Borsada Ne Zaman Alım – Satım Yapılır?

Borsada Ne Zaman Alım – Satım Yapılır?

Borsalarda kâr etmek için alım – satım zamanı çok önemlidir. Yüksek kazanç elde etmek isteyen biri uzun vadede yatırım yapmalıdır. Önemli olansa vade aralığını belirleyebilmektir. Bu yüzden borsa bilginizin ve deneyiminizin tam olması gerekiyor. Bu aşamada tüm sınırlarınızı zorlamalısınız. Yoksa yaptığınız bir yanlışta birikimleriniz çöpe gidebilir. Elbette ki hiç kimse böyle bir durumla karşılaşmak istemez. Bu nedenle piyasayı detaylı olarak bilmeden ve acemiliğinizi üstünüzden atmadan gerçek hesaba geçmeniz sakıncalıdır.

Yatırımcıların merak ettiği sorulardan biri de borsada ne zaman alım – satım yapılacağıdır. Borsada alım – satım nasıl gerçekleşir, öğrenmek için buraya tıklayın. Piyasanın mantığı basittir. Yatırım aracını düşük fiyattan alıp yüksek fiyata satarak kâr elde etmeye dayanır. Fakat araçların fiyatları sürekli olarak dalgalandığı için trendin yönünü belirlemek, belli bir tecrübe istemektedir. Özellikle bu konuda analizlerin yardımı yadsınamayacak kadar fazladır. Borsada temel ve teknik olmak üzere iki farklı analiz yöntemi bulunmaktadır.

Borsa Analizleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?
Öğrenmek için Tıklayın!

Temel analizler borsa araçlarının fiyat seviyelerinin neye bağlı olarak düşüp yükseldiğini piyasa takibi yaparak anlamaya çalışır. Borsa birden çok değişken üzerine kuruludur. Fiyatlar yatırımcıların arz ve talebine göre belirlense de dış etkenlerin etkisi de büyüktür. Bu nedenle arz ve talebi etkileyen unsurları da göz önünde bulundurmalısınız. Takibini yaparak, sonucunda işlem gören enstrümanın değeri ne yönde değişecek anlayabilirsiniz.

Borsada teknik analizler ise geçmişte yaşanmış olaylar karşısında enstrümanların fiyatları ne yönde etkilenmiş bakarak, bugünle kıyaslar. Belirlenmiş zaman aralığını gösteren grafik yardımıyla da fiyat hareketlerinin yorumunu yaparak, hangi zaman dilimlerinde alım – satım yapacağınıza karar verebilirsiniz. İki analiz yönteminin sonucunu karşılaştırarak aldığınız sinyallere göre hareket etmelisiniz. Sadece piyasa takibinin veya fiyat analizlerinin sonucuna göre hareket ederseniz, diğer değişkenleri hesaba katmadığınız kayıpla karşılaşmanızın oranı yüksektir.

dikkatBorsada alım yapılacağı sırada dikkat edilmesi gereken yatırım aracının ileri tarihte değer kazanma oranının yüksek olmasıdır. Analizler kesin olarak yüzde yüz sonuç vermese dahi yaklaşık olarak aynı sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu nedenle borsada başarılı olmak istiyorsanız, piyasayı doğru olarak yorumlayabilmelisiniz. Başarısız olmanın en önemli nedenlerinden biri kararsız olmaktır ve duygularına yenik düşmektir. Gerçekçi olmalısınız. Analizlerin sonucunda hangi fiyat seviyelerinden alım – satım yapmaya karar vermişseniz, daha fazla kâr etmek için biraz daha beklememeli, pozisyonunuzu kapatmayı bilmelisiniz.

Piyasada arz ve talep mantığına göre fiyatlar değiştiği için değeri düşen yatırım araçlarına talep artar. Böylece fiyatlar da yükselir. Yatırımcılar araçların değeri daha fazla artmayacağını öngördükleri için satış yaparlar. Talep azaldığı için fiyat seviyeleri düşer. Bu döngü böyle devam eder. Önemli olan beklentilerinizi karşılamak için uygun zaman dilimlerinde işlem yapmaktır. Bunun için de borsa bilginizin ve deneyiminizin önemi büyüktür. Hatalarınızı azalttığınız taktirde borsadan istediğiniz kazançlar elde edebilirsiniz.

Son olarak, borsada belli zamanlarda alım – satım yapılır demek yanlış olur. En doğru zamanı yakalamak için piyasayı kontrolünüz altında tutmalısınız. Aynı zamanda yatırım aracınız üzerinde analiz tekniklerini uygulamalı, sonucunda fiyatın hangi yönde değişeceğinin yorumunu yapmalısınız. Tüm bunlar için aracı kurumlarının eğitim ve demo hesap faaliyetinden yararlanmanız uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Böylelikle başarılı yatırımcılar gibi hangi zaman dilimlerinde hangi noktalardan alım – satım yapacağınıza karar verebilir, etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.