Borsada Ne Zaman Alım Yapmak Gerekir?

Borsada Ne Zaman Alım Yapmak Gerekir?

Borsa, finans piyasaları içinde uzun vadede birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz kurumsal piyasadır. Piyasaya yeni giren yatırımcıların en çok merak ettiği soru; alım – satım işlemleri, ne zaman gerçekleştirilmelidir? Peki, bu sorunun cevabı nedir, belli bir zaman dilimi var mıdır, yoksa rastgele mi gerçekleştirilmelidir, bakalım:

Birikimlerinizi rastgele elde etmediniz gibi işlemlerinizi de rastgele yapmamalısınız. Çünkü, borsa oyun değildir. Anlık hatalarınızda birikimleriniz çöpe gidebilir. Piyasaya yeni girecekseniz, beklentilerinize karar vermelisiniz ve sonuca ulaşmak için planlı bir şekilde hareket etmelisiniz. Portföyünüzü, bilgileriniz ve analizleriniz doğrultusunda oluşturmalısınız. Borsada, başarılı yatırımcıların taktiklerini gözden geçirmelisiniz. Tüm zamanların en iyi 10 yatırımcısı adlı makalemizi okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Piyasaya yeni girmişseniz, tecrübe kazanmanız gerekecektir. Fiyat seviyeleri aşırı düşüş ve yükseliş gösteren hisse senetlerinden kaçınmalısınız. Çok fazla dalgalanmaya uğramayan senetleri, alıp satarak tecrübe sahibi olabilirsiniz. Piyasa takibi yaparak, senetlerden beklediğiniz getiriyi, uzun vadede elde edebilirsiniz. Ama, gelecekte değerlenecek senetlere yatırım yapmalısınız.

Birincil piyasalarda, yeni kurulan şirketlerin, hisse senedini genellikle acemi yatırımcılar tercih eder. Bu şirketler 3-5 sene kâr payı dağıtmazlar ve halka arz edildiğinde nominal değerlerinden alınıp satılabilirler. Deneme hesap sayesinde tecrübe kazanan yatırımcılar, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) internet sitesinden şirketlerin, mali analiz tablolarını inceleyerek, alım satım işlemi yapmaktadır. Gelecekte değerlenecek şirketlere yatırım yapmak, her zaman kazandırmaktadır.

Borsaya yeni giren yatırımcıların deneyim kazanarak, kendi stratejilerini geliştirmeleri gerekir. Öncelikle piyasa bilgilerinizin tam olması gerekir. Borsada kazanmak için, sadece bilgi birikimi yetmemektedir. Aynı zamanda deneyim kazanmanız gerekir. Bu deneyimi, aşırı dalgalanma yaşamayan araçlara, küçük miktarlarda yatırım yaparak kazanabilirsiniz. Zaten aracı kurum uzmanlarından alacağınız, eğitimlerin sonucunda bilinçlenmiş olacaksınız. Borsada kaybetmeden nasıl para kazanılır, deneyimleriniz sonucunda anlayabilirsiniz.

Tecrübeli bir yatırımcı, yaptığı piyasa takipleri ve analizleri sonucunda, en doğru zamanlamayla alım/satım işlemini kendi beklentileri doğrultusunda gerçekleştirir. Anlatmak istediğim, ”şu tarihte şu kıymetli evraklara yatırım yapabilirsiniz, çok kârlı çıkarsınız” dersem doğru bir bilgi vermemiş olurum. Piyasadaki spekülasyonculardan bir farkım kalmaz. Kendi hedefleriniz doğrultusunda, yatırım yapmalısınız.

Analiz teknikleri; hangi zaman aralığında, daha doğru alım satım yapabilirsiniz, tahminlerde bulunmaktadır. İşlem platformunda, yatırım aracınızın dip ve tepe noktalarını belirleyerek, grafiği oluşturabilirsiniz. Önemli olan grafiği yorumlayabilmektir. Destek ve direnç noktalarını, kırılmaları tahmin edebilirseniz, fiyat seviyelerinin düşeceğini veya yükseleceğini ön görebilirsiniz.

Hisse senetleri için; fiyat düşükken alım işlemi, yükselince de satım işlemi uygulanması; yatırımcıların en çok düştüğü hatadır. Çünkü, değer düşüklüğü devam ederek sizi zarara uğratabilir. O yüzden, fiyatı düşen hisse senedini değil, değer kazanacak hisse senedini almalısınız. Hisse senedi alacağınız şirketi ve sektörü araştırma yaparak belirlemelisiniz. KAP’ın sitesinde, halka arz edilmiş şirketlerin listelerine ulaşabilirsiniz. Borsadan hisse senedi nasıl alınır, nasıl satılır bu konuları öğrenmelisiniz.

Şirketlerin geçmiş yıl kârlarına ve mali tablolar analizine bakarak; şirketin değer kazanıp kazanmayacağını anlayabilirsiniz. Değer kazacak bir şirkete yatırım yaptığınızda, hisse senedinizin değeri artacak, aynı zamanda dönem sonunda temettü (kâr) payınızı, hisseniz oranında alacaksınız. Hisse senetlerinin kazanç oranı yüksek olduğu gibi risk oranı da yüksektir. Riskten kaçınmak için, sıkı bir piyasa takibi yapmanız şarttır.

Sonuç olarak; borsada kazanmak için bilgi ve deneyim şarttır. Bu bilgilere seçtiğiniz aracı kurumun vermiş olduğu eğitimlerden yararlanarak ulaşabilirsiniz. Deneme hesabı kullanarak, güncel verilerle analiz tekniklerini yorumlamayı öğrenebilirsiniz. Tecrübeniz arttıkça, stratejileriniz gelişecektir. Başarılı yatırımcılar gibi, istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz.