Borsada Yatırım Yapma Yöntemleri

Borsada Yatırım Yapma Yöntemleri

Birikimlerini borsada değerlendiren her yatırımcının kendine göre bir beklentisi vardır. Beklentilerin gerçekleştirilmesi için izlenecek yol ve yöntemler farklıdır. Bunun nedeni yatırım araçlarının farklı özelliklere sahip olmasıdır. Aynı zamanda herkesin bakış açılarının ayrı olması da farklı borsa oynama yöntemlerinin varlığının ispatıdır. Kendi yöntemlerinizi geliştirmeniz kârlı sonuçlar elde edebilmeniz için iyi derecede borsa bilgisine ve deneyimine ihtiyaç duyulur.

Biliyorsunuz ki çoğu yatırımcı risk almayı sevmez fakat yüksek kazanç elde etmek ister. Bu pek de mümkün değildir. Para kazanmak için belli bir riske girilmesi gerekir. Borsada tahvil, bono gibi kıymetli evraklar ve emtialar güvenilir yatırım araçlarıdır. Bunun nedeni, fiyatlarında çok fazla aşırı dalgalanmalar görülmemesidir. Ama yine de sıfır risk olduğunu söylememiz doğru olmaz. Çünkü her aracın belli bir oranda risk içermektedir.

Özellikle dövizler ülkelerde meydana gelen her durumdan etkilenmektedir ve fiyatlarında aşırı oynaklık söz konusudur. Bu durumun kontrol edilebilmesi ve ileri tarihte alacağı fiyatların belirlenmesi için işlem görecek olan para biriminin özelliklerinin bilinmesi gerekir. Böylece hangi olaylar karşısında fiyatının yükselip düşeceği kolayca anlaşılır.

Çoğu yatırımcı yüksek kazanç fırsatı sunduğu için hisse senetlerine yönelmektedir. Riski yüksek olsa da uzun vadede yatırım yapıldığında temel ve teknik analizler yardımıyla ortaya çıkacak olan riskler önlenebilmektedir. Borsalar yapısı gereği spekülasyon yapılabilen piyasadır. Bu yüzden, yatırımı yapılacak olan şirketin spekülatif hareketlerden etkilenmemesi gerekir. Her dönem kârlılık oranını arttıran şirketlere yatırım yapılması birikimlerin güven içinde değerlendirilmesini sağlar.

Borsada her yatırımcı portföyünü oluştururken farklı stratejilerle hareket etmektedir. Yatırım yaparken yoğun olarak kullanılan yöntemlere bakmak gerekirse;

Risk Dağıtımı

Sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Yatırımcılar hem yüksek kazanç hem de riski düşük yatırımlar yapmak istedikleri için portföylerine avantajlı buldukları çeşitli araçları eklerler. Bu sayede bir araç değer kaybı yaşarken diğerinin yükselmesi çok fazla kaybın yaşanmasını önler. Uzmanların önerileri de portföyün canlı tutulmasından yanadır. Tek bir araca yatırım yapmanın doğru olmadığını, ters giden durumlarda yatırılan paranın sıfırlanabileceğini unutmamanız gerektiğini her zaman dile getirirler.

Portföy Tipleri

Kıymetli evraklar üzerinden portföy hazırlanırken, genellikle randıman, değer artışı, akıcılık ve güvence gibi 4 unsur göz önünde bulundurulur. Yatırım yapılacağında bu unsurlardan en fazla ikisi bir arada olabilir. Bu faktörleri bir arada bulundururken dikkat etmelisiniz. Her portföy farklı amaçlarla hazırlanmaktadır. Bu yüzden her biri çeşitli derecelere sahiptir ve gruplara ayrılmaktadır.

  • A Tip Portföy – Güvence ve randıman amacıyla hareket eden yatırımcıların çoğu tahvillere yatırım yapmaktadır. Özellikle devlet tahvilleri tercih edilmektedir.
  • B Tip Portföy – Randıman ve değer artışı amacıyla yatırımlarını gerçekleştirmek isteyen kişiler portföylerinin yarısını tahvillerden diğer yarısını da hisse senetlerinden oluşmaktadır.
  • C Tip Portföy – Değer artışı ve randıman unsurlarını bir arada kullanmak isteyen yatırımcılar, portföylerinin %25’ini tahvillerden kalan %75’lik kısmını ise hisse senetlerinden oluşmaktadır.
  • D Tip Portföy – Güvence ve değer artışı amacıyla hazırlanan portföylerin yarısı fiyatlarında aşırı dalgalanma görülmeyen, diğer yarısını da değer kazanması beklenen hisse senetleri oluşturmaktadır.
  • E Tip Portföy – Sadece değer artışı yaşayacak senetler ile portföylerin hazırlanması, yüksek risk ile yüksek kazanç elde etmek isteyen yatırımcıların tercihini oluşturmaktadır.

