Borsada Neyin Ticareti Yapılır?

Borsada Neyin Ticareti Yapılır?

Borsada, internet üzerinden yapacağınız işlemlerle; birikimlerinizi uzun vadede değerlendirebilirsiniz. Yatırım enstrümanlarına baktığımızda; genelde hisse senetleri işlem görmektedir. Senetlerin dışında; tahvil, bono, döviz, çeşitli emtialar, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri piyasada yer almaktadır. Borsaya yeni başlayanlar ne yapmalı, sorusu piyasaya yeni giriş yapmış kişiler tarafından sıkça dillendirilmektedir. Piyasa hakkında bilgi birikiminiz olması gerekmektedir.

Borsada işlemler arz ve talebe bağlıdır. Örnek vermek gerekirse; birikmiş 1000 TL’niz var ve hisse senedi almak istiyorsunuz, bunun için alım emri verirsiniz. Karşı taraftaki satıcı ise elindeki hisse senedini 1000 TL’ye satmak istiyorsa ve satım emri verir. Sistem sizi eşleştirdiğinde, işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz. Tabi ki bu işlemi, borsa işlem saatleri içerisinde, aracı kurum aracılığıyla yapmış olmanız gerekir.

Borsada belli kurallar vardır. İşlemler düz hesap olması nedeni ile 100 ve 100’ün katları şeklinde işlem görmektedir. Örnek vermek gerekirse; 5000 TL ve 10000 TL fiyat aralığına sahip olan tahvile, 5.890 TL’den alım/satım emri veremezsiniz. Aşırı dalgalanmanın önüne geçilebilmesi için; seans süresi boyunca, fiyat seviyeleri en fazla %10 yukarı ve aşağı hareket eder. Bu yöntemler uygulanarak, yatırım araçlarının ticareti yapılır.

Borsada işlem gören yatırım araçlarının özelliklerine bakacak olursak;

Borsada Hisse Senedi Ticareti

Borsada Hisse Senedi TicaretiŞirketlerin ortaklarına sermaye paylarını belgelendirmek amacıyla verdiği kıymetli evraklara hisse senedi denir. Hisse senedine sahip olan kişinin, hak ve sorumlulukları vardır. Borsada işlem gören kıymetli evraklarda hak devredilemez. Birçok hisse senedi çeşidi olmasına rağmen; hamiline yazılı senetler, borsada işlem görür. Diğer senetler, hamiline olarak çevrilirse borsada işlem görebilir. Bu senetlerin borsaya kayıt olması gerekmektedir. Bu alana yatırım yapacaksanız; hisse senedi nedir, çeşitleri nelerdir, çok iyi bilmeniz gerekir.

Hisse senedi seçerken dikkat etmeniz gereken nokta, hisse senedinin gelecekteki değer kazanmasıdır. Bu da seçeceğiniz şirkete bağlıdır. Alt yapısı sağlam bir şirket seçtiğinizde, olası spekülasyonlardan etkilenmezsiniz. Hisse senedi size ortaklık hakkı sağladığından, dönem sonunda şirketin elde ettiği temettü payından gelir elde edebilirsiniz. Önemli olan piyasayı bilmeniz ve sıkı takip etmenizdir.

Borsada Tahvil Ticareti

Borsada Tahvil TicaretiTahviller, anonim şirketlerin kaynak bulmak için çıkardıkları, süresi bir yılı aşan borç senetleridir. Devlet tarafından tahvil basılabileceği gibi, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin alan şirketler; tahvili halka arz edilebilir. Tahvili almak istediğinizde, üzerinde yazılı olan değeri ödersiniz. Kupon dönemlerinde, oluşan faizi, vade sonunda ise anaparanızı geri alırsınız. Borsada işlem gören tahviller sabit getirilidir ve hisse senetlerine kıyasla daha az risk taşır. Borsada işlem gören tahviller; devlet (hazine), indirimli, vergiden muaf ve hisse senedine dönüştürülebilen tahvillerdir.

