Borsada Para Kazanmanın Yolları

Borsada Para Kazanmanın Yolları

Modern hayatın getirmiş olduğu, lüks yaşama özendirilmemizle, para hayatımızın en vazgeçilmez ihtiyacıdır. Herkes zengin olmak ister ama bunun için çok fazla çalışıp yorulmak istemez. Basın ve internet aracılığı ile gündeme gelmiş başarılı borsacıların kazandıkları miktarlar, borsaya giriş yapmak isteyen insanları gaza getirmektedir.

Peki, borsada para kazanmak için ne yapılmalıdır, bakalım:

İlk önce, piyasayı en ufak ayrıntısına kadar bilmelisiniz. Aracı kurumun uzmanları tarafından alacağınız eğitimler, kısa sürede piyasayı anlamanıza yardımcı olacaktır. Piyasa kavramı tek kelime olduğu için, okunduğunda basit olarak anlaşılsa da içinde bir sürü temel ve teorik kavram barındırır.

Temel olarak kesin bilmeniz gereken şeyler; borsa nedir, işleyişi nasıldır, hangi yatırım araçlarına sahiptir, bu araçların fiyatlarına etki eden unsurlar nelerdir, verilen emirler nelerdir ve nasıl verilir gibi soruların cevaplarını bilmeniz gerekir. Ayrıca, kullanılan analiz tekniklerini yorumlamanız, gelecekte oluşacak trend yönünü belirlemenizi sağlayacaktır.

Aldığınız teorik bilgileri, tecrübeye dönüştürmelisiniz. Aracı kurumun geliştirdiği deneme hesabı yardımı ile risk altına girmeden kolayca deneyim kazanabilirsiniz. Hem uygulamalı olarak yapacağınız işlemler, borsayı kavramanızı sağlayacaktır Böylece, borsada para kazanmak sizin için basitleşecektir.

Deneme hesabı, sanal para ile oynanan demo hesabıdır. İşleyişi, gerçek hesapla aynıdır, ayrıca yatırım araçlarının fiyatları güncel verilere dayanır. Bu yüzden, borsaya giriş yapmadan önce, bu hesapta tecrübe sahibi olmanız gerekir. Hem işlem yapacağınız platformu hem de yüzlerce çeşide sahip olan yatırım araçlarını tanımış olursunuz.

Borsaya yeni başlayanlar ne yapmalı, öğrenmek için tıklayın…

Demo hesapta, yatırım araçları üzerinde analiz tekniklerini uygulamalısınız. Bu teknikleri kendinize göre yorumlamanız daha sonrasında strateji geliştirmeniz gerekir. Çünkü, bütün başarılı yatırımcıların kendine has borsa stratejileri vardır ve kimse ile paylaşmamaktadır. Bol bol finans içerikli yazılar okumalısınız, bu sizin ufkunuzu açacaktır. Fiyatlar üzerinde meydana gelebilecek değişiklikleri önceden sezebilmenizi sağlayacaktır.

Deneme hesabında işlemlerinizi ciddiye alarak yapmalısınız. Alım – satım işlemlerini gerçek hesabınızda yapıyormuş gibi düşünmelisiniz. Buna bağlı olarak, paranızın kontrolünü yapabiliyor musunuz sonuca bakarak anlamalısınız. Nerelerde hata yaptığınızın farkına varmalı, ufak notlar almalısınız. Böylece, yaptığınız hataya bir daha düşmezsiniz. Daha bilinçli bir yatırımcı olursunuz.

Piyasa bilgilerini edindikten sonra, borsaya ne kadar para ile giriş yapacağınızı belirlemelisiniz. Asla borsaya borç para ile giriş yapmamalısınız. Çünkü, borcun vadesi geldiğinde yatırım aracınızın değeri düşükse, zarar edersiniz. Borsada bulunan paranızdan ayrı elinizde paranızın olması gerekir. Acil bir durumla karşılaşabilirsiniz, değerlenecek pozisyonunuzu kapatmak zorunda kalırsınız.

Sürekli değişim gösteren fiyatlardan stres ve panik halinde olmamak için, psikolojinizi zorlu sürece hazırlamanız gerekir. Sabırlı ve temkinli olmalısınız. Deneyim kazanana kadar küçük miktarda yatırım yapmalısınız. Kayıpla karşılaşsanız bile miktar az olduğu için sizi üzmeyecektir. Zarara uğradığınızda, moralinizi bozmayın, aksine hep yüksek tutmaya çalışın. Kazanacağınıza canı gönülden inanmalısınız, biliyorsunuz ki ”başarmak inanmanın yarısıdır”.