Borsaya Girerken Bilinmesi Gerekenler

Borsaya Girerken Bilinmesi Gerekenler

Borsa, çetin bir piyasa olmasına rağmen birikimlerini değerlendirmek isteyen kişilerin tercih ettiği bir yoldur. Çünkü yüksek miktarlarda para kazanmak mümkündür. Bunun için piyasada işlem gören çok sayıda enstrüman vardır. Özellikle hisse senetlerine fazlasıyla yatırım yapılmaktadır. Bunun nedeni ise hem şirketlerin kar dağıtımlarından paya düşen kazancın alınmasıdır hem de alım – satımların farkından da ek gelir elde edilmesidir. Fakat bu kapsamda borsaya girerken mutlaka bilmeniz gereken konular bulunmaktadır. Şimdi, bu konulardan bahsedeceğim:

Ülkemizde tasarrufların değerlendirilmesi açısından biliyorsunuz ki Türkiye’deki yatırım merkezi Borsa İstanbul’dur. Genelde çoğu ülkenin kendine ait borsası bulunur ve yatırım işlemleri aracı kurumları vasıtasıyla yapılır. Bu nedenle borsaya girmeden önce yapmanız gereken yasal aracı kurumu seçiminde bulunarak, vadesiz hesap açtırmak olacaktır. Bu konuda ülkemizde borsa faaliyetinde bulunan kurumlar SPK’nın onayına sahiptir. Böylelikle paranızın güvenliği sağlanırken, haklarınız korunduğu için alım – satımlarınızı güven içinde yaparsınız.

Borsa aracı kurumu seçiminiz yatırımlarınızı direkt etkilemektedir. Bu nedenle işlemlerinizde aracılık edecek kurumda karar kılmadan önce sıkı bir araştırma yapmalısınız. Yatırımlarınıza uygun imkanı sunup sunmadıklarını sorgulamalısınız. Kesinlikle yasal olan kurumu tercih etmelisiniz. Bunun için SPK’nın internet arasında yer alan listedeki kurum veya kuruluşlardan birini seçmenizi öneririm. Çünkü bu kurumlar regülasyon ve denetim sürecinden geçerek, ülkemizde yasal olarak faaliyette bulunurlar. Alım – satım yetkisine ait belgeleri vardır. Yasal olmayan kurumların ayrımını bu şekilde yapabilirsiniz.

Okumanızı Öneririm: Borsada Batmamak için Sağlam Öneriler

Aracı kurumunuzu seçtiniz ve yatırım hesabınızı açtırdığınızı, içine yeterli miktarda para yatırdığınızı varsayalım. Artık borsada yasal olarak faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz. Bunun için aracı kurumlarının sunmuş olduğu borsa platformlarını kullanırsınız. İnternet bağlantısının olduğu her yerde piyasaya bilgisayar, laptop, notebook, tablet, akıllı telefon gibi cihazlar aracılığıyla bağlanırsınız. Böylelikle yatırım araçlarının fiyatlarında meydana gelen değişmeleri izleyerek, ileri tarihte yükselecek mi düşecek mi belirleyebilirsiniz. Fakat bu konuda borsa bilginizin tam olması gerektiğini söyleyebilirim. Çünkü piyasada önemsiz görülen en küçük bir ayrıntının bile önemi büyüktür. Bu nedenle borsa nedir, ne değildir gibi detaylı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Borsa para kazanılan veya kaybedilen yerlerden biridir. Bunu ticaret gibi düşünebilirsiniz. Örneğin, bir mağaza açtınız, fakat sattığınız ürünlere talep olmuyor. Bu durumda potansiyeli arttırmak için ya promosyon ürünler dağıtırsınız ya da indirim yolunu tercih edersiniz. Aksi hale mağaza kendini çeviremediği için batma riskiniz yüksektir. Bu riskleri göze almamak için mağazayı açacağınız sokaktan tutun da satacağınız ürünlere kadar derinlemesine bir araştırma yapmalısınız. Talebi yüksek olan ürünleri tercih etmelisiniz. Böylece risklerin çoğunu önlemiş, müşterileri kendinize bağlamış olursunuz. Aynı şekilde borsayı da detaylı olarak öğrendiğinizde riskleri kolaylıkla önleyebilirsiniz. Elbette bunun için tecrübeye sahip olmanız gerekiyor. Borsa tecrübesi nasıl kazanılır, öğrenmek için tıklayınız. Nasıl ki top yer çekimi kanunlarının dışına çıkamayarak yere çarpmadan yükselemiyorsa, borsada da tökezlemeden yani deneyimlerinizi arttırmadan başarılı olmanızın ihtimali düşüktür.

Bilgi ve deneyim konusunda aracı kurumlarının eğitim amaçlı yatırımcılara sunmuş olduğu hizmetler vardır. Bunlar genellikle ücretlidir. Fakat para kazanacağınız yerde, para vermekten çekinmemelisiniz. Çünkü bilgi ve tecrübeleriniz eksik olduğu sürece kazanç yerine kayıp edersiniz. Bu nedenle para kaybetmemek için önceden önleminizi almanız alt yapınızı sağlam bir şekilde oluşturmuş olmanız gerekir. Kesinlikle kurumlarda bulunan uzmanların borsa hakkında hazırlamış oldukları kitapları okumalısınız, videoları seyretmelisiniz, seminer eğitimlerine katılmalısınız. Böylelikle bilgilerinizin gün geçtikçe arttığını fark ederek nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. Bunun yanında bilhassa demo hesaplarda alıştırma yapmayı atlamamalısınız.

