Borsada Para Kaybetmeden Nasıl Kazanılır?

Borsada Para Kaybetmeden Nasıl Kazanılır?

Birçok kişinin borsadan uzak durmasının nedeni, tüm mal varlığını kaybetme korkusudur. Ayrıca borsa piyasası hakkında bilginiz ve deneyiminiz yoksa da, korkmalısınız. Ama borsada yatırım yapmak istiyorsanız ve kaybetmeden nasıl para kazanırım diyorsanız, bu işe bilgi ve deneyim edinerek başlamalısınız.

Borsada bilgi ve deneyim edinmeden yapılan işlemlerde paranın elde edilmesi mümkün değildir. Spekülasyon, asılsız tüyo gibi kaybetmenize neden olabilecek durumlarla kolayca karşı karşıya kalabilirsiniz ve büyük paralar kaybedebilirsiniz. Bu nedenle borsaya adım atmadan önce borsanın işleyişini öğrenmeli ve kaybetmenize neden olabilecek faktörleri tanımalısınız. Buna göre de borsada yatırım yaparken gardınızı almalısınız.

Kabul etmeniz gereken bir durumda borsada hiç kaybetmeden kazanmak diye bir şeyin olmadığıdır. Önemli olan konu, kayıpları minimum düzeyde tutmak ve kazancı maksimum yapmaktır. Yani elde edilen kar oranı, zarar oranının çok üzerinde olmalıdır. Birçok büyük yatırımcı bu kuralı kabullenmiştir ve yaşadıkları kayıplarla nasıl başa çıkabileceklerini öğrenmişlerdir. Kayıplarınızdan ders çıkartmalı ve neden bu kaybı yaşadığınızı anlamalı, aynı hataya düşmemelisiniz.

Piyasayı körü körüne takip etmemelisiniz. Bilinçli bir şekilde piyasayı takip etmeli ve takip ettiğiniz verilerin, konuların portföyünüze nasıl etki yapacağını bilmelisiniz. Piyasa takibi borsada büyük bir öneme sahiptir ve size en doğru alım – satım sinyali verecek bilgileri bu şekilde elde edersiniz. Başkalarının kararlarına göre hareket etmek yerine kendi yaptığınız piyasa takibi ve analizler sonucunda sinyaller elde etmek risklerden ve kayıplardan önemli derecede uzak durmanızı sağlayacaktır.

Sürekli araştırma yapmak da size borsada kazandıracak önemli bir faktördür. Bilgilerinize sürekli yenilerini eklemek, sektörleri araştırmak ve gelecekleri hakkında bilgi sahibi olmak size kazançlı yatırımın kapılarını açacaktır. Borsada yatırım yaparken uzun vadeli düşünmek size uzun vadede güvenli kazançlar getirecektir. Kazanacağını düşündüğünüz veya bir kişinin size kazanacağını söylediği hisse senedi ile işlem yapmadan önce bu hisse senedini mutlaka araştırmalısınız. Gerçekten gelecekte bir kazanç sinyali veriyor mu bunu anlamanız gerekiyor. Aynı zamanda borsada başkalarının kararlarına ve verdiği tüyolara göre işlem yapmak size büyük bir kayıp getirebilir.

Portföyünüzü çeşitlendirmek de borsada para kaybetmeden kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Paranızı tek bir yatırım aracına endekslemek her şey yolunda gittiği zaman büyük kazanç getirebilir, ama yolunda gitmediği zaman tüm mal varlığınızı kaybetmenize neden olacaktır. Borsa beklentilerinize göre en uygun yatırım araçlarını belirlemeli ve hepsinden biraz mantığı ile bir portföy oluşturmalısınız.

Ego yapmadan, aşırı kazanç hırsına girmeden sakin ve sabırlı bir tavırla borsada adım atmalısınız. Küçük adımlarla borsaya başlangıç yapmak en doğru yoldur. Küçük adımlarla başlamalı ve deneyiminiz arttıkça büyük işlemler yapmalısınız. Kendinize yatırım stratejileri belirlemeli ve başkalarının nasıl işlem yaptığını görmezden gelerek kendi bilgilerinizle işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.