Borsada Başarılı Olmanın Sırları

Borsada Başarılı Olmanın Sırları

Hayatta başarılı olmanın sırları kadar borsada da başarı olmanın sırları vardır. Bu elbette ki iyi bir plan ve strateji doğrultusunda gerçekleşmektedir. Bunun için borsa nedir sorusunun cevabını bilerek hareket etmek gerekiyor. Burada her şey aşama aşama olmalıdır. Bilgileri sindirerek zamanla kendi yatırım yolunuzu bulabilirsiniz. Şöyle ki bebeklikten yetişkinliğe kadar bir dizi problemle karşılaştık ve bunları edindiğimiz tecrübelerle çözdük. Aynı şekilde borsada da kendi problemlerimizi kendimiz çözmemiz gerekiyor. Bu kapsamda uzmanların yardımını almak önemlidir. Nasıl ki başımız sıkıştığı sıralar aile büyüklerimizin yardımını alıyorsak, borsada da piyasayı bilen kişilerin yardımını alarak yatırım nasıl yapılır püf noktalarını öğrenmelisiniz.

Borsa eskiden beri var olan, ticarete konu olan mal varlıkların alım – satımının yapıldığı kurumsal piyasadır. Tüm işlemler kayıt altında ve güvenilir şekilde Sermaye Piyasası Kurulu tarafından belirli kurallar kapsamında gerçekleştirilmektedir. Piyasaya adımınızı atmadan, gerçek hesap açtırmadan önce bu kuralları bilmeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekiyor. Ancak bu şekilde başarıya ulaşabilirsiniz. Biliyorsunuz ki matematik dersinde bir sorunun cevabı farklı yollardan çözümlenebilmektedir. Örneğin, aynı problemi Ahmet türev, integral kullanarak çözerken, Ayşe x ile y değişkenini baz alarak cevaba ulaşır. Bu nedenle kendi yönteminizi oluşturmanız gerekir. Şimdi, borsada başarılı olmak için yapılması gerekenlerden başlıklar altında bahsetmek istiyorum:

Ali Ata Bak!

Ali Ata Bak!“Ali ata bak, Ömer mısır sever, Işık ılık süt içer.” gibi ilkokul fişleri sayesinde okuma – yazmayı öğrendik. Borsayı da aracı kurumlarının eğitimleri, internette yer alan bilgiler, uzmanların kaleme almış oldukları yerli – yabancı kaynak sayesinde en iyi ayrıntısına kadar öğrenebiliriz. Bu konuda aracı kurumlarının eğitimleri son derece önemli olduğunu bilmelisiniz. Çünkü kurumda çalışan borsa hakkında uzmanlaşmış kişiler tarafından bilgi edinilir. Eğer borsada başarılı olmak istiyorsanız bütün bu yolları deneyerek piyasayı ayrıntılı bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Eğitimler ücretli olsa da para verme hususunun üzerinde durmamalısınız. Çünkü bilgi birikimine ve deneyimine sahip olmadan borsada başarılı olmak çok zordur. Bunun nedeni piyasanın oyun alanı, şans faktörünün etkili olmamasıdır.

Emeklemeyi Öğrenin!

Emeklemeyi Öğrenin!Çocukken herkesin isteği bir an önce yürümek ve hayata atılmaktır. Ama bunun için önce emeklemeyi öğrenmek gerekiyor. İstisnalar hariç emeklemeden yürümeye başlayanlar yoktur. Bu emekleme de ayağa kalkmak için belli bir sürenin geçmesi gerekiyor. Çünkü kendimizi güvende hissetmek isteriz. İlla ki düşmememiz için yanımızda yöremizde bizi destekleyecek bir şeylerin olması gerekiyor. Borsada da bir anda hemen başarılı olunmaz. Emek ve sabır isteyen bir meziyettir diyebilirim. Piyasada işlem gören yatırım araçlarının dilini anlamak, buna göre iyi bir strateji ile hareket etmek son derece önemlidir. Bu nedenle öncelikle profesyonel olma yolunda ilerlemenizi sağlayacak, temel konuları öğrenmelisiniz. Bu da en iyi deneyimler sonucu öğrenilmektedir. Düşe kalka düşe kalka bir süre sonra yürümeyi öğreniriz. Aynı şekilde hata yapa yapa da doğru yolu buluruz.

