Borsaya Nasıl Girilir?

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsalar finans piyasaları arasında en eski tarihli olanıdır denebilir ve hisse senetleri ile birlikte anılmaktadırlar. Borsada bir hisse senedi alarak yatırım işlemi gerçekleştirmek günümüzde internet üzerinden çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

Borsa tanım olarak;

Ticarete konu olan malların alım satım işlemlerinin yapıldığı kurumsal piyasalara borsa denilmektedir. Borsaların kurumsal olmalarının nedeni, kendilerine özgü kurallarının ve özelliklerinin olmasıdır. Borsalar diğer finans piyasalarından farklı bir işleyişe sahiptir. Borsalara piyasa denilmesinin sebebi ise ticari malların alım satım işlemlerinin yapıldığı yerler olmalarıdır. Borsada işlem yapmak isteyen kişilerin kazanç elde etmek ve risklerini azaltmak için borsa piyasalarını iyi bir şekilde tanımalıdır.

Borsaların tarihine bakıldığından ise; Londra’da girişi ücretli olan bir kahvehanede kıymetli evrakların alım satımının yapılması borsaların doğuşu olarak kabul edilmektedir. Borsa isminin kökeni ile ilgili ise çeşitli kuramlar söz konusudur. Asilzade bir ailenin adından geldiği, Belçika’nın eski adından geldiği ve İtalyan tüccarların iş konuşmak için toplandıkları asilzade bir aileden geldiği gibi birbirinden farklı kuramlar vardır. Dünya üzerinde açılmış ilk borsa olarak da 1531 yılında Anvers şehrinde kurulan borsa kabul edilmektedir.

Gelişen teknoloji ile birlikte borsa işlemleri internet bankacılığı şeklinde yürütülebilmektedir. Borsalarda işlem yapabilmek için de öncelikle ya bir aracı kurum üzerinden ya da banka iştiraki bir kurumdan yatırım hesabı açtırmak gerekir.

Borsada işlem yapmaya başlamak yani borsaya nasıl girilir kısaca sıralamak gerekirse de;

 • Yatırım hesabı açtırmak
 • İnternet üzerinden işlemleri başlatmak
 • Şirketlerin takip edilmesi
 • Şirket haberlerinin takip edilmesi

Tüm bu işlemler internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilmektedir. Bir bankada vadesiz hesap oluşturulmamış ise, öncelikle bir aracı kurum veya bankada yatırım hesabı oluşturulmalıdır.

Yatırım hesabı açtırma;

Borsa işlemlerinin gerçekleştirilmek istendiği aracı kurum veya banka seçimi yapıldıktan sonra buralarda yatırım hesabı açtırılmalıdır. Bu aşamada aracı kurum veya banka seçimi yapılırken yatırımcıların dikkatli olmaları gerekmektedir. İyi bir araştırma yapmalılar ve yasal olduğu tescilli bir aracı kurum ile çalışmaları, kendilerine en iyi olanakları sunan kurumlar ile çalışmaları işlemlerinin başarısını, güvenliklerini etkileyecek konulardır.

Yatırım hesabı açtırmak istiyorum diyerek bir görevliye gidildiğinde, birçok evrak verilecektir ve gerekli yerlerin doldurularak, her sayfanın imzalanması istenecektir. İstenilen yapıldıktan sonra evraklar görevliye teslim edilir ve 2 – 3 iş günü içerisinde yatırım hesabı aktif hale gelir. Yatırım hesabı aktif hale geldikten sonra da yatırımcı istediği kadar teminatı hesabına aktararak işlem yapmaya başlayabilir.

İnternet üzerinden işlemleri başlatmak;

Eskiden döviz bürolarından, borsa salonlarından ve bankaların seans salonlarından yürütülen işlemler günümüzde internet üzerinden daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Yatırım hesabının açtırıldığı kurumun internet sayfası üzerinden yatırım hesabı sekmesi seçilerek istenen işlemler kolaylıkla gerçekleştirilir. Hisse senedi satın alınacaksa yatırım hesabı sekmesinden öncelikle şirket kodu ve hisse senedi kodu seçilmelidir.

Borsada yatırım yapmak için bir hisse senedinin seçimi büyük önem taşımaktadır. Hisse senedinin ait olduğu şirketin iyi bir şekilde tanınması, gelecekte yükselerek büyüyeceğine dair bir sinyal alınması gerekir. Borsada değer kazanacağı öngörülen hisse senedine yatırım yapılmalıdır ve hisse senedi değer kazandığında da kazanç elde edilecektir. Bu nedenle hangi şirketin hangi hisse senedine yatırım yapılacağı büyük bir önem taşımaktadır.

