Borsada Sürekli Kazanmak Mümkün mü?

Borsada Sürekli Kazanmak Mümkün mü?

Biliyorsunuz ki borsa yüksek kazançların elde edilebileceği kurumsal piyasalardır. Tamamen yatırım araçlarının fiyat tahminleri üzerine kurulu olan sistemdir. Doğru tahminlerde bulunduğunuz sürece borsada sürekli kazanç elde etmeniz mümkündür. Fakat bu durum sanıldığı kadar kolay değildir. Belirli bir seviyenin üzerinde borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız gerekir. Ancak, bu şekilde profesyonel yatırımcılar gibi risklerin önüne geçebilir, paranızı değerlendirebilirsiniz.

Borsaya giren herkesin tek amacı para kazanmaktır. Biliyorsunuz ki ülkemiz yatırımcıları kısa yoldan, başarılı yatırımcıların stratejilerini uygulayarak işlem yapmaktadır. Ama yine de kayıpla karşılaşmaktadırlar. Bunun nedeni borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmadan yapılan yatırımlardır. Bildiğiniz gibi herkesin stratejisi kendine özeldir. Bir başkasına o araç gelir getirirken, diğerini zarar uğratabilir. Çünkü, işlem yaptığınız aracın özelliklerini ve fiyatlarına etki eden faktörleri bilmeniz gerekir. Piyasa takibi ve fiyat analizleriniz sonucunda portföyünüzü kâr getirecek araçlarla oluşturmanız mümkündür.

Peki, borsada sürekli kazanmanız için izlemeniz gereken yollar nelerdir, bakalım:

Psikolojinizi Borsaya Hazırlamalısınız!

Evet, yanlış okumadınız en önemli noktalardan biri de psikolojinizi borsaya uygun hale getirmenizdir. Piyasada doğru işlemler yapabilmeniz için kişiliğiniz son derece önemlidir. Sabırsız, aceleci, kararsız bir tutumunuz varsa, borsada kazançtan çok kayıpla karşılaşırsınız. Bunun nedeni, sürekli değişen fiyatların sizi stres altına alarak, hatalı işlem yapmanızı sağlamasıdır. Örnek vermek gerekirse;

X şirketinin hisse senedine yatırım yaptığınızı ve senedin uzun vadede değerleneceğini varsayalım. Senedinizin trendinin hızla düştüğünü düşünelim. Bu süre zarfında eğer analiz tekniklerini kullanmadan hemen satış yönünde işlem açarsanız, kâr getirecek senedi zarara satmış olursunuz. Bu yüzden, yaptığınız her işlemde neden – sonuç ilişkisi kurmalısınız. Ne bu aracı almalıyım, bana getirisi nedir gibi sorularla daha doğru işlemler yapabilirsiniz.

Borsa Bilgisine Sahip Olmak!

Psikolojiden sonra en önemli evre borsa bilgisidir. Biliyorsunuz ki karşınızdaki kişiyi sadece dış görünüşüne göre nitelendirirseniz, hakkında yanılmış olmanız büyük ihtimaldir. Bu düşünce borsa için de geçerlidir. Bu yüzden piyasada işlem yapmaya başlamadan önce, temel bilgilerinizin sağlam olması gerekir. Alt yapınız sağlam olduğu sürece piyasa takibiniz sonucunda ortaya çıkacak risk oluşumlarını önleyebilirsiniz.

Para Kazanmak için Borsa Nasıl Oynanır?
Öğrenmek için Tıklayın!

Öncelikler borsa nedir, işleyişi nasıldır, yatırım enstrümanları nelerdir, enstrümanların fiyatını belirleyen unsurlar nelerdir ve ne yönde etki etmektedir, doğru alım – satım zamanı ne zamandır gibi soruların cevaplarını net olarak kendinize vermelisiniz. Beklentilerinizi belirlemeli, başarılı borsacılar gibi beklentileriniz doğrultusunda planlı bir şekilde hareket etmelisiniz. Gelecekte oluşacak fiyatların tahmini teknik analiz yöntemleri ile yapılmaktadır. Bu yüzden, analiz yöntemlerini doğru yorumlamayı öğrenmelisiniz.

Borsa Deneyimine Sahip Olmak!

Borsada deneyiminiz olmadan para kazanmanız düşük ihtimaldir. Bunun nedeni, rastgele yapılan işlemlerin sonucunun hüsranla sonuçlanmasıdır. Bu yüzden, geliştirilen demo hesap ve sanal borsa oyunları yardımıyla deneyim kazanmanız uzmanlar tarafından önerilmektedir. Bu uygulamaların gerçek hesaptan farkı sanal para ile yönetilmeleridir. Yani, cebinizden 1 kuruş bile çıkmadan kısa sürede profesyoneller gibi tecrübe sahibi olabilirsiniz.

Demo Hesap İle Borsa Öğrenilir mi?
Bilgi Almak için Tıklayın!

Ancak yaptığınız her işlemi ciddiye alarak yapmalısınız. Yanıldığınız, hatalı işlem yaptığınız durumlarda küçük notlar alarak, aynı hataya tekrar düşmemelisiniz. Yatırım araçlarını tanımalı, beklentinizi karşılayacak aracı belirlemelisiniz. Gerekirse yatırım yapacağız aracın fiyat hareket durumunu bir süre izlemelisiniz. Kârlı pozisyonlara ulaşabilmeniz için borsa takibi ve analizi yapmalısınız. Ancak, bu şekilde piyasanın mantığını kafanızda oturtturabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada sürekli kazanç elde etmenin mümkün olduğu profesyonel yatırımcılar tarafından ispatlanmıştır. Sizde başarılı yatırımcılar gibi sürekli kazanç elde etmek istiyorsanız ilk önce psikolojinizi piyasa şartlarına göre hazırlamalısınız. Daha sonra borsa bilginizin ve deneyiminizin sağlam olması gerekir. Biliyorsunuz ki emek olmadan yemek olmaz. Bu yüzden aracı kurumların eğitim faaliyetlerinden ve deneme hesap uygulamasından yararlanarak, piyasanın mantığını kavramalısınız. Zamanla deneyimlerinize ve işlem taktiklerinize göre profesyoneller gibi sürekli kazanç elde edebilirsiniz.