Ayaklarınızın Üzerinde Durmayı Başarın!

Ayaklarınızın Üzerinde Durmayı Başarın!Bebekler biliyorsunuz ki birkaç saniye ayaklarının üzerinde kendi başına durabilmektedir. Fakat bunu başaramayacaklarını düşündükleri için kendilerini yere bırakmaktadırlar. Borsada aynı şeyi sizde yaşayabilirsiniz. Özellikle ilk birkaç yenilgiden sonra para kazanamayacağınızı düşünebilirsiniz. Bu düşünceyi içinizden atmalısınız, korkularınızın üzerine gitmelisiniz. Çünkü tökezlemeden başarılı olmayacağınızı bilmelisiniz. Bunun için demo hesapları kullanmanızı tavsiye ederim. Demo hesaplarda yürümeyi, koşmayı hatta deparatmayı bile öğrenebilirsiniz. Hem de tüm bunları paranızı riske atmadan öğrenebilirsiniz. Çünkü demo hesaplarda işlemler sanal para ile yapılır. Bu sayede kazanılan deneyimler, tecrübe olarak size geri döner ve yolunuzun aydınlanmasını sağlar.

Ayaklarınızın üzerinde durduktan sonra koşmaya başlamalısınız. Çünkü yol alan, başarıyı yakalayanlardır. Bu yüzden borsada sanal hesaplarda birkaç kez başarılı sonuç elde ettikten sonra rehavete kapılıp durmayın. Aksine yeni yollar keşfetmek için diğer yatırım araçlarına nasıl yatırım yapılır öğrenin. Bu sayede portföyünüzü nasıl oluşturmanız, dengeyi sağlamak için nasıl çeşitlendirmeniz gerektiğini anlayabilirsiniz. Borsada doğru varsayımlar üzerine hazırlanmış bir portföy uzun vadede güvenilir bir şekilde kazanç sağlamanızı mümkün kılar. Bu nedenle işlem gören araçların fiyatları hakkında analizlerde bulunmalısınız. Trendin eğilim yönünü belirleyebilmelisiniz. Böylece başarılı olabilirsiniz.

Yorulunca Dinlenin!

Yorulunca Dinlenin!Özellikle bu sözün gerçek hesapta işlem yapanlar için geçerlidir. Gerçek hesapta üst üste kayıp yaşadığınız zamanlarda yeni alım – satım yapmak için çabalamayın. Çünkü moraliniz bozulmuştur. Kaybedilen paraya üzülmüşsünüzdür. Bu da elbette ki psikolojik olarak yatırımcıları kötü etkiler. Borsada psikolojik etmenler gerçekten de yatırımların sonucuna etki etmektedir. Bu nedenle işlemlerinizi sakin kafa ile düşünerek yapmalısınız. Acele karar vermemelisiniz. Alım – satım yapacağınızda mutlaka işlemlerinizi hangi seviyeler üzerinden gerçekleştireceksiniz karar verebilmelisiniz. Kayıp yaşadığınız sıralarda geri çekilin ve bir süre piyasayı dıştan gözlemleyin. Dışardan bir göz kesinlikle nerede hata yaptığınızı bulmanızı sağlayacaktır. Dinlendikten sonra tekrar kaldığınız yerden devam edin. Yenilenmiş bir şekilde işlemlerinizi daha bilinçli bir şekilde yapabilirsiniz.

Annenizin Sözünü Dinleyin, Ama Benliğinizden Ödün Vermeyin!

