Borsaya Yeni Başlayanların Zarar Etme Nedenleri

Borsaya Yeni Başlayanların Zarar Etme Nedenleri

Borsaya yeni girenler diğer yatırımcılara nazaran daha cesur işlemlerde bulunurlar. Özellikle para olan tutkunun artmasıyla kısa vadede yüksek kazanç sağlamak isterler. Bu anlamda kısa vadede yüksek kazanç sağlamak olanaksızdır diyemem. Ama bu acemi yatırımcılar için pek de doğru olmayacak bir davranıştır. Çünkü borsada minimum sürede fiyatlarda aşırı yükselişler meydana gelmez. Bilakis düşüşler, yükselişlere göre daha kalıcıdır. Bu durum göz ardı edildiği için başarısız olunur. Daha bunun gibi çok sayıda nokta var.

Piyasaya yeni giren kişilerin öncelikli olarak borsayı kapsamlı bir şekilde öğrenmesi, ardından da deneyim kazanması gerekir. Bu iki unsurda son derece önemlidir. Çünkü borsada başarılı olanlara bakıldığı zaman artık belli bir yere gelmiş, kendi stratejisini oluşturmuş kişilerin olduğu malumdur. Bu yüzden zarar etmemek için yapmanız gerekenleri sıralamak istiyorum.

Yatırımcıların Ne İstediğine Karar Vermemesi

Yatırımcıların Ne İstediğine Karar VermemesiBorsaya yeni başlayanların zarar etme nedenleri arasında kesinlikle yatırımcıların ne istediğine karar vermemiş olmasıdır. Sadece para kazanmak amacıyla piyasaya giriş yapmasıdır. Elbette ki herkes para kazanmak ister. Ama bu miktar bütçeye ve beklentiye göre değişir. Bu nedenle kendi hedefinizi belirlemeniz gerekiyor. Bu hedeflerin tabii ki gerçekçi olması lazım. Şöyle ki bir pozisyon oluşturacaksınız, bu pozisyonda yatırım aracının değeri hangi fiyat seviyelerine belirlemelisiniz. Buna göre kendinize bir miktar belirlemelisiniz. Bu seviyenin üzerinde bir kar arayışı içinde olursanız, zarara etme olasılığınız artar. Bu yüzden yakın seviyelere hedef koymalısınız.

Borsada biliyorsunuz ki fiyat istikrarsız olarak, arz ve talep faktörlerinin uyumuna göre ilerler. Bu durumda iyi bir borsa bilginizin olması gerekiyor. Buna göre fiyat değişkenlerini kontrol edebilir, hedeflediğiniz miktarlara ulaşabilirsiniz. Bu konuda bilmeniz gerekenlere aşağıdaki maddelerde yer vereceğim. Şimdi, öncelikle ne istediğinize yoğunlaşmalısınız. Ardından isteklerinizi karşılamak için nasıl hareket etmeniz gerektiğini sorgulamalısınız. Belli bir zaman geçtikten sonra bunları alışkanlık haline getirebilirsiniz. Böylece zarar etme ihtimalinizi en aza düşürerek, maksimum miktarda beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Korkuların Benliği Ele Geçirmesi

Korkuların Benliği Ele GeçirmesiBorsada kaybederim korkusu altında işlem yaparsanız, en başından yatırım yapmaya yenik başlamışsınızdır. Çünkü korku veya aşırı öz güven yatırımlarınızın sonucunu etkiler. Bu nedenle de kayıpların oranı artar. Elbette ki kaybetme riskini her zaman göz önünde bulundurmalısınız. Fakat bunun dozunu iyi belirlemelisiniz. Korkularınızı sınırlandırmak için açacağınız her pozisyonunuzda zarar ve kar miktarını belirlemenizi öneririm. Böylece en kötü ihtimalle riske aldığınız kadar para kaybedersiniz. En iyi ihtimalle de beklediğiniz miktarları kazanç olarak hesabınıza yüklenmesini sağlarsınız.

