Borsaya Başlayacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Borsaya Başlayacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

Para kazanmak için borsayı seçenlerin dikkat etmesi gereken konular bulunmaktadır. Elbette ki en önemli konu piyasa hakkında bilgi sahibi olmaktır. Bunun dışında aracı kurumu seçimi de önemlidir. Çünkü aracılık görevi gören her kurum yatırımcılara farklı imkanlar sunar. Bu nedenle yatırımlarınızı iyi bir şekilde yönetmek istiyorsanız, A’dan Z’ye varana kadar her şeye özen göstermelisiniz. Şimdi, mutlaka ama mutlaka dikkat etmeniz gereken hususların üzerinde durmak istiyorum:

Fiyat temellerine dayanan piyasada, işlemlerin online olarak yürütülmesi her ne kadar avantajlıysa da verilen emirlerin aracı kurumları aracılığıyla piyasaya iletilmesi o kadar dezavantaj teşkil eder. Çünkü vermiş olduğunuz emrin bir saniye geç olarak işlenmesi işleminizin sonucunu etkiler. Bu yüzden özellikle aracı kurum seçiminde dikkat etmelisiniz. Borsayı öğrenmeniz konusunda eğitimlerle destek veren, teknik olarak işlemlerde geciktirmeye mahal vermeyen yasal kurum seçiminde bulunmanız son derece önemlidir. Yasal olmasının nedeni herhangi bir dolandırıcılık gibi durumlarla karşılaşmamanız içindir. Zaten ülkemizde borsa piyasası yasaldır. Aynı şekilde aracı kurumları da SPK’nın denetimleri sonucunda yasallaştırılmıştır. Ama yine de internet üzerinde yasal olmayan kurumlar da karşılaşabilirsiniz. Örneğin, yurt dışı aracı kurumları yasal değildir. Bu nedenle yabancı borsalarda işlem yapacaksanız, ülkemizde bulunan kurumlar aracılığıyla işlemlerinizi gerçekleştirmenizi öneririm.

Aracı Kurumu Seçiminde Dikkat!

Aracı Kurumu Seçiminde Dikkat!Aracı kurumunuza karar verirken kesinlikle sunmuş olduğu özelliklerin yatırım anlayışınızla bağdaşıyor mu bilmelisiniz. İyi bir araştırma yapmalısınız. Mantığınızla eşleşen kurumlar arasında karşılaştırma yaparak, seçiminizde karar kılmalısınız. Bu konuda demo hesaplar müşteriler için oldukça avantajlıdır. Çünkü bir yandan kurumun müşterisi olmadığınız için sizinle ilgilenip ilgilenmediklerini anlarsınız diğer yandan da borsa deneyimi yaşarsınız. Çünkü demo hesaplar deneme hesabıdır.

Gerçek hesabın kopyasıdır. Sadece yapılan işlemlerde kendi paranızı kullanmazsınız. Bu da gerçekten tecrübe kazanmanız konusunda paranızı riske atmamanızı sağlar. Böylece hem kurum mantığınızla örtüşüyor mu, yatırımcısı olduğunuzda her sorununuza anında çözüm getirecek mi anlayarak istediğinizi seçebilirsiniz. Bu anlamda tabii ki yeni kurulmuş kurum yerine eskiden beri var olan herkesçe bilineni tercih etmenizin daha faydalı olduğunu söyleyebilirim.

Borsa aracı kurumunuzu seçtikten sonra hızlı bir şekilde gerekli prosedürleri hallederek, gerçek hesabınıza geçiş yaparsınız. Ama bu evrede eğer ki finans piyasaları hakkında bilginiz yoksa gerçek hesaba geçmenizi tavsiye etmem. Çünkü borsa kaybetme riski her zaman vardır. Bu profesyonel yatırımcılar için düşük seviyede iken acemi yatırımcılar için ne yazık ki yüksek seviyededir. Çünkü belli bir bilgi birikimine ve deneyimine sahip olanlar yatırdığı parayı doğru bir şekilde yönetebilmektedir. Özellikle de bu hususta acemi yatırımcıları galeyana getirerek, istedikleri yönde işlem yapmalarını sağlarlar. Biliyorsunuz ki ülkemizde çoğu kişi para kazanmak ister ama bu yolda prensipli olarak ilerlemez ve başarılı yatırımcıların stratejilerini ararlar. Başarısızlıkların ana nedeni kesinlikle budur.

Başarısız Olma Korkusu

Başarısız Olma KorkusuPiyasada başarısız olma nedenleri arasında taktiksel olarak bir başkasının metodunu uygulamak gelir. Her insanın anlayış biçimi farklıdır. Yani Ahmet bey x stratejisi ile yüksek miktarda kazanç sağlarken, Ayşe hanım aynı mantıkla ilerleyerek başarısız olabilir. Çünkü değişkenler nasıl kontrol edilir, nelere dikkat edilir gibi püf noktalar bilinmediği için kayıpla karşılaşılır. Bu yüzden borsaya başlayacak kişilerin bu durumu halletmeleri gerekir. İyi bir borsa eğitimi bu sorunu halletmenizi sağlayacaktır. Borsa eğitimi nasıl ve nereden alınır sorusunun cevabı için aracı kurumlarının destek nitelikli faaliyetlerini gösterebilirim. İlgili detaylara borsa eğitimi adlı kategoriden ulaşabilirsiniz. Bu faaliyetlerden faydalanmanız kesinlikle son derece yararınıza olacaktır.

