Borsada Makroekonomik Veriler Nelerdir?

Borsada Makroekonomik Veriler Nelerdir?

Birikimlerinizi borsada değerlendirmek istiyorsanız, belli başlı konulara hakim olmanız daha sonra bu konuları sürekli takip etmeniz gerekir. Temel analiz araçları içinde yer alan makro ekonomik veriler fiyatların gelecekte ne yönde oluşacağının sinyallerini vermektedir. Borsa ve forex piyasasında alım – satım işlemi yaparak kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar için, bu verilerin bilinmesi ve doğru yorumlanması gerekmektedir. Böylece, çok fazla kayıp vermeden, beklentinizi kısa sürede karşılayabilirsiniz.

Makro ekonomik veriler, ülkelerin gelişip gelişmeme durumları hakkında da bilgi vermektedir. Borsa araçlarının fiyatları ülkelerde meydana gelen siyasi, politik, ekonomik ve daha birçok olaydan dolayı anlık dalgalanmaktadır. Yatırım aracınızın fiyat seviyesi tepe noktasındayken, bu olayların etkisi ile aniden sert düşüş yaşayabilmektedir. Borsada alım – satım işlemi yapmaya başlamadan önce piyasa bilginiz iyi derecede olmalıdır. Meydana gelen ani dalgalanmalarda, ülkelerde yaşanan olayların etkileri çok büyüktür.

Borsada Fiyatlar Neden Dalgalanır, Öğrenmek için Tıklayınız.

Ülkeler arası karşıt düşünceler yani anlaşmazlıklar, savaşları, afet oluşumları, merkez bankalarının açıklamış olduğu kararlar, faiz açıklamaları, enflasyon – işsizlik oranları, istihdam sorunları, borsa fiyatlarının değişmesine örnek olarak gösterilebilir. Fiyatların oluşumuna asıl arz ve talep faktörü etki etmektedir. Makro ekonomik veriler, arz ve talep faktörlerinin alt grupları arasında yer almaktadır. İthalat -ihracat rakamları, bütçe açıkları, dış ticaret dengeleri, döviz kurlarındaki esneklik, Gayri safi milli hasıla (GSMH) gibi ekonomi ile alakalı konularla ilgilenmektedir. Ekonomik verilerin dövizler üzerine etkileri çok büyüktür.

Borsada başarılı olmak istiyorsanız, ekonomiyi sevmelisiniz. Bol bol finans hakkında yazılmış kitap ve dergileri okumalısınız. Uzmanların, Baş analizcilerin yorumlarını takip etmelisiniz. Bu sayede, fiyatlara olan bakış açınız değişecektir. Örneğin, dünyanın her hangi bir yerindeki merkez bankası açıklama yaptığında, dayanak varlığına göre hangi yatırım aracının üzerinde ne yönlü etki yaratabileceğini bilebilirsiniz. Her yatırım aracının fiyatını etkileyen olaylar farklıdır. Örnek vermek gerekirse, dövizlerin içinde Amerikan doları, emtialar arasında yer alan altınla zıt yönlü fiyat hareketine sahiptir.

Enflasyon, faiz, işsizlik oranları ve tarım dışı istihdam temel analizin araçları arasında yer almaktadır. Borsada yatırım araçlarının fiyatları, temel ve teknik analiz yöntemleri ile belirlenmektedir. Bu yüzden, iki analizde uzmanlar tarafından piyasanın can damarı olarak gösterilir. İki analiz birbirleri ile bağlantılı olduğu için beraber kullanıldığında, daha doğru sonuçlar vermektedir. Temel analiz konularını yani piyasa takibi gerektiren konulara, internet sayesinde hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Son olarak, bütün bu verileri doğru yorumlayabilmeniz için, ekonomi ve borsa bilgilerinizin çok iyi olması gerekir. Aracı kurumları tarafından verilen ücretli – ücretsiz eğitimlerden yararlanarak, piyasanın mantığını kavrayabilirsiniz. Bu sayede, risk oluşumlarını öngörerek engelleyebilirsiniz. Eğitimlerin yanı sıra, geliştirilen deneme hesapları sayesinde teorik edindiğiniz bilgileri uygulamalı olarak yaptığınızda, unutma olasılığınız azalacaktır. Demo hesaplarda yaptığınız hataları bir daha tekrarlamadığınız sürece, sürekli olarak para kazanabilirsiniz.