Zarar ve kar miktarını belirlemek özellikle acemi yatırımcıların piyasayı kontrol altına almasını kolaylaştırır. Ama bu anlamda bu noktaları belirlerken dikkat etmelisiniz ve pozisyonun seyrine göre üzerinde değişiklik yapmamalısınız. En sık yapılan hata budur. Yatırım aracının değeri yükseldiğinde yatırımcılar kar seviyesini biraz daha yukarı çekerler. Bu yanlış bir hamledir. Çünkü profesyonel yatırımcılar beklentilerini karşılayan seviyelerden işlemlerini sonlandırır. Bu da elbette ki talebin düşmesi ile aracın değerinin gerilemesine neden olacaktır. Bu yüzden belirlediğiniz seviyede oynama yapmamalı, kötü ihtimalle pozisyonunuz zararda da olsa kapatmalısınız. Çünkü yatırım aracının değeri düşmeye başladığında çoğu zaman dip noktalara kadar ilerler. Bu da teminat olarak yatırdığınız paranın hepsini kaybetmenize neden olabilir.

Hedefe Yönelik Planın Olmaması

Hedefe Yönelik Planın OlmamasıBorsada kesinlikle sizi hedeflerinize ulaştıracak planlarınız olmalıdır. Ters giden durumlara karşı da çıkış noktası oluşturacak stratejileriniz bulunmalıdır. Bunun için deneyimli olmanız gerekir. Piyasada belli bir süre geçirdikten sonra illa ki deneyimleriniz artacaktır. Ama bu tecrübelerinizi para kaybederek kazanmamalısınız. Onun yerine sanal borsa hizmetinden yararlanmalısınız. Bu hizmeti gerçek hesabın deneme sürümü olarak düşünebilirsiniz. Kendi paranızı bu hesaba yatırmadan, içinde bulunan para ile işlem yaparsınız. Böyle hem paranızı riske atmamış olursunuz hem de tecrübe kazanmış olursunuz. Böylece hedeflerinize yönelik planlar oluşturabilirsiniz. Aksi durumlara karşı uygulamanız gereken yöntemleri belirleyebilirsiniz. Bu konuda bilhassa sanal hesapların yardımını almanız son derece önemlidir.

Çok Fazla Yatırım Aracını Portföye Eklemek

YÇok Fazla Yatırım Aracını Portföye Eklemekatırımcılar kazançlarının miktarını arttırmak, portföylerindeki riskleri dağıtmak amacı ile birden fazla enstrümana yatırım yaparlar. Fakat bu sayının abartılmaması gerekir. Portföyünüzde yer alacak aracın özelliklerini, fiyatlarının dalgalanmasına neden olan unsurları bilmek zarar etmemek açısından önemli bir konudur. Çünkü araç hakkında bilgi sahibi olmadan işlemleri yönetmek zordur. Bu da zarar etmeye neden olan etmenler arasında yer almaktadır. Bu yüzden en azından kendinize bir limit belirlemelisiniz. En fazla bu kadar aracın takibini anlık olarak yapabilirim demelisiniz. Enstrümanların piyasa takibi ve fiyat analizi yapılmadan borsada başarılı olmak imkansızdır. Bu nedenle anlık takibini ve analizlerini yapabileceğiniz sayıda portföyünüzde araç bulunmalıdır.

Borsa Takibinin ve Fiyat Analizlerinin Üzerinde Durmamak

Borsa Takibinin ve Fiyat Analizlerinin Üzerinde DurmamakBorsa takibi ve analizleri piyasada başarılı olmanız için anlık olarak gerçekleştirmeniz gereken uygulamalardır. Bu yüzden bu iki unsurun üzerinde durmadan işlem yaparsanız, zararlı çıkan siz olursunuz. Çünkü fiyatların seyri sürekli olarak değişmektedir. İçten gelen ses ise çoğu zaman yanıltmaktadır. Bu konuda özellikle borsanın oyun yeri olmadığını bilmelisiniz. Kesinlikle borsayı şans oyunları ile kıyaslamamalısınız. Çünkü piyasada teknik olarak analizler yapılmaktadır. Bunun sonucunda da fiyat seviyelerinde yaşanacak iniş çıkışlar belirlenebilmektedir. Böylece yatırımcılar beklentilerini karşılayacak araçları belirleyerek, en uygun fiyatlardan işlem yaparak hedefledikleri maksimum miktardaki getirilere sahip olabilmektedir. Bunun için elbette ki bu iki unsurun etkili bir şekilde öğrenilmesi gerekir. Böylece günü geldiğinde başarılı yatırımcılara taş çıkartabilir hale gelebilirsiniz.

