Borsaya Ne Zaman ve Nasıl Girilmeli?

Borsaya Ne Zaman ve Nasıl Girilmeli?

Birçok kişinin hayallerini gerçekleştiren borsalar, çoğu kişinin para kazanma umudu olmuştur. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gerekenler vardır. Yani hemen borsaya girilmesi, hiçbir bilgiye ve deneyime sahip olunmadığı için birikimlerin kaybedilmesine neden olur. Bu yüzden her şeyin bir zamanı olduğu gibi borsaya girmenin de bir zamanı vardır. Gerekli donanıma sahip olduğunuzda birikimlerinizi borsa aracılığıyla kolaylıkla değerlendirebilirsiniz. Uzun vadede yüksek getiriler elde edebilirsiniz.

Borsa hem ülke hem şirketler hem de yatırımcılar için iyi bir gelir kaynağıdır. Bu nedenle de işlemler güvenli ve yasal olarak yapılır. SPK’nın düzenlemelerine tabi olan piyasada tüm işlemlerinizi güvenilir bir şekilde yürütürsünüz. Kayıp da kazanç da yatırımcının yapmış olduğu işlemlere bağlı olarak değişir. Eğer borsanın fiyat değişkenleri üzerinde durur, piyasaları doğru olarak yorumlayabilirsiniz; istediğiniz miktarda getirilere sahip olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken husus yatırım araçlarının ileride alacağı değerleri doğru tahmin edebilmenizdir. Bunun için de şüphesiz ki borsa bilginizin tam olması gerekir.

Borsa kavramı oldukça geniştir. Yani piyasada işlem gören araçlardan tutun da nasıl işlem gördüklerine, fiyatlarının hangi unsurlara bağlı olarak değiştiklerine kadar her türlü bilgi borsa kavramının içinde yer alır. Bu yüzden kapsamlı bir bilgi birikimine ihtiyacınız vardır. Bu da en iyi aracı kurumlarının eğitimleri sonucunda elde edilir. Ama sadece bu eğitimlere bağlı kalmamalısınız. İleriye yönelik olarak sürekli kendinizi geliştirmelisiniz. Yeni bilgiler edinmelisiniz. Böylece beklediğiniz getirileri kazanabilir hale gelebilirsiniz.

Şimdi, borsaya ne zaman ve nasıl girilmeli sorusunun cevaplarına gelin hep birlikte bakalım:

Borsaya Ne Zaman Girilmeli?

Borsaya Ne Zaman Girilmeli?Borsaya ne zaman girilmeli sorusunun cevabı yatırımcıların sahip olduğu bilgi ve deneyimlere bağlıdır. Bir miktar birikime sahipseniz piyasaya kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Ama önemli olan piyasaya giriş yapmak değildir. Asıl mühim olan konu piyasaya yatırılan paranın bütünlüğünün korunmasıdır ve bu miktarın katlanmasıdır. Bu yüzden işlemlerinizi şansa bağlı olarak değil, sayısal rakamlara göre yapabilir hale gelmelisiniz. Çünkü borsa oyun değildir ve anlık fiyat değişimleri kar/zarar durumlarını belirler. Bu nedenle yatırım yapacağınız enstrümanlar hakkında bilgiler edinmelisiniz. Fiyatlarının neden değişeceğini bilmelisiniz. Bunun için gerek internetten gerekse de aracı kurumlarının sunmuş olduğu bilgilerden faydalanmalısınız.

Borsada ne zaman yatırım yapmanız gerektiğini öğrenmek için demo hesapları ve sanal borsa oyunlarını kullanmalısınız. Bu iki uygulama sayesinde birikimlerinizi riske atmadan borsa deneyimi yaşarsınız. Borsa araçları nasıl alınır – satılır öğrenirsiniz. Bu arada yaptığınız deneme yanılmalar sonucunda püf noktalar edinirsiniz. Elbette ki tüm bu işlemlerinizi ciddi ve prensipli bir şekilde yönetmelisiniz. Yani, A hissesine yatırım yaptıktan zararla karşılaştıktan sonra direkt b hissesine yönelmek yerine neden A senedinden zarar ettiğinizi bulmalısınız. Bu iki hesapta işlemler güncel piyasa verileri üzerinden yürütülür. Böylece uzmanlara danıştığınızda sebeplerini öğrenebilirsiniz. Hatalarınızı kendi uğraşlarınız sonucunda düzeltmeyi başarırsanız, bir daha aynı yanlışa düşmezsiniz. Kolaylıkla elde edilen bilgiler, deneyimler unutulur. Baki kala zorlukların üstesinden gelerek kazanılan bilgilerdir.