Aracı kurumlarının eğitimleri denildiğinde gerek verilen eğitimler sonucu konunun anlaşılırlığını kontrol etmek amacıyla uygulanan test teknikleri gerekse de uzmanların özel çalışmaları yatırımcıların bilinçlenmesi adına uygulanan metotlardır. Bunlardan yararlandığınızda piyasayı A’dan Z’ye kadar öğrenebilirsiniz. Borsa nedir, işlevi nelerdir, yatırım araçları nasıl alınır – satılır, hangi zamanlar kar getirilir gibi bir çok püf noktaya ulaşabilirsiniz. Böylelikle de hedeflediğiniz rakamlara her geçen gün biraz daha yaklaşırsınız. Sahip olduğunuz bilgiler piyasada ki riskleri görmenizi sağlarken, kazanacağınız deneyimler ise tehlikeleri önlemenizi kolaylaştırır.

Borsa tecrübesinin oranı kesinlikle başarı ile doğru orantıdadır. Borsa yatırımcısı başarılı olmak için ne yapmalı sorusunun yanıtını buradan öğrenebilirsiniz. Yıllarca borsaya gönül vermiş biri ile piyasaya ilk defa adım atmış birini kıyasladığınızda elbette ki konulara hakim olan borsacının kazancı daha yüksek olacaktır. Siz bu süreyi daha da kısaltabilirsiniz. Çünkü şöyle düşünün eskiden borsayı öğrenmek için ne bir eğitim ne de demo hesap faaliyeti vardı. Bu uygulamalar sayesinde yılların geçmesini beklemenize gerek yoktur. Prensipli bir şekilde ilerlerseniz şayet kısa bir sürede piyasanın mantığını çözebilirsiniz. Hangi zamanların hangi araçların fiyatları üzerinde olumlu etki bırakacağını görebilirsiniz. Bu sayede de portföyünüze kar getirmesini düşündüğünüz araçları ekleyerek hedeflediğiniz rakamlara ulaşabilirsiniz.

Borsa Bilgisi Edinmek!

Borsa Bilgisi Edinmek!Borsaya başlayacakların önemle dikkat etmesi gereken konular arasında piyasa bilgisine detaylı olarak sahip olmak aslına bakarsanız tüm konuları kapsamaktadır. Gerek borsa takipleri gerekse analizler bu konular arasında yer alır. Borsanın fiyat varsayımları üzerine kurulu olması, yatırımcıların başarılı olmaları için doğru tahminlerde bulunmaları gerektiğini gösterir. Örneğin A şirketinin hisse senedine 828.610 fiyat seviyesinden alım yapacağınızı, fiyatların 828.670 seviyesine kadar çıkmasını beklediğinizi düşünelim. Eğer beklentiniz doğru çıkarsa 60 pipslik bir kazanca imza atarsınız. Fakat fiyat düşerse zarar edersiniz. Bunu belirlemek için de hisse senedi yatırımı nasıl yapılır, nelere dikkat edilir, fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir gibi soruların cevaplarını öğrenmiş olmanız gerekiyor. Borsa yatırımına hazırlanırken neye dikkat etmeli yazımdan ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

Hisse senetleri kuşkusuz ki borsa piyasasında en yüksek işlem hacmine sahip olan enstrümanlardır. Uzun vadede yüksek miktarda kazanç sağlamayı mümkün kılan değerli evrakların, biliyorsunuz ki yer aldığı sektörler farklıdır. Buna bağlı olarak da fiyatlarını etkileyen faktörler de aynı olmayacaktır. Bu yüzden temel analizlerin içerisinde bulunan sektör ve şirket analizi yapmadan hisse senedi alım – satımına karar vermemelisiniz. Özellikle duyumlara karşı hareket etmemelisiniz.

Örneğin, biri size şu hisse senedine al bak, ileride değer kazanacak söylemlerine itibar etmemelisiniz. Çünkü herkes para kazanmak için piyasada yer alır. Birinin diğerine taktik vermesi ne kadar doğrudur. Orası gerçekten tartışmaya müsait bir konudur. Genelde bu taktikleri verenler spekülasyonculardır. Acemi yatırımcıların yanlış yapmasını sağlayarak bekledikleri kazançları elde ederler. Bu elbette risklidir. Eğer diğer yatırımcılar bekledikleri yönde işlem yapmazlarsa büyük kayıp verebilirler.

Sonuç olarak, borsaya başlayacakların dikkat etmesi gereken öncelikli husus yasal ve güvenilir aracı kurumu seçiminde bulunmaktır. Ardından da piyasayı teferruatlı bir şekilde öğrenerek, belli bir deneyime sahip olarak gerçek hesaba geçiş yapıyor olmaktır. Çünkü borsa gerçekten oyun değildir. Küçük miktardaki para birimlerinizi devasa miktarlara ulaştırmayı mümkün kıldığı gibi, riskler önlenemediği taktirde elinizdekinden olmanıza da neden olmaktadır. Bu yüzden kesinlikle oyunu kuralına göre oynamalısınız. Borsanın mantığını kavradığınızda, işleyişini çözdüğünüzde kesinlikle işler istediğiniz gibi yolunda gider. Ama tabii ki önemli olan bu süreci etkili bir şekilde atlatabilmektir. Eğer vazgeçer, pes ederseniz hükmen yenik sayılırsınız. Başarıya giden yolda dikenlerin olduğunu unutmamalısınız. Ama şunu da bilmelisiniz ki kimse diken korkusu yüzünden gülün muhteşem kokusundan vazgeçmez. Siz de pes etmeden ilerleyerek beklentilerinizi karşılayacak düzeye sahip olabilir, dilediğiniz miktarları kazanabilirsiniz.