Borsada Para Kazanmak için Psikoloji Nasıl Olmalı?

Borsada Para Kazanmak için Psikoloji Nasıl Olmalı?

Sabah kalktığınızdaki ruh haliniz çoğu zaman akşama kadar devam eder. Bu psikolojik hal elbette ki yaşama bağlılığınıza, hayata bakış açınıza göre değişir. Ailenize, çevrenize ve işinize olan sevginiz motivasyonunuzun artmasını sağlayarak, başarılı olmanızı da mümkün kılar. Aynı durum borsa içinde geçerlidir. Borsada kazanacağınıza inanmış bir psikoloji ile hareket ederseniz, günü geldiğinde gerçekten yılların deneyimli yatırımcıları gibi kararlarınızı doğru bir şekilde verebilirsiniz. Bu sayede de beklentilerinizi karşılayacak getiriler elde edebilirsiniz.

Borsada para kazanmak için psikoloji gerçekten son derece önemlidir. Hatta piyasa hakkında bilgi birikimi ve deneyimiyle eş doğrultuda tutabiliriz. Şöyle ki borsayı çok iyi bir derecede öğrenmiş olabilirsiniz. Fakat yatırımlarınızı yaparken içinizi korku, panik gibi duygular kapladığında çok iyi olsanız dahi dikkat etmeniz gereken ufak tefek unsurları bile gözden kaçırabilişiniz. Bu yüzden de değişkenlerin takibi ve kontrolü yapılmadığı için başarısız duruma düşebilirsiniz. Bunun üst üste yaşandığını düşünürsek, psikolojiniz olumlu değil olumsuz yönde etkilenir. Bir süre sonra borsanın size uygun bir yer olmadığını düşünürsünüz. Kesinlikle olumlu düşünmelisiniz ki sonuç beklediğiniz gibi çıksın.

Elbette ki sadece olumlu yönde düşünmek de kazanç sağlamayacaktır. Çünkü belli başlı değişkenlerin üzerine kurulu bir piyasadır. Bu nedenle değişkenleri bilerek hareket etmeniz gerekiyor. Bu konuda öncelikle borsa nedir, ne değildir mantığını çözerek işe başlamalısınız. Gerek internette yer alan bilgilerden gerekse de aracı kurumlarının eğitimlerinden yararlanmalısınız. Özellikle sanal borsa oyunları veya dene hesaplarında alıştırma yapmanızı tavsiye ederim. Bunun nedeni hem piyasada başarılı olmak için tecrübe kazanmanızdır hem de psikolojinizin yatırım yapıp yapmamaya elverişli olup olmadığını görmenizdir. Deneme hesapları gerçek hesap olmadığı için içinde sanal para yüklüdür. Böylelikle birikimlerinizi riske atmadan güncel veriler üzerinden yaptığınız işlemelerin sonucundan tecrübe kazanabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere beynimizin içindeki bilgilerin hepsini aynı oranda tutamayız. Bunun için her bilginin belli bir süre sonra yok olup gideceğini, bozulup atılan ürünler gibi son kullanma tarihinin olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden borsada bunu düşünerek hareket etmelisiniz. Kalıcılığı sağlamak için hata yapıp, kendi çabalarınızla hatalarınızı telafi etmeyi öğrenmelisiniz. Bu konuda elbette ki borsa uzmanlarının yardımı alabilirsiniz. Fakat kendi çabalarınızla öğrendiğiniz bilgileri uzun bir süre unutmazsınız. Bu nedenle demo hesaplar özellikle acemi yatırımcılar için son derece önemli bir yere sahip olmalıdır. Nasıl ki bilmediğimiz bir adrese gideceğimizde navigasyondan yararlanıyorsak ve sonucunda direkt adrese ulaşabiliyorsak; borsada da yolunuzu aydınlatacak olan kılavuz demo hesaplardır. Bu hesaplar sayesinde bilmeniz gereken tüm noktalara ulaşabilirsiniz.

