Borsada Teknik Analizler Nelerdir?

Borsada Teknik Analizler Nelerdir?

Birikimlerinizi eğer borsa piyasasında değerlendirmek istiyorsanız, çok iyi bilmeniz gereken belli başlı konular vardır. Öncelikle piyasayı detaylı olarak öğrenmeniz gerekir. Borsalarda para kazanmanız doğru fiyat tahmini yapmanıza dayanır. Çünkü, piyasanın işleyişi tahminler üzerine kuruludur. Bu yüzden, yatırım araçlarının değerlerinin ne yönde hareket edeceğini bilmeniz için teknik analiz yöntemlerini uygulamanız gerekir.

Borsa fiyatlar arz ve talep faktörlerine göre dalgalanma gösterir. Uzmanlar tarafından geçmişte meydana gelmiş fiyat hareketlerinin, gelecekte aynı şekillerde meydana geleceği düşüncesi savunulur. İleriye yönelik fiyat tahminlerinin yapılması için teknik analiz yöntemleri geliştirmiştir. Bu yöntemde fiyat / zaman grafikleri yer almaktadır. Grafikler geçmişte alıcı ve satıcıların değişen fiyatlara karşı nasıl hareket ettiklerini göstermektedir. Gelecekte piyasa trendinin nasıl oluşacağını bilmeniz için temel analiz araçlarının yardımına ihtiyacınız vardır.

Teknik analiz yöntemlerini uygulayarak doğru sonuç alabilmeniz için, temel analiz yöntemlerini doğru yorumlamanız gerekir. Temel analiz yatırım araçlarının fiyatlarının düşmesine ve yükselmesine neden olan olayları araştır. Genellikle ülke ekonomilerine doğrudan etki eden sıcak gelişmeler araçların dalgalanmalarına neden olur. Borsa araçlarının düşüşte mi yoksa yükselişte mi olduğunun yorumunu yaptıktan sonra grafik yardımıyla daha net sonuçlar alınır. Kısacası borsa takibi yaptığınızda ve ortaya çıkan grafiği yorumladığınızda avantajlı pozisyonlara ulaşmanız mümkündür.

Grafikleri doğru yorumlayabilmeniz için, borsa teknik analiz araçlarına bakmak gerekirse;

Borsa Teknik Analiz Araçları

Dip ve Tepe Noktaları

Yatırım aracınızın üzerinde fiyat / zaman grafiğini oluşturabilmeniz için, tepe ve dip noktalarının bilinmesi gerekir. Borsa araçlarının analizi online platformlar üzerinden yapılır. Bu yüzden fiyatın en yüksek ve en düşük noktasını belirlemeniz kolaydır. Fiyat seviyesinin en yüksek olduğu yer tepe, en düşük olduğu yer ise dip nokta olarak adlandırılır. Uzmanlara göre bu noktalarda alım – satım yapmak risklidir. İşlem platformunda aracınızın tepe ve dip noktasını belirlediğinizde, sistem tarafından otomatik olarak grafik oluşturulur.

Borsada Ne Zaman Alım Yapmak Gerekir, Öğrenmek için Tıklayınız.

Çok fazla çeşide sahip olan grafiklerde, istediğiniz size en kolay gelen yöntemi aracınızın üzerinde kolayca uygulayabilirsiniz. Platformda grafikler renkli olarak gösterilmektedir. Böylece renklerin yoğunluğuna göre yorum yapmanız daha kolay hale gelmiştir. Aracı kurumunuzun ücretli – ücretsiz eğitim faaliyetlerinden yararlanarak grafiklerin nasıl yorumlanması gerektiğini uzmanların yardımıyla kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Destek ve Direnç Noktaları

Destek ve direnç seviyeleri grafiği yorumlamanızı sağlayan en önemli noktalardır. Fiyat seviyelerinin belli bir noktaya kadar düştüğü ve daha da düşmesini engelleyen noktalar destek seviyeleridir. Direnç noktaları ise destek noktalarının tam tersidir. Fiyat yükseliştedir fakat gelişen olaylara bağlı kalarak direnç noktalarına takılır. Arz yüksek olduğu için, yükselişin durduğu seviyelere direnç noktaları ismi verilir. Bu noktalarda alım – satım işlemleri yoğun olarak yapılmaktadır.

Destek ve direnç noktalarının ani değişen olaylara karşı kırılma yaşaması mümkündür. Böylece bu noktalar birbirinin yerine geçiş yapmaktadır. Kırılan destek noktaları direnç olurken, direnç noktaları da destek olarak değişecektir. İki olayın etkisinden dolayı kırılmalar yaşanır. Bunlardan birincisi işlem hacminin büyüklüğü iken ikincisi ise alım – satım yapılan zaman aralığıdır.

Trend Eğilimleri

Grafiği yorumlamanıza göre fiyatlar ya yükseliş ya da düşüş eğilimi içerisindedir. Ortası yoktur. Borsada işlem yapıyorsanız, ”piyasa ayıların egemenliğine girdi ya da boğalar piyasayı esir aldı” gibi sıklıkla duyduğunuz söylemler vardır. Bilmeyenler için, piyasa ayı eğiliminde ise fiyatların düşüş göstereceği tahmin edilir ve aynı aracı düşük fiyattan almak için satış yönünde pozisyon oluşturulur.

Ayı ve Boğa Piyasası Nedir, Öğrenmek için Tıklayınız.

Borsa eğer boğa eğiliminde ise fiyatların yükselişe geçeceği düşünülür. Yatırımcılar ellerindeki araçlarından kâr etmek için beklerler ve avantajlı gördükleri pozisyonlara alım işlemi başlatırlar. Piyasanın hangi trend eğilimine girdiğini belirlemeniz için temel ve teknik analizlerin yorumlamasını doğru bir şekilde yapabilmeniz gerekir.

Son olarak, borsada teknik analiz yöntemleri çok fazla çeşide sahip olsa da grafiği yorumlamanıza yardımcı olan araçlar aynıdır. Finans piyasalarında hakkında bilginiz yok fakat birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz sermayeniz varsa aracı kurumlarının eğitimlerinden faydalanarak grafiklerin nasıl yorumlanması gerektiğini kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca, geliştirilen deneme hesaplarında öğrendiğiniz bilgileri uygulamalı olarak pekiştirdiğinizde, fiyat oluşumlarının mantığını kısa sürede kavrayabilirsiniz. Gerçek hesabınıza geçtiğinizde profesyoneller gibi kâr getirecek araçları portföyünüze ekleyerek, düzenli kazanç elde edebilirsiniz.