Hisse senedine karar verildikten sonra kaç adet hissenin alınacağına karar verilmelidir. Hisse senetleri alım süreleri seanslık ve günlük olabilmektedir. Seanslık ve günlük kazançlar elde edebilmek için borsada işlem yapma konusundan iyi bir tecrübeye sahip olmak gerektiği de unutulmamalıdır.

Şirketlerin takip edilmesi;

Şirketlerin takibi de internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Şirketlerin internet sayfalarında, yatırım hesabının açtırıldığı kurumların internet sayfalarında ve internet üzerinden bu hizmeti sunan bazı sayfalardan şirketlerin takibi yapılabilir.

Yatırım işlemi için seçilen veya seçilecek olan hisse senedinin fiyat hareketlerinin yansıtıldığı grafiklerden, hisse senedinin fiyatı, en yüksek ve en düşük seviyeleri, günlük ne kadar yükselip ne kadar düşüş gerçekleştirdiği, işlem hacmi, yıllara göre fiyat istatistiği gibi bilgilere kolaylıkla ulaşılabilir. Aynı zamanda bu grafiklerden şirketlerin piyasa değerleri, sermayeleri, yıllık kar oranları, halka açıklık oranları ile ilgili de bilgi sahibi olunabilir.

Şirketlere ait bu fiyat grafiklerinin takip edilerek hangi noktadan hisse senedinin alınarak hangi noktadan satılması gerektiğine karar verilebilir. Aynı zamanda çeşitli platformlarda analizler de yapılabilmektedir ve göstergelerin yardımıyla alım – satım noktalarına ve fiyatların yönüne karar verilmesi kolaylaştırılabilir.

Şirket haberlerinin takibi;

Borsalarda analizler ikiye ayrılmaktadır. Bunlar;

 • Temel Analizler
 • Teknik Analizler

Şirket takip edilmesi yani fiyat hareketlerinin takip edilmesi teknik analizlerin içerisine girerken, şirketlere dair haberlerin takip edilmesi de temel analizlerin içerisine girmektedir. Kazançlı yatırım işlemlerinin yapılması ve risklerinin minimuma indirilmesi için bu iki analiz çeşidinin birlikte yorumlanması gerekmektedir.

Yine internet üzerinden kolaylıkla şirkete dair haberlere ulaşılabilmektedir. Ülkemizde bu hizmeti sunan Kamuyu Aydınlatma Platformu olarak bilinen KAP bulunmaktadır. Şirketler ile ilgili borsaya iletilen tüm gelişmeler KAP üzerinden yayınlanmaktadır ve yatırımcıların hizmetine sunulmaktadır. KAP dışında bu hizmeti aracı kurumlarda yatırımcılara yatırım danışmanlığı şeklinde sunmaktadır. Günlük, haftalık ve aylık raporlar şeklinde de yatırımcılara gerek duyacakları hizmetler sunulmaktadır.

Borsa yatırımcılarının kazanç elde edecekleri işlemler için;

 • Borsaları iyi bir şekilde tanımaları ve borsalar hakkında gerekli eğitimleri almaları,
 • Yatırım işlemi için seçilecek yatırım aracının iyi bir şekilde tanınması,
 • Yatırımcının yeteneklerine uygun yatırım aracını seçmesi,
 • İyi bir piyasa takipçisi olması,
 • Teknik ve temel analiz kapsamına giren konuları birlikte yorumlayabilmesi,
 • Psikolojik olarak kendini borsada işlem yapmaya, kazanmaya ve kaybetmeye hazırlaması gerekmektedir.

Aynı zamanda borsalardan üç şekilde kazanç elde etme olanağı bulunmaktadır;

 • Günlük fiyat hareketlerinden (kısa vade) kar elde etmek,
 • Uzun vadede kar elde etmek,
 • Kar payı dağıtımlarından yani temettülerden kar elde etmek.

Yatırımcıların borsada hangi yoldan kazanç elde etmek istediklerini işlem yapma yeteneklerine göre belirlemeleri gerekir. Ayrıca borsada işlem yapacak yatırımcının kendi işlem stratejilerini belirlemesi gerekir. Borsalarda yapılan en büyük hatalar arasında; öncelikle başkalarının taktiklerini kullanarak işlem yapmak vardır ve daha sonra da aşırı getiri beklentisi bulunmaktadır. Yatırımcının psikolojik olarak kendini borsada işlem yapmaya hazırlaması da yaşanan kayıp durumlarından mantıklı değerlendirmeler yapmasına yardımcı olacaktır ve aynı hataları tekrarlamaması adına önem taşımaktadır.

Son olarak; borsalarda hisse senetleri dışında dövizler, emtialar ve türev araçlar ile işlem yapılabilmektedir. Ayrıca borsalar işlem yapılan yatırım aracına göre de çeşitli adlar almaktadır.

 • Hakkı

  Ahmet Bey anlatımızı için teşekkürler. Gerçekten bilgi veren bir site. Tavsiye ediyorum.