Borsaya Yeni Başlayanlar Ne Yapmalı?

Borsaya Yeni Başlayanlar Ne Yapmalı?

Borsa, birikimlerinizi değerlendirmek ve para kazanmak amacı ile giriş yaptığınız, duygusallığa yer olmayan piyasadır. Kulaktan dolma bilgiler ile yapacağınız yatırımlar, bütün paranızı kaybettirebilir. Kazanmak için bilgi ve deneyim şarttır. Deneyim kazanmadan, birikimlerinizin hepsini piyasaya yatırmamalısınız. Piyasaya giriş yapmadan, beklentilerinize karar vermelisiniz. Hangi yatırım aracına yatırım yapacaksınız bunu belirlemelisiniz. Kısacası, planlarınız doğrultusunda, belirlediğiniz hedefe doğru yol almalısınız.

Piyasa şartlarına kendinizi hazırlamalısınız. Kazanmak ve kaybetmenin yer aldığı piyasada sabırlı olmalısınız. Kayıp yaşadığınız zamanlarda bir müddet piyasa takibi yaparak, dinlenmelisiniz. Hırslarınıza yenik düşmemelisiniz. Kazanma ümidi ile tekrar pozisyon oluşturmamalısınız. Bu sizi hem yorar hem de yanlış kararlar almanıza sebep olur. Doğru kararlar verebilmek için, piyasayı çok iyi bilmelisiniz. Teknolojinin nimetlerinden yararlanarak, piyasayı detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ise, herkese inanmamaktır. Biliyorsunuz ki herkes para kazanmak ister ve bu yüzden bilgilerini paylaşmaz.

12 Soruda Borsa Nasıl Oynanır, İşlemler Nasıl Yapılır Öğren!

Spekülatörlerin yer aldığı piyasada, dolandırılmak istemiyorsanız; söylentilere kulak asmamalısınız. Birisi, size ”şu hisse senetlerini al, gelecekte değerlenecek” ya da ”portföyündeki yatırım aracını elinden çıkarmalısın yoksa zarar edeceksin” diyorsa, bilin ki spekülatördür. Piyasa bilgilerine, aracı kurum sayesinde ulaşabilirsiniz. Bazı kurumlar, bilgi karşılığında ücret talep etmektedir. Bu eğitimlerden yararlanarak piyasayı detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. SPK’nın internet sitesinden, aracı kurumların listesine ulaşabilirsiniz.

Yatırım araçlarının özelliklerini bilmelisiniz. Örneğin, hisse senetleri çok kazandırmasına rağmen, bir o kadarda riskli yatırım araçlarındandır. Ayrıca, hisse senedine yatırım yapmak istiyorsanız; sektör ve şirket araştırması yapmanız gerekir. Gelecekte değerlenecek hisse senetleri, yatırımcısına kazandırmaktadır. Seçeceğiniz şirketin alt yapısı sağlam, sektörün ise önü açık olmalıdır. Örnek vermek gerekirse; Coco Cola İçecek sektörünün devi haline gelmiştir. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) sayesinde; şirketlerin geçmiş dönem mali tablolarına, yıllık kâr/zarar oluşumlarına bakarak, şirketin ileride gelişip gelişemeyeceğini anlayabilirsiniz.

Biliyorsunuz ki borsada fiyatlanmalar, arz talep faktörlerine göre belirlenir. Nasıl ki yemek yemek için ellerimizi kullanıyorsak, borsada kazanmak içinde bu unsurları bilmeniz gerekir. Borsalar, dünyanın hemen her yerinde mevcut oldukları için, ülkelerde meydana gelen bütün olaylardan nem kapmaktadır. Basit bir örnek vermek gerekirse; Amerika Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu para politikaları yüzünden, borsa araçlarının fiyatlarında, ani iniş çıkışlar gözlemlenmiştir. Borsa oynuyorsanız, kesinlikle sıkı bir piyasa takipçisi olmanız gerekir. Bir gözünüz piyasa verilerinde, diğer gözünüz ise gündem haberlerinde olmalıdır.

Son olarak, deneyim kazanmanız gerekir. Teorik olarak edindiğiniz bilgileri, deneme hesaplarında sınamalısınız. Deneme hesabı, sanal para ile oynanan demo hesaptır. Gerçek paranızla işlem yapıyormuş gibi düşünmelisiniz. Ciddi olmalısınız, yaptığınız hatalardan ders almalısınız. Analiz tekniklerini öğrenmelisiniz, destek ve direnç noktalarını tespit etmelisiniz. Bu sayede hangi noktalarda kırılma yaşanacak, ön görebilirsiniz. Borsaya yeni başlayanlar için altın tavsiyeleri buradan bulabilirsiniz.

Tepe ve dip noktaları çok fazla risk içermektedir. Bu yüzden bu noktalardan uzak durmalısınız. Demo hesap kullanarak, kendinizi geliştirmelisiniz. İstenmeyen durumlar için her zaman A ve B planı oluşturmalısınız. Riskleri azaltmak için portföyünüzü çeşitlendirmelisiniz. Zamanla deneyiminiz arttıkça, sizde profesyonel yatırımcılar gibi kazanabilirsiniz.