Demo hesaplar borsadaki gerçek hesabın kopyasıdır. Bir diğer ismi de sanal hesaptır. Çünkü içinde gerçek olmayan para yüklüdür ve acemi yatırımcıları piyasa hazırlayan çok sayıda yarara sahiptir. Acemi yatırımcıların muhakkak bilmesi gerekenleri buradan öğrenebilirsiniz. Bu hesapları kurumunuzun sayfasından veya internet üzerinden kolaylıkla indirebilirsiniz. Böylelikle gerçek hesapla birebir aynı olan hesapta normalde yapacağınız her şeyin deneyimini yaşayabilirsiniz. Kesinlikle bu süreyi uzun tutmalısınız. Borsa analizleri nelerdir, nasıl yorumlanmalıdır, piyasa takibi nasıl yapılır, yatırım araçlarının fiyatları neden hep sürekli dalgalanır, bunlara neden olan faktörler nelerdir gibi muhakkak ki bilinmesi gereken soruların cevaplarını tecrübe kazanarak öğrenmelisiniz. Bunların bilgileri elbette ki verilmektedir. Fakat kendi yöntemlerinizi oluşturmanız her zaman daha iyidir.

Borsada teknik ve temel olmak üzere iki tane analiz yöntemi bulunur. İkisi de alt dallara ayrılır. Çünkü fiyatların tahminini yapabilmek için çok sayıda yöntem vardır. Kimi dow teorisini kimi ise fibonacci analizleri ile yatırımlarını sürmektedir. Daha çok sayıda teknik olduğu için demo hesaplarda bunların nasıl kullanıldığı ve yorumlandığını öğrenmelisiniz. Özellikle tepe – dip noktaları, destek – direnç seviyelerini belirleyebilmelisiniz. Böylelikle yatırım araçlarının oluşun fiyat grafiklerinin analizini yapabilirsiniz. Belirlediğiniz zaman aralığında üzerinde çalıştığınız aracın alabileceği en yüksek ve düşük seviyeleri belirleyebilirsiniz. Böylece yatırımlarınızı gerçekleştirmeniz gereken noktalar üzerinden alım – satım yaparak başarılı borsacılar gibi para kazanabilirsiniz.

Para kazanma konusunda biliyorsunuz ki borsada uzun vadede yatırım yapılmalıdır. Çünkü çoğu yatırım aracının fiyat seviyeleri uzun bir müddet sonra yükselmektedir. Sonuçta piyasada kazanç sağlamanın mantığı alım – satım arası farktır. Bu nedenle de fiyatların yükselmesi için uzun bir süre beklemeniz gerektiğini, yatırımlarınızı ileriye dönük olarak yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Bu yüzden ne borç ne de kısa vadede lazım olacak paralarla borsaya girmemelisiniz. Hatta borsaya yatırdığınızdan ayrı bir paranızın olması gerektiğini söyleyebilirim. Böylece acil nakit ihtiyaçlarınızın sonucunda işleminizi zararına da olsa kapatmak zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda avantajlı durumlar için de ek olarak sermayenizin bulunması her zaman için iyidir.

Borsa yatırımlarında en önemli konu biliyorsunuz ki portföy oluşumudur. Borsa portföyünde nelere dikkat etmeli, öğrenmek için bu yazıyı okumalısınız. Çünkü hazırladığınız portföy size kaybettiredebilir, yüksek kazanç elde ettiredebilir. Bu yüzden emin olmadığınız hiçbir araca yatırım yapmamalısınız. Özellikle daha çok hakkında bilgi sahibi olduğunuz, fiyatlarının neden değiştiğini anlayabildiğiniz, doğru tahminlerde bulunduğunuz araçlardan şaşmamalısınız. Ayrıca tek araca tüm paranızı bağlamaktansa çeşit enstrümanları alıp satmalısınız. Böylece olması beklenmeyen durumlarla karşılaşılması sonucunda bütün paranızı kaybetmemiş olursunuz. Bunun nedeni her bir enstrümanın değerinin farklı etkenlere bağlı olarak aynı olmayan trend oluşumu içinde olmasıdır. Böylelikle birileri kaybettirse bile diğerleri kazandıracaktır. Belli bir süre sonra mantığını çözdüğünüzde kayıplarınızın oranı düşerken kazançlarınızın oranı artacaktır.

Sonuç olarak, borsaya girerken bilinmesi gerekenler, piyasanın mantığını kavramanızı, işleyişini çözmenizi sağlayacak olan konulardır. Çünkü temel konuları öğrenmezseniz ileride zorluk çekersiniz. Bu yüzden kesinlikle iyi bir borsacı olmak, yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız yukarıda yazmış olduğum tüm bilgileri, tavsiyeleri dikkate almalısınız. Özelikle deneme hesapları aracılığıyla piyasaya giriş yapmadan önce tecrübe kazanmalısınız. İşlem yapacağınız platformu tanımalısınız. Bütünüyle borsaya adapte olmalısınız. Azimli, kararlı, prensipli bir şekilde ilerlediğiniz sürece borsadan beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Bunun için mücadelenizi verdiğiniz yolda kazanacağınıza olan inancınızı yitirmemeli, motivasyonunuzu düşürmemelisiniz.