Disiplinsiz Bir Şekilde Duyumlara Göre Hareket Etmek

Disiplinsiz Bir Şekilde Duyumlara Göre Hareket EtmekBorsada tabiri caizse koyun misali diğer yatırımcıların uyguladıkları politikaları uygulamaya çalışanlar vardır. Başarılı yatırımcılar hangi araca yatırım yapmışlarda, acemi traderlarda aynı araca yönelmektedir. Şunu bilmelisiniz ki piyasada herkes aynı araca yüklendiği zaman elde edilen sonuçlar çoğu zaman hüsrandır. Bu nedenle ne bir başkasının izlediği metodu kullanmalısınız ne de birinden duyduğunuz stratejiye göre hareket etmelisiniz. Unutmayın, herkesin ana amacı para kazanmak. Bu kapsamda birinin birine başarılı olması için taktik vermesi ne kadar mantıklıdır orası kesinlikle tartışmaya açık bir konudur. Özellikle alınan duyumların spekülasyon tuzağı olabileceğini bilmelisiniz. Çünkü borsada spekülatif hareketler ile para kazanma amacı güden yatırımcılar vardır. Yüksek risk almaktadırlar. Sizde bu gibi durumlara kurban gitmek istemiyorsanız, aracı kurumlarının eğitimlerinden ve deneme hesap uygulamalarından faydalanmalısınız. Böylece bilinçlenerek nasıl bir yatırım anlayışına sahip olmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Sabırlı Olmamak

Sabırlı OlmamakBorsada biliyorsunuz ki kazanılacak paranın miktarının artması için uzun vadede yatırım yapılması atılan mantıklı adımlardan biridir. Fakat paraya olan ihtiyaç, bu mantığı çoğu zaman geride bırakıyor. Kesinlikle sabırlı olmanızı öneririm. Pişman olmak istiyorsanız, işlemlerinizi kısa vadede yürütebilirsiniz. Pişman olmak diyorum çünkü er ya da geç her yatırım aracının değeri tepe noktalarına kadar çıkacaktır. Bu evrede yatırım yaptığınız aracı ilk fırsatta yani fiyatın yükselişinde portföyünüzden çıkarmanız akıllı bir hamle yapmışsınız gibi gelebilir. Fakat yıllar geçtikten sonra aynı aracın değerine baktığınızda o seviyeyi kat be kat katladığını görebilirsiniz. Bu da kesinlikle pişman olmanıza sebep olacaktır. Bu nedenle yatırımlarınızı ileriye dönük planlar çerçevesinde yapmalısınzı. Böylece borsada zarar etmek yerine kazançlı çıkan taraf siz olabilirsiniz.

Duygusal Davranmak

Duygusal DavranmakDuygusal davranmak çoğu insanın düştüğü en büyük hatadır. Bu hata borsada para kaybetmeye neden olur. Şöyle ki örneğin x firmasında çalışıyor olabilirsiniz ya da arkadaşınız bu firmanın güvenilir olduğunu söyleyerek borsadan hisselerine ortak olmanızı söyleyebilir. Bu konuda kesinlikle duygusal anlamda yatırım yapmamalısınız. Öncelikle şirketin bilgilerini, gelecek dönemdeki hedeflerini, geçmişteki karlılık oranlarını ve daha fiyatlara etki edecek verileri araştırmalısınız. Ardından alım – satımda bulunup bulunmamaya karar vermelisiniz. Sırf şirkette çalışıyorsunuz veya arkadaşınıza çok güveniyorsunuz diye adımlarınızı atmamalısınız. Ölçüp biçip tartmalısınız. Böylece daha doğru karar alabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsaya yeni başlayan yatırımcıların zarar etmemesi için yukarıda ele aldığım hususlara dikkat etmesi gerekir. Acı tecrübe yaşamak, elinizdeki parayı kaybetmek istemiyorsanız sanal deneme hesaplarını kullanmanızı öneririm. Böylece piyasa hakkında hem bilgi birikimleriniz hem de deneyimleriniz artar. Bu sayede zarar etmemek için daha nice dikkat etmeniz gereken konuları uygulamalı olarak anlamış olursunuz. Yatırımcıların piyasanın mantığını çözmesi buna göre kendi stratejileri ile yoluna devam etmesi önemlidir. Çünkü herkes kendi anlayacağı şekilde işlem yaptığında başarılı olabilir. Bunun nedeni bakış açıların farklı oluşudur. Bu nedenle finans piyasalarında acemiyseniz, bu kıstasları önemsemeli zarar etmeden başarılı nasıl olunur öğrenmelisiniz.