Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Para kazanmak için alternatif yollar aranırken, borsa piyasasında vurgun yapan milyarderler karşımıza çıkmaktadır. Piyasada başarı sağlayan yatırımcıların olması, bize ön ayak olmaktır. Çünkü, biliyorsunuz ki borsalar kumar yeri değildir, yasal ve güvenilir piyasalardır. Borsalarda, alım – satım işlemleri arasındaki farktan kazanç edilir. Bir nevi ticaret işi gibi düşünebilirsiniz. Ticari zekanız gelişmişse, daha kolay beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Peki, borsada nasıl para kazanılır. Başarılı olan yatırımcılar rastgele mi işlem yapar, yoksa bir sırrı var mıdır, bakalım:

Borsalarda asla rastgele işlem yapılmaz. Çünkü, piyasa oyun yeri değildir. Hatalı bir işlem yaptığınızda bütün birikimleriniz çöpe gidebilir. Borsaya yeni girenler için tavsiyeler denildiğinde en önemlisi, kendi stratejinizi oluşturmanız gerektiğidir. Çünkü, herkes para kazanmak ister ve keşfettiği sırrı bir başkasına vermez. Bu yüzden, piyasayı a’dan z’ye bilmeniz gerekir. Bilgi birikiminiz arttıkça, daha doğru işlemler yapacaksınız.

Biliyorsunuz ki, borsaya giriş yapabilmeniz için aracı kurumlara ihtiyacınız vardır. Kurumunuzu seçmeden önce, borsa eğitimi verip vermediğini öğrenmelisiniz. Bazı kurumlar, yatırımcılarını bilinçlendirmek, riskleri önceden öngörebilmeleri için, internet üzerinden eğitim fırsatları sunmaktadır. Bu eğitimlerden yararlanarak, piyasayı kapsamlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca, ekonomi hakkında yazılan yazıları sürekli okumalısınız. Bu sizin bakış açınızı genişletecektir.

Borsada neyin ticareti yapılır, alım – satım emirleri nasıl verilir gibi soruların cevaplarını bilmeniz gerekir. Hisse senetleri, borsa endeksleri, emtialar ve dövizler borsanın yatırım araçlarıdır. Hangi araca yatırım yapmak istiyorsanız; özelliklerini ve fiyatına etki eden faktörleri bilmeniz gerekir. Çünkü, borsada fiyat seviyeleri sabit değildir, aşırı iniş çıkış yaşarlar. Aldığınız eğitimler size yardımcı olacaktır. Fakat, doğru hamleleri yapmak sizin elinizdedir. Borsada kazandıran yatırımlar, gelecekte değer kazanacak araçların portföyünüzde olmasıyla başlar.

Yatırım araçlarının gelecekte değer kazanıp kazanmayacağını, analiz teknikleri ile anlayabilirsiniz. Temel analiz tekniği, piyasa ve yatırım araçlarının fiyatları üzerine etki eden faktörleri anlamanızı sağlar. Teknik analiz, temel analize göre karışıktır. Matematiksel yorumlamaya dayanır. Araçların, geçmiş ve bugünkü fiyatları karşılaştırılarak; günlük, haftalık, aylık, yıllık fiyat grafikleri oluşturulur. Bu grafikler, piyasanın trend yönünü belirler.

Piyasa aşağı yönlü eğilim gösteriyorsa, elde bulunan araçlara daha düşük fiyattan sahip olmak için satım emri verilir. Yukarı yönlü gidiyorsa da tam tersi işlem uygulanır. Daha büyük kazanç etmek için, var olan araçlara ek araçlar alınır. Fiyatlar yükseldiği, beklentiniz karşılandığı zaman satım emri vererek, gelir elde edersiniz. Bunun için, analiz tekniklerini doğru yorumlamanız, piyasayı sürekli mercek altına almanız gerekir. Böylece avantajlı
pozisyonlara ulaşabilirsiniz.

Borsada başarı sağlayanların kendilerine has stratejileri vardır. Piyasanın okulu olmadığı için, onlarda deneyim kazanarak strateji sahibi olmuşlardır. Aracı kurumların internet sayfasından demo hesap uygulamasını indirmelisiniz. Edindiğiniz teorik bilgileri pekiştirmelisiniz. Demo hesap gerçek hesabın işleyişi ile birebir aynıdır. Ayrıca, güncel verilerle işlem yaparsınız. Hem yatırım araçlarının fiyatlarını daha yakından takip edersiniz hem de üzerinde analiz tekniklerini uygulayabilirsiniz.

Her şeyden önce kendinizi piyasa şartlarına hazırlamanız gerekir. Sabırlı ve planlı hareket etmelisiniz. Neden bu aracı portföyüme ekliyorum, beklentimi karşılayacak mı diye sorgulamalısınız. Hata yaptığınız yönleri not almalısınız. Böylece, aynı hataya bir daha düşmezsiniz. Bilgi birikiminiz ve deneyiminiz arttıkça, istediğiniz getirileri elde edebilirsiniz. Yeter ki başarmak isteyin, Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi ” Muhtaç olduğunuz kudret, damarlarınızdaki asil kanda mevcuttur”!