Borsada İstikrarlı Para Kazanmak için Ne Yapmalı?

Borsada İstikrarlı Para Kazanmak için Ne Yapmalı?

Çoğumuz çok fazla paramız olmasını isteriz. Biliyorsunuz ki bu zamanda sokağa çıkıp adım atmak bile para demektir. Bu yüzden gereksiz harcamalardan kaçınarak, birikim yapmak gerekir. Birikimlerin değerlenmesi için de finans piyasalarına yatırım yapmak, günümüzde popüler hale gelmiştir. Borsada fiziki ve fiziki olmayan yatırımlarla, yalnızca alım – satım arası farktan kâr etmek yatırımcılara cazip gelmektedir.

Borsalar birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz kurumsal piyasalardır. Her borsanın kendine has kuralları ve standartları vardır. Yatırım yapmak isteyen bir kişi öncelikle piyasayı a’dan z’ye bilmelidir. Sırf yüksek kazanç ediliyor diye piyasaya giriş yapan yatırımcılar, bilgi ve deneyime sahip olmadıkları için istedikleri getirileri elde edememektedir. Çünkü genellikle başkalarının taktiklerine dayanarak işlem yapmaktadırlar. Borsada başarılı olmanızın tek yolu kendi stratejinizi geliştirmenizdir. Bunun için de tecrübenin önemi büyüktür.

Borsada Ne Zaman Alım Yapmak Gerekir?
Öğrenmek için Tıklayın!

Peki, borsadan sürekli kazanmak için ne yapmanız ve nelerden kaçınmanız gerekir, bakalım:

Sistemin İşleyişini Kavramak!

Biliyorsunuz ki borsalar fiyat tahminleri üzerine kurulu bir sistemdir. Bu yüzden, yatırım araçlarının ileri tarihteki fiyatlarını doğru tahmin etmeniz gerekir. Ancak, bu şekilde kâr elde edebilirsiniz. Piyasanın mantığını kavradığınızda ise sürekli kazanç elde etmeniz mümkündür. Bunun için, görmüş geçirmiş bir borsacı olmanız gerekir. Geçmiş ve bugünkü fiyatların analizini yaparak, gelecekteki piyasanın eğilimini tahmin etmeniz en önemli husustur.

Piyasayı Tanımak!

Borsanın içine girmeden, piyasayı tanımanız gerekir. Özellikle yatırım araçları size getiri sağlayacak enstrümanlardır. Hisse senetleri, borsa endeksleri, emtialar ve tüm para birimleri piyasada işlem gören araçlardır. Hisse senetlerinin dışındaki enstrümanlarda alım – satım arası farktan kâr elde edilir. Senetlerde hem farktan hem de şirketin yıl sonu temettü dağıtımlarından ayrıca kazanç edilir. Araçların fiyatları anlık olarak dalgalanmaktadır.

Ülkelerin ekonomik, siyasi tutarsızlıkları, yaşanan karmaşalar anlaşmazlıklar, savaşlar, afet oluşumları, makroekonomik veriler, açıklanan faiz – enflasyon oranları gibi ekonomiyi derinden etkileyen olaylar, borsa araçlarının fiyatları üzerine etki etmektedir. Her araca etki eden faktörler aynı olsa da bıraktığı etkiler faklıdır. Örnek vermek gerekirse, Amerika Merkez Bankası’nın açıklamış olduğu varlık alımları, dolar fiyatının yükselmesine neden olurken, emtialar içinde yer alan altının değerinin düşmesine neden olmuştur. Bu yüzden, borsa takibi yapılması son derece önemlidir.

Borsada Makroekonomik Veriler Nelerdir?
Öğrenmek için Tıklayın!

Psikolojik Etmenleri İdare Edebilmek!

Piyasada işlem yapmadan önce kişisel özelliklerini doğru kullanmayı öğrenmelisiniz. Çünkü, aceleci, sabırsız ve kararsız tutuma sahip olan yatırımcıların çoğu borsada başarılı olamamaktadır. Fiyatların anlık olarak değişmesi, ruh halinizi etki altına alması yanlış işlem yapmanıza neden olmaktadır.

Bu yüzden, deneme hesabında bol bol alıştırma yaparak, otokontrolünüzü sağlamalısınız. Borsada asla duygusallığa yer yoktur. Sakin olmalısınız. Pozisyon oluşturmadan önce nedenlerini kendinize sormalı, sonucunu belirlemeye çalışmalısınız. Her zaman kazanma motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız.

Deneyimli Borsacı Olmak!

Hayatta olduğu gibi borsada da başarılı olmanız için oyunu kuralına göre oynamanız, deneyimli olmanız gerekir. Temel bilgilerden sonra en önemli olay pratik kazanmanızdır. Aracı kurumlarının deneme hesapları sayesinde kısa sürede tecrübeli borsacılar gibi tecrübe kazanabilirsiniz. Demo hesaplar, gerçek hesabın kopyasıdır.

Gerçek hesaptan farkı içinde sanal bakiye yüklü olmasıdır. Bu sayede, cebinizden 5 kuruş çıkmadan yaptığınız işlemler doğrultusunda kendi sisteminizi geliştirebilirsiniz. Piyasa takibinizin ve analizlerinizin sonucuna göre, hangi zamanlarda alım hangi zamanlarda satım yapmak istediğinize profesyonel yatırımcılar gibi doğru kararı verebilirsiniz.

Sonuç olarak, borsada yaptığınız işlemlere bağlı olarak sürekli kazanç etmeniz mümkündür. Ancak bunun için iyi derecede piyasa bilgisine ve deneyimine sahip olmanız gerekir. Aracı kurumlarının başlangıç eğitim faaliyetlerinden yararlanarak piyasayı kapsamlı olarak öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda demo hesap ve sanal borsa oyunları sayesinde başarılı yatırımcılar gibi tecrübeye sahip olabilirsiniz. Borsanın mantığını kavradığınızda profesyoneller gibi portföyünüzü oluşturarak, hayallerinize kavuşabilirsiniz.