Annenizin Sözünü Dinleyin, Ama Benliğinizden Ödün Vermeyin!Borsadaki anne kesinlikle başarılı olan yatırımcılardır. Bu yatırımcılar hangi zamanda ne yönde işlem yapmaları gerektiğine hızlı bir şekilde karar verirler. Elbette ki herkesin hayali onlar gibi olmak istikrarlı bir şekilde para kaybetmeden kazanmaktır. Fakat bu anlamda borsada doğru tahminler sonucu para kazanıldığını, fiyatların yatırımcıların yapmış olduğu işlemlere göre değiştiğini bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle başarılı olan kişiler asla sırlarını bir başkası ile paylaşmaz. Paylaştığını düşünelim. Ama buna körü körüne inanmamalısınız. Belli tetkikleri üzerinde uygulayarak doğru strateji söyleyip söylemediklerinden emin olmalısınız. Eğer doğru ise vakit kaybetmeden yola koyulmalısınız. Doğru değilse de zarara uğramamak için o stratejiden uzak durmalısınız.

Babalarımız nasıl ki bizi uzaktan olarak izliyorsa sizde borsadaki fiyat değişmelerini kontrol edebilmek için piyasayı izlemelisiniz. Buna piyasa takibi adı verilir ve başarılı olmak için yapmanız gereken işlevlerden biridir. Borsa takibi yaptığınızda yatırım araçlarının ileride alacağı değerler konusunda fikir yürütebilirsiniz. Fiyatlar yükselecek mi düşecek mi belirleyebilirsiniz. Buna göre de işlemlerinizi doğru bir şekilde yürütebilirsiniz. Ama bu konuda borsa takibi nasıl yapılır öğrenmelisiniz. Bu açıdan yatırımcıların piyasalarla bağlantı kurmasını, çevrede gelişen olayların takibinin yapılmasını sağlayan borsa takip uygulamaları geliştirilmiştir. Bu uygulamalar sayesinde borsayı hızlı ve etkili bir şekilde takip edebilir, yatırım araçlarının fiyattaki değişimlerini öngörebilir hale gelebilirsiniz.

En küçük kardeş için her şey daha kolaydır. Çünkü önünde aynı yollardan geçmiş olan abla ve abileri vardır. Bir sorunla karşılaştığı zaman, onlar aynı durumda oldukları zaman bunu nasıl atlattıklarını anlatırlar. Böylece sorun büyümeden halledilir. Bu konuyu borsa analizleri ile bağdaştırabiliriz. Çünkü analizler geçmiş verilerin, günümüz verileri ile kıyaslamasını yapar. Dolayısıyla herhangi bir sorun ile karşılaşılıp karşılaşılmayacağını, yatırım aracının kar getirip getirmeyeceği konusunda fikir sahibi olunur. Bu hususta piyasa takibinin de yapılması önemlidir.

Analizlerin ve takiplerin sonucu beraber yorumlanarak başarılı sonuçlar elde edilebilir. Bunun için gerçekten belli bir borsa bilgisine ve deneyimine sahip olmalısınız. Aksi halde doğru adımları nasıl atacağınızı öğrenemediğiniz için sizde bebekler gibi ayakta durmakta korkabilir, yere kapaklanabilirsiniz. Ama unutmayın ki pes etmeyen, inananlar başarılı olanlardır. Kimsenin bu konuda gül bahçelerinden geçmemektedir. İnsanları ayakta tutan inançları ve azimleridir. Bu nedenle öncelikle bu konuları belirleyin. Ardından hedeflerini doğrultusunda adımlarınıza yön verin.

Sonuç olarak, borsada başarının sırları konusunda günlük hayat üzerinden örnekler vererek gitmek istedim. Böylece yazının seyrinde eskiye dönerek anılarınız gözünüzün önünde canlanırken hem de borsa maceranızın nasıl olması gerektiği hususunda bilgiler edineceksiniz. Üzerinde yoğun olarak durduğun borsa nedir, nasıl oynanır konularıdır. Çünkü bu konular hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmazsanız, borsada başarılı olamazsınız. Bu neden öncelikle deneme hesaplarında tecrübe kazanmalı, eğitimler sayesinde de bilgiler edinmelisiniz. Bu sayede başarının anahtarını elinize alabilir, istediğiniz miktarda kazanç sağlayacak işlemlerde bulunabilirsiniz. Bir süre sonrada kayıp yaşamadan istikrarlı bir şekilde para nasıl kazanılır öğrenebilirsiniz.