Borsaya Yeni Başlayanlar için Altın Kurallar

Borsaya Yeni Başlayanlar için Altın Kurallar

Borsaya Yeni Başlayanlar için Altın KurallarGelecek endişesi taşıyan kişilerin yatırım yapması en temel yoldur. Yatırım yaparak gelecek garanti altına alınabilir. Bunun için tasarruflu olmak, para yönetimini sağlamak ve birikim yapabilmek gerekir. Peki, yatırım yaparken kaybetme riski yok mu?

Elbette yatırım yaparken riskler oluşabilir. Ama bu risklerin en temelinde yatırımcı vardır. Yatırımcının bilgisizliği ve hırsı en büyük riskleri oluşturmaktadır. Bu risklerden uzak durmanın da kolay yolları vardır: Eğitim ve Deneyim!

Son zamanlarda borsanın yükselmesi, hisse senetlerinin değerlenmesi birçok kişiyi borsaya yönlendirmektedir. Belli bir birikimi olan kişi, borsadan birkaç hisse senedi alarak para kazanmanın yollarını aramaktadır. Borsanın kumar veya bir oyun olduğunu düşünmek tamamen yanlıştır. Ama alışılagelmiş bir şekilde borsada işlem yapmayı planlayan bir kişinin borsa nasıl oynanır bilmesi ilk kuraldır. Aynı zamanda kişinin kendi özelliklerini de tanıması gerekir ve buna uygun olarak yol alması gerekir. İşte bu küçük ama faydalı kuralları içeren başlıklarımız:

Kişinin Kendini Tanıması

Aceleci, sabırsız, organize olamayan, başkalarından etkilenen ve kendi kararını alamayan bir kişiliğe sahip olabilirsiniz. Borsada başarılı olmak istiyorsanız, her şeyden önce bu özelliklerinizi bir kenara bırakmalısınız. Sakin ve sabırlı bir şekilde yol almalı, diğer yatırımcı ve kişilerin kararlarından etkilenmeden kendi kararlarınızla hareket edebilmesiniz. Yatırım yapmaya başlamadan önce kendinize bir yol haritası belirlemeli ve yaptığınız işlemlerde bu yolu izlemelisiniz.

Kazanç ve kayıp karşısında sakin tavrınızı korumalı, geçmiş işlemlerinizi gözden geçirerek başarılı veya başarısız olduğunuz noktaları belirlemelisiniz. Bilginizi her daim test etmeli ve kendinizi sorgulamalısınız. Her zorlukla sakin bir şekilde başa çıkabileceğiniz bilmeli ve kararlarınızı küçük adımlarla başlayarak almalısınız.

Borsanın Tanınması ve Eğitim

Borsada yer almak istiyorsanız, borsanın dilinden anlamalısınız. Bunun için de borsa ile ilgili terimleri, verilen emirleri, yatırım araçlarının özelliklerini, yapılan işlemleri, analizleri iyi bir şekilde bilmelisiniz. Bunun için elinizin altında internet gibi büyük ve sonsuz bir kaynak olduğunu unutmayın. Ama bunu yaparken de, size kazandıracak sinyaller verdiğini iddia eden yazılımlara dikkat etmelisiniz.

Borsa nedir, nasıl oynanır bilgilerini internet üzerinden hem teorik olarak hem de uygulamalı olarak almanız mümkündür. Birçok uzman tarafından verilen eğitimler internet üzerinde ücretli veya ücretsiz olarak yayınlanmaktadır. Bu eğitimlere kayıt olabilirsiniz. Deneyim kazanmak için sanal para ile işlem yapılan demo hesaplardan faydalanabilirsiniz. Unutmayın, bilgi ve deneyim sahibi olmak borsada kazanmanın en önemli kurallarından birisidir.

Bir Yatırım Stratejisi Geliştirin

Borsada kendi kararlarınızı almak, kendi belirlediğiniz yolda ilerlemek sizi başarıya götürecektir. Herkesin amacı para kazanmak olduğu için ve aynı zamanda borsanın spekülatör, manipülatör gibi kişileri barındırdığı için başkalarının kararlarına göre yol almanız sizi kaybetmeye götürecektir. Bilgileriniz ve deneyiminiz sayesinde kişiliğinize ve borsa beklentilerinize göre en uygun strateji geliştirmelisiniz. Borsa stratejileri geliştirebilmek için dünyaca ünlü yatırımcıların borsa deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Borsa hakkında yazılan kitapları, çekilen film ve belgeselleri izlemek size fikir verebilir.