Mutlaka yatırım yapmak istediğiniz tahvillerin özelliklerini bilmelisiniz. Büyük şirketlerin tahvil oranlarını takip edebilirsiniz. Kulaktan dolma bilgiler ile hareket etmemelisiniz. Olası problemlere karşı kendinize alternatif stratejiler oluşturmalısınız. Tahvilin getirisine göre, faiz oranları düşükken alım işlemi yapabilirsiniz.

Borsada Bono Ticareti

Borsada Bono TicaretiBono; vadesi 60 günden az 360 günden fazla olmayan menkul kıymetlerdir. Bonoyu satın alırken üzerinde yazılı olan değerden değil, faizi düşüldükten sonraki kısmını ödeyerek satın alırsınız. Bir nevi faizini peşin tahsil etmiş olursunuz. Borsada en çok hazine bonosu işlem görmektir. Faiz oranları düşükken alım işlemi yapabilirsiniz. Bonoya yatırım yapmak istiyorsanız, bütün özelliklerini bilmelisiniz. Gelecekte değerlenecek, bonolara yatırım yapmalısınız.

Borsada Döviz Ticareti

Borsada Döviz TicaretiTüm dünya para birimleri ile işlem yapabilirsiniz. Genellikle işlem gören 7 majör pariteler işlem görürken, yerel yatırımcılar tarafından minör pariteler kullanılır. Bunun dışında egzotik para birimleri de işlem görmektedir. 2 dövizin bir araya gelmesi ile parite oluşur. Majör paritelerde, ekonomik açıdan gelişmiş ülkelerin para birimleri kullanılır. Bu para birimlerinden biri parite üzerinde daha baskın olmalıdır. Örnek vermek gerekirse; EUR/USD paritesinde 2 para birimi de etkili olmasına rağmen dolar daha baskındır. Majör para biriminin dışında kalanlara, minör para birimleri denir. Minör paritenin oluşabilmesi için içinde majör para birimi olması gerekir. USD/TRY veya EUR/TRY örnek olarak verilebilir.

Döviz ticareti yapmak istiyorsanız piyasayı çok iyi bilmeli ve anlık piyasa takibi yapmalısınız. Oluşacak fiyatlanmalara etki eden faktörleri çok iyi bilmelisiniz. Buna göre gelecekte oluşacak fiyatları tahmin edebilir, işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İnternetten döviz işlemleri daha kolay gerçekleştirilir. Yatırımcılara, döviz bürolarına gitmek, demode gelmeye başlamıştır. İnternetten döviz işlemleri nasıl yapılır, dediğinizde tamamen online platformlar aracığıyla gerçekleşmektedir.

Borsada Emtia Ticareti

Borsada Emtia TicaretiGünlük hayatta sıklıkla karşımıza çıkan malların ticaretini borsada düşük fiyattan alıp, fiyat yükselince satarak kâr elde edebilirsiniz. Piyasada yatırım yapabileceğiniz birçok emtia çeşidi bulunur. Bunları; değerli madenler (altın, gümüş, bakır, platin gibi), enerji kaynakları (ham ve brent petrol gibi), ve tarım ürünleri (mısır, buğday, pamuk …) gruplara ayırabiliriz.

Emtialara yatırım yapmak istiyorsanız, anlık piyasa takibi yapmalısınız. Fiyatları aşırı dalgalanmadıkları için, en güvenilir yatırım araçlarındandır. Borsada alım satım işlemi yaparak, çok rahat kazanç elde edebilirsiniz. Fiyatlanmalara etki eden faktörleri bilirseniz, ileride oluşacak olan fiyatları tahmin ederek, işlemlerinizi gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada işlem yapabilmek için piyasayı ve yatırım araçlarını çok iyi bilmeniz gerekir. Aracı kurumları sayesinde, piyasa bilgilerine sahip olabilirsiniz. Demo hesap yardımıyla tecrübe kazanabilirsiniz. Beklentilerinizi karşılayacak stratejiler oluşturabilirsiniz. Deneyimleriniz arttıkça, kazandığınız miktarlarda artacaktır.