Borsada Mağdur Olmamak için Ne Yapmalı?

Borsada Mağdur Olmamak için Ne Yapmalı?

Çevrenizde, haberlerde veya herhangi bir yerde borsa aracılığıyla ciddi anlamda kazanç sağlayanlar olduğunu duyabileceğiniz gibi tam tersi bütün parasını kaybetmiş mağdur olmuşları da duyabilirsiniz. Bu konuda daha çok zarar etme faktörleri dikkate alınır. Ama içten gelen bir his başarılı olabileceğiniz hakkındadır. Yine de mağdur olmamak istenir. Bu yüzden de borsa bilgi edinmiş ve deneyimi kazanmış olmanız gerekir. Böylece piyasada mağdur olmamış bir şekilde yatırımlarınızı sürdürebilirsiniz.

Borsa birikimleri değerlendirmek için iyi bir aracıdır. Bu anlamda da tercih edilme oranı yüksektir. Yatırım için borsayı seçmek mantıklı mı sorusunun cevabını buradan öğrenebilirsiniz. Gerek ülkemiz gerekse de yabancı borsalar aracılığıyla birikimlerinizi en iyi şekillerde değerlendirebilirsiniz. bunun için yapmanız gereken aracı kurumu seçerek yatırım hesabı açtırmaktır. Hesap türü seçeceğiniz borsaya göre değişecektir. Örneğin, alım – satımlarınızı Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası vasıtasıyla yaparsanız vadeli, diğer borsalar aracılığıyla yaparsanız da vadesiz hesap türü açtırmanız gerekir. Bu gibi hususları aracı kurumu sayesinde öğrenebilirsiniz. Ya da direkt internetten araştırma yaparak detaylara ulaşabilirsiniz. Bu konuda önemli olanın borsada yer almak olmadığını ve piyasada beklentilerinizi karşılamanızın önemli olduğunu bilmelisiniz.

Peki, borsada mağdur olmamak için ne yapmalı sorusunu alt başlıklarla cevaplandıralım.

Borsayı Kapsamlı Olarak Öğrenmek

Borsayı Kapsamlı Olarak ÖğrenmekBorsada mağdur olmak istemiyorsanız yapmanız gereken temel konulardan başlayarak piyasanın mantığını a’dan z’ye kavramaktır. Bu konuda yararlanabileceğiniz çeşitli yollar vardır. Bu yolların başında aracı kurumlarının eğitim faaliyetleri yer alır. Gerek kitaplar gerek videolar gerek test teknikleri gerekse de online seminer sayesinde borsayı temel olarak öğrenebilirsiniz. Deneme hesaplarıyla da tecrübe kazanabilirsiniz. Bu yüzden genellikle yatırımcıların tercihi bu faaliyetlerden yanadır. Çünkü eğitimler uzman kadro aracılığıyla sunulur. Böylelikle kısa sürede detaylı olarak bilgiler elde edilir. Püf noktalara ulaşılır.

İlginizi Çekebilir: Borsanın Kazananları ve Kaybedenleri Kimlerdir?

Aracı kurumları dışında yararlanabileceğiniz alternatif yollardan biri de yerli – yabancı kaynaklardır. Bunlara internet aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Finans ve ekonomi sitelerinde yer alan içerikleri okuyabilirsiniz. Bu sayede borsa kafanızda tam anlamıyla şekillenebilir. Piyasanın mantığını kavrayabilirsiniz. Borsanın mantığı zaten basittir. Kazanç sağlamak için enstrümanların düşük fiyat seviyelerinden almanız, fiyat yükseldiğinde ise satmanız gerekir. Bu sayede aradaki farktan getiri sağlayabilirsiniz. Ciddi anlamda kazançlar elde edebilirsiniz. Ama bunun için uzun vadede yatırımlarınızı yürütmeniz gerekiyor. Çünkü kısa vadede yapılan işlemler risklidir ve enstrümanların fiyat seviyelerinde aşırı bir yükselmenin aksine düşüş görülür.

