Borsada Minimum Risk Nasıl Sağlanır?

Borsada Minimum Risk Nasıl Sağlanır?

Borsa piyasasında yapılan alım – satım işlemleri sırasında belli başlı riskler söz konusudr. Bu riskler kontrol altına alınmasa büyük ihtimalle yatırımların sonucunda kayıpla karşılaşılmaktadır. Elbette ki piyasaya giren herkesin hayali, birikimlerinden yüksek kazanç elde etmektir. Bunun için tüm tehlikelerin farkına varılarak, önlenmesi gerekir. Bu yüzden borsayı en ince ayrıntısına kadar bilmek, piyasada deneyimli olmak riskleri en aza indirmenizi sağlar.

Eskiden düşündüklerimiz ve yaptıklarımız bugün aynı değildir. Çünkü yaşadığımız ve gördüğümüz olaylar karşısında belli bir bilgi birikimine, tecrübeye sahip olmuşuzdur. Bu yüzden hata olarak adlandırdığımız şeyleri tekrarlamayız. Borsada da bu durum böyledir. Belli bir seviyeye ulaştıktan sonra yapılan hatalar daha önceden öngörülerek önlenir. Bu nedenle borsa hakkında bilgi sahibi olmak için aracı kurumlarının ücretli – ücretsiz eğitimlerinden yararlanmalısınız. Uzmanlardan alınan eğitimler sayesinde piyasanın mantığını daha kısa sürede
kavrarsınız.

Eğitimin yanı sıra deneyimin önemi de büyüktür. Paranızı riske atmadan tecrübe kazanmanız için deneme hesapları geliştirilmiştir. Bu hesaplarda yaptığınız işlemler sanal para üzerindendir. Bu sayede profesyoneller gibi tecrübe kazanmanız mümkündür. Bunun için yaptığınız tüm işlemleri ciddiye almalısınız. Borsada alım – satım arasındaki farktan kazanç elde edildiği için değeri yükselecek araca yatırım yapılmalıdır. Bu yüzden araçların neden dalgalı bir yapıya sahip olduğunu ve fiyatlarına etki eden unsurların neler olduğunu bilmelisiniz. Böylelikle işlemlerinizi daha bilinçli bir şekilde gerçekleştirirsiniz.

Borsada Fiyatlar Neden Dalgalanır?
Öğrenmek için Tıklayın!

Piyasada fiyatlar genelleme yapıldığında arz ve talep faktörlerine göre oluşmaktadır. Bu iki faktörü etkileyen unsurları çok iyi bilmelisiniz. Borsada başlıca faiz oranı, enflasyon, piyasa, finansal, iş ve yönetim riskleri söz konusudur. Tamamen yatırım araçlarının değerlerinin değişmesine sebep olan bu risklerin kontrolünün sağlanması gerekir. Piyasa takipleri ve analizleriyle ortaya çıkması beklenen muhtemel sorunları öngörmeniz ve önleyebilmeniz mümkündür.

borsa-riskPeki, borsada var olan başlıca risklere değinmek gerekirse;

Faiz Oranı: Ülkelerin merkez bankası veya devlet yoluyla faiz oranlarının olumlu ya da olumsuz yönde değişmesiyle yatırım araçlarının fiyatları da değişmektedir. Yurtdışında alınan karar bile Borsa İstanbul’da işlem gören araçların değerlerine etki etmektedir. Bu yüzden tüm dünya ülkelerinde meydana gelen değişiklikleri takip etmelisiniz. Sonucunda enstrümanınızın fiyatı yükselecek mi yoksa düşecek mi yorumlamalısınız.

Enflasyon: Enflasyon oranı yüksek olan bir ülkede para biriminin değeri oldukça düşüktür. Borsa ekonomide ki durgunluk ve belirsizlik halini hiç sevmez. Bu gibi durumlarda yatırım araçlarının fiyatlarında aşırı iniş çıkışlar yaşanır. Hal böyle olunca yatırımcıların büyük bir kısmı panikleyerek, zarar etmemek adına satış yaparlar. Talebin çoğunluğu düştüğü için fiyatlarda da düşüş gözlemlenir. Böyle bir durumda sakin kalmalısınız. Piyasa hareketlerini doğru bir şekilde yorumlarsanız, sonucunda çok büyük kazanç elde edebilirsiniz.

Piyasa: Dünyada olup biten olayların yanında yatırımcıların davranışları yüzden piyasada araçların fiyatları arz ve talebe bağlı olarak değişmektedir. Bu durum kontrol altına alınamamaktadır. Fakat temel ve teknik analiz yöntemleri sayesinde yatırımcıların geçmiş fiyatlar karşısında nasıl bir tutum sergilediğini anlayabilirsiniz. Bugünle kıyaslayarak yatırımcıların ne yönde işlem yapacağını tahmin edebilirsiniz.

Finansal: Finansal riskler genellikle değerli kağıtlar üzerinde görülür. Şirketlerin hisselerine yatırım yapıldığı için ortak olduğunuz şirket varlıklarını finanse edememesinden dolayı riskle karşılaşılır. Nakit dolaşımı yapılamadığı için temettü dağıtımları yapılamayabilir. Bu nedenle hisse senedi yatırımı yaparken, birikimlerinizi değerlendireceğiniz şirketi ve sektörü iyici araştırmanız gerekir. Hisse senedi takibi nasıl yapılır, daha detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

İş: Bu risk türü şirketin ve sektörün durumuyla alakalıdır. Firma kendi sektöründe ilerleyememiş, yoğun müşteri kitlesine sahip olamamışsa, yani marka haline gelememişse kimse tarafından tercih edilmez. Bu nedenle yatırımcılar ileriye dönük kâr getirmesini beklemediği için hisselerine talep etmezler. Çok fazla talep olmadığı için fiyatlarda artış yaşanmaz. Bu yüzden sektörün ve şirketin analizi yapılmalıdır.

Yönetim: Hisse senetlerinin gelecekte kâr getirebilmesi için iyi bir kadroyla yönetilmesi gerekir. Müşterilerin taleplerini çekecek yeni ürünler tasarlanmalıdır. Ayrıca tek bir faaliyet kolu üzerinden değil çeşitli sektörlere yönelmelidir. Bu yüzden uzman yönetim kadrosuna sahip olunmalıdır. Müşteri talep ve ihtiyaçları konusunda kendini kanıtlayan şirketlerin hisselerine yatırım yaparak, riskleri en aza indirebilirsiniz.

Sonuç olarak, para kazanmak için belli başlı riskleri göz önüne almış olmanız gerekir. Biliyorsunuz ki risk almadan hiç bir işte başarılı olunmaz. Fakat piyasanın inceliklerini bilmeden de işlem yapılmamalıdır. O zaman sadece şansınıza güvenmiş olursunuz. Borsa oyun olmadığı için şans faktörünün pek fazla etkisi yoktur. Bu nedenle bilgi birikiminin ve tecrübenin önemi büyüktür. Bakış açınızı genişlettiğiniz ve kendi stratejilerinizi geliştirdiğiniz takdirde riskleri en aza indirerek, başarılı yatırımcılar gibi yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Borsa stratejileri oluşturmak için sabırlı ve emin adımlarla yürümelisiniz.