Borsada Fiyatlar Neden Dalgalanır?

Borsada Fiyatlar Neden Dalgalanır?

Borsa haberlerini takip ediyorsanız, borsa araçlarının fiyatlarının anlık olarak değiştiğini çok rahat bilebilirsiniz. Piyasa güne sert bir düşüş ile başladı veya gelişen olaylar araçların fiyatlarını olumlu yönde etkiledi gibi söylemlere çok sık tanık olmuşsunuzdur. Ülkemizde olumsuz düşünceler, daha çok bilinçaltımıza işlediği için, borsada yatırım yapmaktan korkarız. Oysa borsa ile evini geçindiren yatırımcılar vardır.

Günlük hayatta nasıl alım satım ticareti yapılarak; kâr ediliyorsa, borsalarda yapılan işlemler de aynıdır. Alıcı ve satıcı taraf yüz yüze gelmeden, elektronik ortamda işlemleriniz otomatik olarak gerçekleştirilir. Ayrıca, illa yatırım aracına sahip olmanıza gerek yoktur. Fiziki ve fiziki olmayan işlemler yaparak kazanç elde edebilirsiniz. Yerli – yabancı hisse senetleri, dünyaca ünlü borsa endeksleri, ticarete konu olan çeşitli emtialar, dövizler piyasada yer almaktadır. Piyasaya giriş yapabilmek için aracı kurumlara ihtiyacınız vardır.

Borsada kazandıran yatırımlar nasıl yapılır, öğrenmek için tıklayın…

Aracı kurumları, yatırımcılarını bilinçlendirmek adına ücretli ve ücretsiz eğitimler vermektedir. Eğitimlerden yararlanarak, piyasayı kapsamlı olarak öğrenebilirsiniz. Yatırım araçlarını tanıyarak, fiyatlarına etki eden unsurların neler olduğunu uygulamalı olarak, demo hesap yardımı ile kolayca anlayabilirsiniz. Ayrıca, analiz tekniklerini kullanarak, geçmiş fiyatların karşılaştırılması ile gelecekte oluşacak fiyatlanmalar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Kurumunuzun uzmanları, sizin için analiz tekniklerini kullanarak, araçların değerlerinde düşüş mü yoksa yükseliş mi olacağının yorumunu yatırımcıları ile paylaşmaktadır.

Arz ve talep faktörlerine bağlı olarak fiyatlar sürekli değişim içindedir. Örneğin, halka arz edilen hisse senedi sayısı çok az ve yatırımcıların talepleri fazla ise, o senetlerin fiyatları değerlenecektir. Tabi ki, bu faktörler her aracın üzerinde farklı etki bırakır. Emtialar üzerinden örnek verecek olursak; altının çıkarılmasından tutunda işlenmesine kadar olan süreç fiyatlanması üzerine etki etmektedir. Tarımsal ürünlerde ise en etkili olan unsur mevsimsel faktörlerdir. Aynı grubun içinde olmalarına rağmen, etki faktörleri farklıdır.

Ülkelerin refah düzeylerinden, politik – siyasi istikrarsızlıklardan, açıklanan faiz, enflasyon, işsizlik oranlarından, makro ekonomik verilerden, anlaşmazlıklardan, savaşlardan, istenmeyen afet oluşumlarından, dünya gündemini sarsacak türlü gelişmelerden fiyatlar etkilenir. Hangi araca yatırım yapmak istiyorsanız, o aracın özelliklerini çok iyi bilmeniz gerekir. Çiftçilik işi ile uğraşan yatırımcıların, tarımsal emtia yatırımı yapması gayet doğal ve mantıklıdır. Çünkü, fiyatların gelecekte ne yönde oluşacağını, hangi şartların fiyatlara etki edeceğini önceden kestirebildikleri için, borsada başarıyı yakalayabilirler.

Önce hangi araca daha yakınsınız bunu belirlemeniz gerekir. Teknoloji ile yakından ilgileniyorsanız, sürekli değişmeleri takip ediyorsanız, bilişim sektörüne yönelebilirsiniz. Hiç bilmediğiniz bir araca sahip olmanız, takip hızınızı yavaşlatacaktır. Borsaların işlem saatlerinin kısıtlı olmasından dolayı, avantajlı bulduğunuz pozisyonlara istediğiniz vakit sahip olamayabilirsiniz. Araçların fiyatlanmalarına etki eden en önemli faktörlerden biri de spekülasyondur. Yatırımcılar, gelecekte değerlenecek araçlara düşük fiyattan sahip olabilmek için, asılsız söylentilerle beklentilerini karşılamaktadır.

Borsada başarıyı yakalayan yatırımcılar, düzenli olarak borsa takibi ve araçlar hakkında araştırmalar yaptıklarını açıklamışlardır. Küçük miktarlarla yatırım yaparak, deneyim kazanmanın önemini vurgulamışlardır. Aracı kurumlarının internet sayfasından, demo hesap uygulamasını indirerek, sanal para ile risk almadan tecrübe kazanabilirsiniz. Önemli olan, gelecekte değerlenecek araçlara yatırım yapmanızdır. Deneyimleriniz arttıkça, gerçek hesabınızda ki para miktarı da artacaktır.