cevaplar almalısınız.

Sabırlı, emin adımlarla yol almalısınız. İlk etapta, çok fazla dalgalanmaya uğramayan araçları tercih etmelisiniz ve küçük miktarlarda yatırım yapmalısınız. Ufak kayıplarla, deneyiminizi arttırabilirsiniz. Kendi stratejinizi oluşturmalı, kazanma motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız, böylece zamanla profesyonel yatırımcılar gibi birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.