Borsaya yeni giren kişiler için portföy hazırlama konusu büyük önem taşımaktadır. Doğru zamanlama ile doğru işlemlerin yapılabilmesi için uzmanların desteğini alabilirsiniz. Deneme hesapları yardımıyla kâr getirecek araçların hangileri olduğunu deneme yanılma yöntemi ile anlayabilirsiniz. Bu sayede avantajlı pozisyonlara yatırım yaparak kârlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Alım – Satım Zamanlaması

Borsada portföy oluşturma kadar hazırlanan portföyün hangi zamanlarda işlem göreceği de önemlidir. Bu konuda fiyat grafiklerinin yani teknik analiz yöntemlerinin uygulanması gerekir. Özellikle piyasa takibi yapılması, fiyatların ve trendin yönünü belirlemek doğru vakti yakalamanızı sağlar. Aracı kurumlarının sunmuş olduğu platformlar sayesinde farklı göstergeleri kullanarak, oluşan fiyat/zaman grafiğinin yorumlamasını kolaylıkla yapmanız mümkündür. Bu konuda temel bilgileriniz sağlam olmalıdır.

Bildiğiniz üzere borsalar birçok değişkene bağlıdır ve fiyat tahminleri üzerine kuruludur. Çoğu yatırımcının tek amacı değer artışı yaşayacak aracı düşük fiyattan almak, fiyat beklentilerini karşıladığında satıp kâr etmektir. Fakat bunun için deneyimli borsacı olmanız şarttır. Bunun nedeni yatırım araçlarının fiyatlarında meydana gelen anlık dalgalanmalardır. Bu yüzden, portföyünüze ekleyeceğiniz aracın fiyat hareketlerini bir müddet izlemenizde yarar vardır.

Analizlerinizin sonucunda uzun vadede değer artışı yaşayacak şirketlerin senetlerini almak istiyorsanız, fiyatların düşme ihtimallerini göz önünde bulundurarak, parça parça alabilirsiniz. Bu sayede, fiyat düştüğünde yüksek fiyattan aldığınız için pişman olmamış olursunuz. Doğru zamanı yakalayabilmek için temel ve teknik analizlerin çok iyi bilinmesi ve yorumlarının doğru yapılması gerekir. Borsada temel analizler nelerdir, öğrenmek için tıklayınız. Bu konuda aracı kurumlarının eğitimlerinden yararlanmalısınız.

Yatırımda Yön Değiştirme

Borsada uzun vadede yapılan yatırımlarda risk kontrolü sağlanarak, yüksek kazanç elde edilmektedir. Yatırımcılar bu yüzden uzun vadede yatırım yapmanın daha doğru olduğunu düşünmektedir. Fakat kısa süre içinde yatırım araçlarının fiyat seviyeleri yükseldiğinde bu fikirlerin aksine hareket etmektedirler. Bu yüzden, borsa işlem stratejileri uygulanmalıdır.

Alınan kararların değiştirilmesi, yön değişikliğinin yapılması yükselen fiyatlardan kâr etmenizi sağlasa da analizlerinizin sonucuna göre hareket etmediğiniz için beklediğiniz getirinin altında kazanç etmenizi sağlar. Bu nedenle verdiğiniz kararlardan dönmemeniz gerekir.

Likidite Tutma

Portföyün likidite olarak tutulması önemlidir. Uzmanlar, zarar etmeden elden çıkarabileceğiniz bir iki tane araca yatırım yapılmanızın mantıklı olduğunu düşünürler. Bunun nedeni avantajlı gördüğünüz bir işleme kaynak yaratmak içindir. Menkul kıymetler hemen paraya çevrilebildikleri, akışkan bir yapıya sahip oldukları için tercih edilirler.

İnsanlar yatırım yaparken kenara köşeye para ayırmak yerine tüm birikimlerini değerlendirmek için kullanılırlar. Bu yüzden bütün paraların portföyde tutulması, olumlu görülen pozisyonlara yatırım yapamamak anlamına gelir.

Sonuç olarak, finans piyasalarında her yatırımcının beklentisi farklı olduğu için kullandığı yöntemlerde farklıdır. Kimi güvence kimi verimlilik kimi de değer artışı ve likidite olmasına önem göstermektedir. Borsaya yeni giriş yapan birinin öncelikle kendi beklentisine karar vermesi sonrasında ise yatırım mantığına uygun olarak yöntem seçmesi gerekir. Tüm bunlar için piyasanın mantığını kavramış olmanız önemlidir. Aracı kurumlarının eğitim ve demo hesap hizmetlerinden yararlanarak, kısa sürede profesyonel yatırımcılar gibi kendi yönteminizi belirleyebilir, kazançlı sonuçlara ulaşabilirsiniz.