Başarı kazanmış yatırımcıların tüyolarını, taktiklerini aramak yerine kendinize uygun borsa teknikleri geliştirmelisiniz. Bunun nedeni tabii ki herkesin bakış açısının aynı olmamasıdır. Bu yüzden o kişinin uyguladığı yöntem ona başarı getirirken size getirmeyebilir. Ya da ilk denemenizde şans eseri getirir. Sizde bunun tuttuğunu düşünerek daha fazla kazanmak için varınızı yoğunuzu ortaya koyarak bir yola çıkabilirsiniz. Kesinlikle bu duygulardan arınmalısınız. Hata yaptıkça, tecrübe kazandıkça kendi stratejilerinizi geliştirebileceğinizi bilmelisiniz. Öyle ki doğduğumuz sırada okuma yazma bilmiyorduk değil mi, şimdi ise alınan eğitimlerle kolaylıkla önümüze gelen her yazıyı okuyabiliyoruz. Borsada başarılı olabilmeniz için de belli bir eğitim almış ve deneyim kazanmış olmanız şarttır.

Borsada kalbinizden gelen sese kulak vermemelisiniz. Para kazanmak için gelecekteki fiyat oluşumlarını doğru tahmin edebilmeniz için analiz tekniklerinden yararlanmalısınız. Piyasa takibi yapmalısınız. Meydana gelen olayları yorumlayabilmelisiniz. Tüm bunların sonucuna göre aldığınız sinyallerin durumuna göre hareket etmelisiniz. Piyasa takibi denilen husus borsa araçlarının değerinde olumlu mu yoksa olumsuz mu değişme olacağını hakkında fikir sahibi olmaya yarar. Borsa piyasası adlı kategorimizden merak ettiğiniz bilgilere ulaşabilirsinizAnalizler ise araçların fiyat seviyelerinin hangi noktalara kadar yükseleceği ve düşeceğini bilmede kullanılır. Bu iki yöntem kıyaslanarak yorumlanır. Ayrıca uygulama geliştiricileri tarafından şu noktalardan al – sat sinyali veren yazılımlarda mevcuttur. Çoğu zaman doğru sinyal vermelerine rağmen yanlış sinyal verebileceklerini unutmamalısınız. Ne kadar risk aldığınıza kendiniz karar vermelisiniz. Buna göre yatırım yapmalısınız.

Piyasada kaybetmelerin ana nedeni kesinlikle sabırsızlık ve kazanma hırsıdır. Bu tanıma bizim ülkemizde yaşayan yatırımcılara uymaktadır. Fakat günümüzün olanaklarının artması, aracı kurumlarının eğitimlerinin var olması pek çok kişinin bu konunun üstesinden gelmesine yardımcı olmuştur. Yatırımcılar eskiye nazaran daha bilinçli bir şekilde hareket etmektedirler. Bunda kesinlikle eğitimlerin yeri bir hayli büyüktür. Çoğu kurum ücretli olarak borsayı öğrenmenizi sağlasa da ücretli olmasını değil, sonucundan istediğiniz verimi alıp alamayacağınızı düşünmelisiniz. Buna göre iyi bir araştırma yaparak en iyisini seçmelisiniz. Böylece edindiğiniz bilgiler borsanın kafanızda temel inşasını oluştururken, demo hesaplarda kazanacağınız tecrübeler temelin üzerine kat olarak eklenecektir. Bu bilgilerin yetersiz olması elbette ki temelin bir süre sonra yıkılmasına neden olacaktır. Bu durumu düşmemek için gerçek hesaba geçmeden önce kendinizi tanımalısınız.

Borsada kazanacağınız tek şey paradır. Kaybedeceğiniz şeyler ise daha fazladır. Örneğin, yüklü miktarda kayıp yaşadığınızda ani kriz geçirebilirsiniz, sağlık problemi çekebilirsiniz. Ya da yıllardır hayalini kurduğunuz evi, arabayı almak için denkleştirdiğiniz paranın uçup gitmesiyle düşlerinizi kaybedebilirsiniz. Bunlar elbette ki olasılıktır. Eğer bu gibi hususlara dayanamayacaksanız borsadan uzak durmanız yerinde olacaktır. Tabii ki borsa risklidir, fakat bu anlamda risk almadan da kazanç sağlayamayacağınızı bilmelisiniz. İyi bir borsa bilgisi tüm bu olumsuzlukları minimum seviyeye indirir. Aynı zamanda kazanacağınız getirilerin miktarını da gün geçtikçe maksimum düzeye çıkmasını sağlar. Bunun için psikolojinizin borsaya uygun olup olmadığını demo hesaplar aracılığıyla anlamalısınız. Nasıl ki blöf oyununda yüzünüz kızarmadan, diğer rakiplerinize çaktırmadan amacınıza yönelik yalan söyleyerek para kazanıyorsanız borsada bunun gibi bir taktikle ilerlemelisiniz. Böylece istediklerinizi elde edebilirsiniz.