Kısa vade borsa yatırımında bulunmak için gerçekten de iyi bir borsa bilgisine sahip olmanız gerekir. Böylece var olan veya olması muhtelif riskleri engelleyebilirsiniz. Bu sayede hedeflediğiniz miktarda kazançlar elde edebilirsiniz. Bunun için teorik bilgilerinizin yanı sıra pratik anlamda da tecrübeli olmalısınız. Böylece istediğiniz başarılara imzanızı atabilirsiniz. Mağdur duruma düşmeden paranızı değerlendirebilirsiniz. Bu konuda bütün eğitim olanaklarından faydalanmanızı öneririm. Böylelikle bilgi birikimlerinizin ve tecrübelerinizin artması sayesinde kazançlarınızın da miktarını artırabilirsiniz.

Tecrübeli Borsa Yatırımcıları Gibi Deneyim Kazanmak

Tecrübeli Borsa Yatırımcıları Gibi Deneyim KazanmakPiyasada başarılı olmak istiyorsanız bu madde gerçekten de çok önemlidir. Biliyorsunuz ki tecrübeler sonucu bakış açısı değişir ve gelişir. Yaşanan her durum bir tecrübedir. Bu yüzden bol bol deneme hesaplarında alım – satımda bulunmalısınız. Böylece her işleminizin ardından deneyimleriniz artar. Risk faktörlerini daha kolay tahmin edebilir hale gelirsiniz. Bir süre sonra hakimiyeti elinize alabilirsiniz. Bunun için sabırlı olarak ilerlemelisiniz. Hedeflerinizi gerçekleştirme konusunda bilgilerinizi ve deneyimlerinizi artırmalısınız. Böylelikle istediğiniz verimi yakalayabilirsiniz. Mağdur olmadan tatmin edecek ek gelirleri elde edebilirsiniz.

Acemi yatırımcıların gelişimi için sunulan eğitimler sayesinde birçok teorik konunun üstesinden gelebilirsiniz. Başarılı yatırımcılar gibi bilgi birikimine sahip olabilirsiniz. Bu konuda tecrübe konusunu atlamamalısınız. Çünkü işlemlerinizi sürdürürken bilgiler bir yere kadar yolunuzu aydınlatacaktır. Geriye kalan kısım ise deneyimler sonucunda aydınlanacaktır. Kazanca dönüşecektir. Bu yüzden gerek sanal borsa hesaplarıyla gerekse de oyunlarıyla alıştırma yapmalısınız. Sanal para ve oyunlarla borsa öğrenmek mümkün mü hakkında bilgi almak için tıklayın. Alım – satım nasıl yapılır öğrenmelisiniz. İşlemlerin mantığını kavramalısınız. Böylelikle piyasayı ve yatırım enstrümanlarının fiyat hareketlerini yorumlayabilir hale gelebilirsiniz. Uygun seviyelerden işlemlerinizi yürüterek beklentilerinizi karşılayabilirsiniz.

Hisse senetleri, borsa endeksleri, dövizler ve emtialar piyasada alım – satımı yapılan enstrümanlardır. Bu enstrümanlar aracılığıyla borsada birikimlerinizi en iyi şekillerde değerlendirebilirsiniz. Özellikle bu konuda hisse senetlerinin yeri her zaman için ayrıdır. Çünkü borsanın kuruluşunda kıymetli evrakların yeri vardır. Bu nedenle de portföyün ana enstrümanları arasında yer alır. Gerek alım – satım farkından gerekse de şirketlerin kar payı dağıtımlarından farklı iki şekilde kazanç sağlayabileceğiniz tek araç hisse senetleridir. Bu nedenle de çoğu kişinin tercihi kıymetli evraklardan yanadır. Bu konu hisse senedi nedir hakkında detaylı bilgi araştırması yapmalısınız. Fiyatlar hareketleri konusunda öğrenmeniz gerekenleri öğrenmelisiniz. Böylece gelir getirecek birkaç tane senedi portföyünüze ekleyebilirsiniz. Böylece sonucundan memnun bir şekilde ayrılabilirsiniz.