Tüyolardan Uzak Durun

Borsadan herhangi bir şekilde bir tüyo almışsanız, bu tüyodan uzak durmalısınız. Çünkü bir spekülasyonla karşı karşıya kalabilir ve bu nedenle de dolandırılabilirsiniz. Borsa yapısı gereği spekülasyona uygun bir piyasadır. Spekülatörlerin borsayı çok iyi bildiğini, çok iyi takip ettiğini ve para kazanmak için sizi kandırmak istediğini unutmamalısınız. Ayrıca herkesin para kazanmak istediği bir ortamda kimsenin size durup dururken bir tüyo vermeyeceği gerçeğini de aklınızdan çıkarmamalısınız.

Uzun Vadeli Yatırımlara Yönelin

Borsadan çok para kazanmak istiyorum diyorsanız, kısa vadeli yatırımlar yerine uzun vadeli yatırımlara yönelmelisiniz. Ünlü yatırımcı Warren Buffett uzun vadeli yatırımın önemini şu şekilde dile getirmektedir: “Birileri bugün gölgede oturuyorsa, uzun zaman önce birileri ağaç diktiği içindir.”

Yapılan araştırmalar da, borsada uzun vadeli yatırımların kısa vadeli yatırımlardan daha fazla kazandırdığını göstermektedir.

Analiz Yapın

Teknik ve temel olmak üzere iki analiz çeşidi bulunmaktadır. Borsada bu analizlerin ikisini birden iyi bir şekilde biliyor ve uygulayabiliyorsanız, risklerinizi kontrol altına alarak başarılı bir şekilde geleceğe yatırım yapabilirsiniz demektir. Temel analizler, bir ülke veya dünya ekonomisi hakkında bilgiler veren makro ekonomik verileri ve arz – talep üzerine etkili olan her konuyu içermektedir. Teknik analizler ise daha matematiksel analizlerdir ve size göre en uygun zamanda alım – satım yapmanızı sağlar.

Takip Edin

Piyasayı, dünyada meydana gelen olayları, ekonomik ve sektörel gelişmeleri sürekli olarak takip edin. Borsada arz ve talebe göre değişim gösteren fiyatlar, kazanmanıza veya kaybetmenize neden olur. Kazanmak ve riskleri önceden görebilmek için arz ve talepte değişikliğe neden olabilecek faktörleri bilmeniz ve yorumlayabilmeniz gerekmektedir.

Piyasa takibini iyi bir şekilde yaptığınız sürece doğru zamanlar alım – satım emirleri verebilirsiniz. Riskleri önceden görerek portföyünüzü buna göre şekillendirebilirsiniz.

Portföyünüzü Doğru Oluşturun

Borsada yapılan en büyük yanlışlardan birisi tek bir yatırım aracına tüm paranızı yatırmaktır. Yapılması gereken paranızı çeşitli yatırım araçlarından oluşan portföye yatırmaktadır. Yalnızca bir şirkete ait hisse senedine yatırmak yerine aynı sektöre ait diğer şirketlerin hisselerini de portföyünüzde bulundurarak geleceğe güvenle yatırım yapabilirsiniz. Portföyünüzü nasıl oluşturmanız gerektiği hakkında detaylı bilgiler için buraya tıklayın.

Doğru Aracı Kurum ile Çalışın

Borsada emirlerinizi kendiniz piyasaya iletemezsiniz. Bunu sizin için aracı kurumlar yapmaktadır. Siz emirlerinizi aracı kuruma iletirsiniz ve aracı kurum da borsaya uygun bir şekilde emirlerinizi piyasaya iletir. Bu noktada aracı kurumun seçimi büyük önem taşımaktadır.

Aracı kurumlar ülkemizde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından denetlenmektedir ve yasal kurumlar olduklarını belgeleyen lisanslara sahip olmaktadır. Aracı kurumunuzu seçmeden önce yasal olanlar arasında bir araştırma yaparak size en uygun seçenekleri sunan kurum ile anlaşmanız gerekmektedir.