Borsada Destek ve Direnç Nedir?

Borsada Destek ve Direnç Nedir?

İnsanlarımız hayatları boyunca çalışır ve iyi koşullar altında yaşamak ister. Birikimlerin değerlendirilmesi konusunda borsalar önemli yere sahiptir. Hem ekonomiye kaynak yaratılır hem de yatırımcıların paralarının değerlenmesi sağlanır. Bildiğiniz üzere herkes piyasada başarılı olamamaktadır. Birileri kaybederken diğerleri kazanmaktadır. Başarılı olan yatırımcılar borsada belli başlı konulara hakimdir ve belli bir düzeyde deneyime sahiptir.

Biliyorsunuz ki borsalarda yatırım araçlarının fiyatları anlık olarak değişmektedir. Bu değişimleri doğru tahmin eden yatırımcılar, portföylerini kâr getirecek araçlardan oluşturarak yüksek kazanımlar elde etmektedir. Bunun için borsa bilginizin ve deneyiminizin tam olmasa bile belli bir seviyede olması gerekir. Sırf borsaya yüksek kazanç elde ediliyor düşüncesi ile girmek yanlıştır. Çünkü, temel bilgilere sahip olmadan işlem yapmanın sonucu büyük ihtimalle hüsranla sonuçlanmaktadır.

Borsa aracı kurumlarının eğitimlerinden yararlanarak piyasayı detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Borsa nedir, işleyişi nasıldır, yatırım araçları nelerdir, alım – satım nasıl yapılır, fiyat analizleri nasıl yorumlanır gibi bilinmesi gereken soruların cevapları, yatırımlarınızı başarıyla gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. Fiyat tahminlerine dayalı olan sistemde yatırım araçlarının gelecekte alacağı değerleri belirlemek için temel ve teknik analiz yöntemleri kullanılmaktadır. Borsada temel analizler nelerdir, öğrenmek için tıklayınız.

Temel analiz yöntemlerinde piyasa takibi yapılır. Ülkelerde meydana gelen olayların araçların üzerine olumlu mu olumsuz mu etki bırakacağının sonucu araştırılır. Teknik analizde ise yatırım araçlarının geçmiş fiyat hareketleri grafik yardımı ile yorumlanarak, gelecekte hangi değerlere sahip olacağı belirlenir. Uzmanlara göre geçmişte meydana gelmiş olayların, günümüzde tekrar yaşanacağı düşüncesi benimsenmiştir. Analiz teknikleri birbirleri ile bağlantılı oldukları için beraber yorumlandıklarında daha doğru sonuçlara ulaşılır.

Borsada teknik analizler  yapıldığında ortaya çıkan fiyat – zaman grafiğinin yorumlanması gerekir. Bunun için teknik analiz araçlarından yararlanılır. Destek ve direnç noktaları tam da bu kapsamda karşımıza çıkmaktadır. Oluşan grafiği okumamızı kolaylaştıran bu noktaları borsada işlem yapan yatırımcıların bilinmesi gerekir.

Peki, borsada destek ve direnç noktaları nedir, ne işe yarar, gelin birlikte bakalım:

Destek noktalarında fiyat aşağı yönlü hareket etmektedir, fakat destek noktaları sayesinde belli bir seviyede kalmaktadır. Direnç noktaları bu tanımın tam tersidir. Yani, fiyat yukarı yönde hareket etmektedir, fakat belli bir noktadan sonra direnç seviyesine takılıp yukarıya gidememektedir. Bazı zamanlarda ise fiyat bu noktaları kırabilmektedir. Bu yüzden, yatırım aracınızın piyasa takibini yapmanız önemlidir.

Borsa trendi aşağı yönlü yani destek noktalarında ise genellikle alım işlemi uygulanır. Yukarı trende sahip ise satış işlemi yapılır. Biliyorsunuz ki piyasada alım – satım arası farktan kazanç elde edilir. Bu yüzden, gelecekte değer kazanacak araçlara yatırım yapılmalıdır. Araçların değer kazanıp kazanmayacağını anlamanız için, işlem platformunda yatırım yapmak istediğiniz aracı ve teknik analiz yöntemini seçmelisiniz. Tepe (en yüksek) ve dip (en düşük) noktalarını belirlediğinizde fiyat – zaman grafiği oluşur. Destek ve direnç noktalarının yoğunluğuna göre hangi yönde pozisyon oluşturmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Yatırım aracınız fiyat seviyeleri destek noktalarına yakınsa alım, direnç noktalarına yakınsa satış işlemi yapmalısınız. Uzmanların uyarılarına göre, tepe ve dip noktalarından alım – satım yapmaktan uzak durmalısınız. Çünkü fiyat direnci kırılabilir, kesin gözü ile baktığınız pozisyondan zarar edebilirsiniz. Aracı kurumlarının veya ekonomistlerin günlük, haftalık, aylık analizlerini okuyarak, araçların fiyatları ne yönde oluşacak fikir edinebilirsiniz. Daha doğru sonuçlar elde etmeniz için kendi analizinizi kendiniz yapmalısınız.

Sonuç olarak, borsada destek ve direnç noktaları, fiyat tahminleri yapabilmeniz için önemli yere sahiptir. Bilgi ve deneyimleriniz sayesinde doğru tahminlerde bulunabilirsiniz. Aracı kurumlarının eğitimlerinden yararlanarak, analizler nasıl yapılır, yorumlanır gibi soruların cevaplarını öğrenebilir, kendi analizini kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca geliştirilen demo hesaplarında güncel veriler üzerinden alıştırmalar yaparak, yorumlarınızı doğru yapıp yapmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Gerçek hesabınıza geçtiğinizde deneyimli borsacılar gibi beklentinizi karşılayabilirsiniz.