Demo hesaplarda birkaç ay düzenli ve istikrarlı bir şekilde alıştırma yaptıktan sonra hesabınızda yüklü olan miktarın bakiyesine bakarak, piyasaya giriş yapıp yapmamaya karar verebilirsiniz. İlla ki sanal hesap kullandınız diye gerçek hesap açma zorunluluğunuz yoktur. Bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Sanal borsa deneyimi yaşayarak, piyasada paranızı doğru bir şekilde yönlendirebilecek misiniz, yatırım araçlarının değerlerini doğru tahmin edebilecek misiniz, beklentilerinizi karşılayabilecek misiniz görebilirsiniz. Bunun için kesinlikle her işlem açıp kapatacağınızda amacınızı belirlemelisiniz. Rastgele işlem yapmamalısınız. Gerek piyasa takiplerinden gerekse de analizlerden faydalanmalısınız. Gündemdeki haberlerden borsa nasıl etkilenir, sorusunun cevabı için burayı tıklayın. Böylece doğru adımları atabilir hale gelebilirsiniz. Böylece de gerçek hesap açtırma talebinde bulunabilirsiniz.

Borsaya Nasıl Girilmeli?

Borsaya Nasıl Girilmeli?Borsaya giriş yapmak için gerçekleştirilmesi gereken prosedürler aracı kurumu seçimidir ve vadesiz yatırım hesabı oluşturmaktır. Borsaya girişteki en önemli husus aracı kurumu tercihidir. Bunun sebebi işlemlerin kurumlar tarafından gerçekleştirilmesidir. Bu nedenle piyasaya nasıl girilmeli dediğinizde seçimlerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Yanlış bir seçim sizi yolunuzdan çıkartırken doğru seçim ise gideceğiniz bitiş noktasına varmanızı sağlar. Bu konuda gerekli dikkat edilmesi gereken noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum:

Bir yıldız gibi parlamak, başarılı yatırımların arasında yer almak istiyorsanız, aracı kurumu seçiminde titiz davranmalısınız. Bilhassa yasal olmasına dikkat etmelisiniz. Yasal olmayan kurumdan gerçek hesap açtırma talebinde bulunmamalısınız. Çünkü bu kurumlar yatırımcı dolandırmaktadır. Ülkemizde çoğu kurum SPK’nın lisanslı yetki belgesine sahip yasal kurumlardır. Bunların listesine SPK’nın resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz. Yasal olan kurumlar arasından eleme yapmalısınız. Bunun en iyi yolu kesinlikle aracı kurumlarının sunmuş olduğu deneme hesaplarını kullanmaktır. Bu hesaplar gerçek hesapla birebirdir. Yani, gerçek hesapta ne yapılıyorsa demo hesapta da aynısı yapılır. Bu yüzden sunulan özellikleri görmeniz ve karar vermeniz açısından sanal hesaplarda alıştırma yapmış olmanız seçimlerinizin doğru olmasını sağlayacaktır.

Doğru aracı kurumunu seçmeniz için öncelikle borsadan ne bekliyorsunuz, ne kadar para yatıracaksınız, hangi enstrümanlara yatırım yapacaksınız karar vermelisiniz. En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir. Nereye gittiğinizi bilmiyorsanız yolun sonuna kadar gidemezsiniz. Sağa sola saparsınız. Bu nedenle öncelikle hedeflerinizi belirlemelisiniz. Buna göre de sizi hedeflerinize ulaştıracak olan kurumu seçmelisiniz. Kuruma karar verdikten sonra geri kalan prosedürler kolay bir şekilde halledilir. 1 hafta gibi kısa bir sürede gerçek hesabınız açılır, aktif hale getirilir. Bu hesaba para yatırarak yatırım işlemlerinizi yürütmeye başlayabilirsiniz. Bu konuda yüksek lotlu işlem hacmi oluşturmak yerine düşük lotları tercih etmelisiniz. Piyasada belli bir bilgi birikimine ve deneyimine sahip olana kadar bu şekilde hareket etmeniz uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Sonuç olarak, borsaya nasıl ve ne zaman girilmeli sorularının cevaplarına yazımızda detaylı bir şekilde değindik. Burada en önemli olan konu kesinlikle bilgi ve deneyimlerin seviyesidir. Piyasada başarılı olmak için bu seviyelerin oranının yükselmiş olması gerekir. Ancak bu şekilde başarı yakalanabilir. Bu nedenle başaracağınıza inanmalı ve azimli bir şekilde hareket etmelisiniz. Böylece piyasayı öğrenme sürecini hızlı bir şekilde atlatırsınız. Bu konuda gerek eğitimler gerekse de deneme hesapları borsayı öğrenmeniz, mantığını kavramanız açısından önemli yerdedir. Bu tür faaliyetlerden yararlanmalı, piyasanın işleyişini çözmeli, kendi stratejilerinizi geliştirmelisiniz. Böylelikle zaman içinde profesyonel hale gelebilir, kurduğunuz tüm maddi kaynaklı hayalleri kazandığınız paralarla gerçekleştirebilirsiniz.