Borsa Araçlarının Analizini ve Takibini Yapmak

Borsa Araçlarının Analizini ve Takibini YapmakBorsa bilgisi ve deneyimi kazanırken önemle dikkat etmeniz gereken konular vardır. Bu konulardan en önemlisi analizler ve borsa takipleridir. Bu işlemler sayesinde kişiler yatırım enstrümanlarının fiyat seviyelerinin ne şekilde hareket edeceğini belirleyebilmektedir. Biliyorsunuz ki borsada kazanç sağlamak için enstrümanların fiyatlarında yaşanan anlık dalgalanmaların doğru olarak yorumlanması gerekiyor. Bunun için de en iyi yol analiz ve takip işlemlerinde bulunmaktır. Bu yüzden kesinlikle bu konularda bilgi ve deneyim sahibi olmalısınız.

Analizler sayesinde borsa araçlarının değerlerinde yaşanacak iniş çıkışların hangi seviyelerde olduğunu belirlerken piyasa takipleriyle eğilim yönleri belirlenir. Borsa analizleri nelerdir, nasıl yapılır konusunda detaylı bilgilere bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Bu nedenle her iki unsurda beraber yorumlanmalıdır. Birinin olumlu diğerinin ise olumsuz sinyal verdiğinde yatırım yapılmaması uzmanlar tarafından önerilir. Çünkü sinyallerin zıt yönlü olması fiyatların istikrarsızlaşmasını sağlar. Bu sebeple de belirlenen noktalardan önce kırılmalar yaşanabilir. Bu da mağdur duruma düşülmesine neden olur. Bu yüzden ikisinin de sonucu aynı olduğunda yatırımlarınızı yapmalısınız. Bu konuda bilhassa dikkat etmeniz gereken konu yapacağınız yatırımın beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağıdır. Risk oranlarının ne ölçüde olduğudur. Bu yüzden kesinlikle analizler ve takip işlemleri hakkında detaylı bilgi edinerek borsaya giriş yapmalısınız.

Analizler kapsamında ana başlık altında temel ve teknik olmak üzere iki farklı yöntem bulunsa analizler çok sayıdadır. İstediğiniz yöntemi seçebilirsiniz. Bu hususta yatırım yapacağınız vade aralığının önemi vardır. Çünkü kimileri yatırım araçlarının günlük hareketlerini baz alırken kimileri de daha farklı zamanları baz almaktadır. Bu nedenle yapmanız gereken hangi zamanda işlem yapacağınıza karar vermektir. Bu anlamda acemiliğinizi üzerinizden atana profesyonellerin seviyesine geçene kadar uzun vadeli işlem yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü kısa vadeli işlemler oldukça risklidir. Bunun sebebi borsanın birden fazla faktör nedeni ile değişmesidir. Bu sebeple tam anlamıyla borsa hakimiyeti kurana kadar sabırlı ve prensipli bir şekilde ilerlemelisiniz.

Sonuç olarak, mağdur bir borsacı olmak istemiyorsanız kesinlikle piyasa hakkında bilgilerinizin ve deneyimlerinizin belli bir konumda olması gerekir. Bu amaçta yeterli bilgi aracı kurumlarının eğitimleri sayesinde verilmektedir. Fakat yine de yeni bilgiler edinmek için farklı yollardan da yararlanmalısınız. Çünkü kazançların miktarı artan bilgi ve tecrübeler sonucunda yükselmektedir. Bu yüzden her gün kendinizi geliştirmelisiniz. Kar getirecek stratejiler üretmelisiniz. Böylece mağdur olmadan beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Böylelikle yaşamınızı maddi anlamda rahat bir şekilde sürdürebilirsiniz.