Borsadan Zengin Olunur mu?

Borsadan Zengin Olunur mu?

Borsalar ekonominin kalkınmasına yardımcı olurken yatırımcılara yüksek kazanç elde etme şansı tanıyan kurumsal piyasadır. Birikimlerin değerlendirilmesinde önemli yere sahiptir. Hisse senetleri, borsa endeksleri, emtialar, pariteler ve türev araçlar olarak bilenen vadeli işlem sözleşmeleri piyasada işlem gören yatırım araçlarıdır. Yüzlerce çeşide sahiptirler ve fiyatları anlık olarak dalgalanmaktadır. Bildiğiniz üzere alım – satım arası farktan dolayı kazanç sağlanmaktadır.

Borsadan zengin olunur mu sorusu herkesin merak ettiği bir sorudur. Bunu kanıtlamış, servetini borsaya borçlu olan yatırımcıların varlığı bu sorunun yanıtını açıklamaktadır. Fakat herkes onlar kadar şanslı değildir. Borsa yatırımcısı neden kaybeder, öğrenmek için tıklayınız. Tabi ki buna şans demekte doğru olmayacaktır. Çünkü borsa birçok değişken üzerine kurulu bir sistemdir. Fiyat analizlerini doğru yorumlayan herkes başarılı olmaktadır. Ticari işlemlere yatkın olan kişiler kolaylıkla sistemin işleyişini çözebilmektedir.

Başarılı borsacıların hayatlarına bakıldığında, kararlı ve disiplinli olarak hareket ettikleri görülür. Hedeflerine kitlenmiş bir şekilde sabırlı ve planlı olarak işlemlerini gerçekleştirirler. Borsa onlar için oyun değil, yaşama biçimidir. Sabah, akşam demeden piyasanın nabzını yoklarlar ve avantajlı gördükleri pozisyonlara yatırım yaparlar. Bu tabi ki içten gelen bir his değildir. Duygularını bir kenara bırakıp, borsa temel ve teknik analiz yöntemleri ile yatırım araçlarının geçmiş fiyat hareketlerini yorumlayacak, belirledikleri zaman aralığında hangi yönde gelişebileceklerini tayin ederler.

Borsada temel analizler yardımıyla işlem gören yatırım araçlarının fiyatları, gündem haberlerine bağlı olarak değişmektedir. Bu yüzden piyasa takibi yapılması önemlidir. Ülkelerde meydana gelen anlaşmazlıklar, çıkan karmaşalar, savaşlar, devlet büyüklerinin açıklamaları, ekonomi ve siyasi yönde alınan kararlar, merkez bankalarının uyguladığı politikalar, makroekonomik verilerin açıklanan rakamları gibi birçok yaşanan sıcak gelişmeler borsaların düşmesine veya yükselmesine neden olmaktadır. Bu durumları takip ederek, hangi aracın hangi dönemlerde kâr getireceği deneyimli yatırımcılar tarafından kolaylıkla anlaşılmaktadır.

Borsada teknik analizler, temel analizlere göre daha karışıktır. Dünyanın ucunda meydana gelen bir olayın takibi, internet sayesinde hızlı bir şekilde ulaşılmaktadır. Önemli olan bu durumların yatırım araçlarını ne derecede etkileyeceğidir. Teknik analizlerde birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemler belirlenen yatırım vade aralığına göre değişmektedir. Uzun vadede işlem yapanlar genellikle bar ve mum grafiklerini kısa vadede işlem yapanlar ise çizgi grafiklerini tercih etmektedir. Faklı göstergelere sahip olan grafikler, geçmiş ve bugünkü fiyat hareketlerini inceleyerek, ileri tarihte hangi fiyat seviyelerine düşüp, yükseleceğini belirlemektedir.

Piyasada başarılı olmanın sırrı kesinlikle borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmaktır. Başarılı yatırımcılar verdikleri kararları sorgular. Asla bir başkasının verdiği tüyolara itibar etmezler. Bilirler ki en iyi yol kendi stratejileridir. Biliyorsunuz ki herkesin bakış açısı aynı değildir. Bu yüzden kullanılan yöntemler de aynı olmayacaktır. Bu kapsamda sizi eskilere götürecek bir örnek vermek gerekirse; okul yıllarınızı düşünün ve hangi yöntemle derslerde daha başarılı olduğunuzu hatırlayın, elbette ki bu sorunun yanıtı herkes için farklı olacaktır.

Sonuç olarak, borsadan zengin olmak mümkündür. Bunun için kedinize en uygun yatırım stratejileri geliştirmeniz gerekir. Strateji geliştirebilmek için belirli bir düzeyin üzerinde piyasa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız büyük önem taşır. Borsa aracı kurumlarının internet üzerinden sunmuş olduğu eğitim faaliyetlerinden yararlanmanız, kısa sürede piyasanın mantığını kavramanıza yardımcı olur. Aynı zamanda sanal hesaplar ile gerçek veriler üzerinden yapılan alım – satım işlemleriyle kendi yönteminizi deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz. Kendinizi tam olarak hazır hissettiğinizde gerçek hesabınıza geçerek, profesyoneller gibi avantajlı pozisyonlara yatırım yaparak, yüksek kazanç elde edebilirsiniz.