Borsada Temel Analizler Nelerdir?

Borsada Temel Analizler Nelerdir?

Gelecekte daha iyi yaşam koşullarına sahip olabilmek için bugünden yatırım yapılması şart haline gelmiştir. Bu anlamda borsalar birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz yasal ve güvenilir piyasadır. Borsada yer almak, yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız belli başlı konulara hakim olmanız gerekir. Ancak bu şekilde çok fazla kayıp vermeden, başarılı yatırımcılar gibi beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Borsa dendiği zaman ilk olarak akıllara hisse senetleri gelse de, bunun dışında ticarete konu olan çeşitli emtialar, pariteler ve borsa endeksleri piyasada bulunan yatırım araçlarıdır ve fiyatları anlık olarak değişmektedir. Borsanın yapısı da fiyat tahminlerine dayanır. İleri tarihte değer kazanacak araçlar her zaman kazandırmaktadır. Biliyorsunuz ki alım – satım arası farktan kazanç edilmektedir. Bu yüzden, araçların fiyatlarının değişmesine neden olan unsurların takibinin yapılması gerekir.

Borsa Takibi Nasıl Yapılır,
Öğrenmek için Tıklayın!

Finans piyasalarında gelecek fiyat oluşumlarının tahmin edilmesini kolaylaştıran iki tane analiz tekniği bulunmaktadır. Bunlar; temel ve teknik analizlerdir. Temel analiz daha çok piyasada gelişen olayların takibi yaparak, sonucunda araçların fiyatlarında düşüş mü yoksa yükseliş mi yaşanacağı belirlenmeye çalışılır. Teknik analiz ise grafik yardımıyla yatırım araçlarının geçmiş fiyat hareketleri izlenir ve gelecekte alacağı en yüksek ve düşük değerlerin saptaması yapılır. İki yöntemin sonucu beraber yorumlandığında, daha doğru sonuçlar elde edilir.

Borsada Teknik Analizler Nelerdir?
Öğrenmek için Tıklayın!

Peki, borsada temel analizler nedir, nasıl yorumlanır, bakalım:

Borsalarda birikimlerini değerlendirmek isteyen yatırımcılar öncelikle piyasayı iyi bir şekilde bilmeleri gerekir. Yapacakları yatırımlarda kâr getirecek pozisyonlara ulaşmaları için de piyasa takibi yapmak önemlidir. Temel analiz tekniklerinin içerisinde yer alan takip mekanizmanızı geliştirmeli, ülkelerde meydana gelen olayların fiyatlara etkisini doğru yorumlamanız gerekir. Günümüz olanakları göz önüne alındığında internet aracılığıyla tüm gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.

Yatırım araçlarının fiyatları genellikle arz ve talep faktörlerinin oluşumlarına göre belirlenir. Tüm dünyada meydana gelen siyasi, ekonomik değişimler, ülkeler arası anlaşmazlıklar, karmaşalar, savaşlar, makroekonomik verilerin içerisinde yer alan enflasyon, işsizlik, tarım dışı istihdam oranları, merkez bankalarının açıkladıkları faiz açıklamaları, afet oluşumları, devlet büyüklerinin konuşmaları, haberlerde yer alan sıcak gelişmeler ve daha birçok durum araçların fiyatlarına olumlu veya olumsuz olarak etkilemektedir.

Bu gibi durumların sürekli takibinin yapılması ve araçlar üzerindeki etkilerinin bilinmesi, yatırım portföyünün doğru araçlardan oluşturulmasını sağlar. Meydana gelen olaylar her araca aynı yönde etkilememektedir. Yakın zamanda yaşanan Amerika Merkez Bankası’nın varlık alımı açıklaması ile dolar güç kazanırken, diğer araçların değerlerinde aşırı düşüşler görülmüştür. Biliyorsunuz ki dolar yükseldiğinde borsa düşer, böyle bir durumda sakin kalınması gerekir. Daha çok zarar etmemek adına panikle, elinizde bulunan değeri yükselecek araca satış pozisyonu oluşturursanız, hatalı davranırsınız.

Borsada yüksek kazanç etmek isteyen yatırımcıların çoğu hisse senetlerine yönelmektedir. Bunun nedeni hem alım – satım arası farktan hem de şirketlerin temettü dağıtımlarından ayrıca kâr edilmektedir. Bunun için hangi hisse senedine yatırım yapmalı, yatırımcılar arasında en merak edilen sorulardır. Senetlere yatırım yapılacağı zaman ekonominin, şirketin ve sektörün analizinin sonucuna göre bu sorunun cevabı net olarak verilebilir. Bu unsurlar temel analiz teknikleri kapsamında yer almaktadır ve senedin gerçek değerinin bulunmasını sağlamaktadır. Böylece piyasadaki fiyatı göz önünde bulundurularak, yatırım yapılıp yapılmayacağına karar verilir.

Sonuç olarak, borsada başarılı olmanız için doğru fiyat tahminlerde bulunmanız gerekir. Bunun için elbette ki piyasayı çok iyi bilmenizin ve belli düzeyde borsa deneyimine sahip olmanızın önemi büyüktür. Tecrübe sahibi yatırımcılar piyasa takibi nasıl yapılır ve yorumlanır konusunda artık daha çok bilinçlenmişlerdir ve portföy oluşturma konusunda doğru kararlar vermektedirler. Sermayeniz var fakat bilgi ve deneyime sahip değilseniz, aracı kurumların eğitim ve demo hesap hizmetinden yararlanarak, piyasanın mantığını kısa sürede kavrayabilirsiniz. Böylece başarılı yatırımcılar gibi beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.