Borsada Başarılı Olmak için Hangi Teknikler Kullanılır?

Borsada Başarılı Olmak için Hangi Teknikler Kullanılır?

Para kazanmak konusuna gelince borsanın yeri her zaman ayrıdır. Geçmişten bugüne bir dünya kişiyi bünyesinde barındırmıştır ve barındırmaya devam etmektedir. Gerek piyasadan istediği gelirleri elde edenler gerekse tüm mal varlığını kaybedenler piyasanın katılımcıları arasında yer alır. Borsa bir tutkudur. Bu dünyaya girdiğiniz zaman bırakılması gerçekten çok zordur. İddia oynamak gibi düşünebilirsiniz. Başarılı olmak içinse tüm değişkenleri göz etmeniz gerekir. Borsada aynı şekilde doğru fiyat tahminlerinde bulunabilmek için belli düzeyde bilgi birikimine ve deneyime sahip olmanız şarttır.

Borsada başarı yakalayan yatırımcıların özelliklerine bakıldığında aceleci davranmadıkları, sistematik şekilde ilerledikleri görülür. Çünkü piyasada en küçük detayı, veriyi atlamamak gerekir. Özellikle hisse senedi yatırımcıların üzerinde durması gereken konu piyasa takibi ve kağıt analizi yapmalarıdır. Bildiğiniz üzere borsada alım – satım arası farktan kazanç elde edilir. Bunun için de gelecekte değerlenecek menkul kıymetlere yatırım yapılması başarılı sonuç elde edebilmeniz için son derece önemlidir. Gerek sektör gerekse şirket analizi yapmadan portföyünüzü oluşturmamalısınız.

Geçmiş zamanlara bakıldığında senetlere yatırım yapmak daha kolaydı. Hissesine ortak olunacak şirketin kârlılığına, satış durumlarına, ihracat – ithalat verilerine ve öz sermayelerine bakmak yetiyordu. Böylece birçok veriye sahip olunduğu için kolaylıkla kâr getirip getirmeyeceği anlaşılıyordu. Fakat günümüzde artık kazanç getirecek sektör ve şirketi bulmak zorlaşmıştır. Geçmişte bakılan verilerin yanında daha farklı göstergelere de bakmak gerekli hale gelmiştir. Bu yüzden bilgi sahibi olduğunuz sektöre yönelmeniz başarılı olma ihtimalinizi kuvvetlendirecektir.

Şirketlerin analizi yapılırken fiyat/kazanç oranına, nakit akışlarına, fon maliyetlerine, faiz amortisman ve vergi öncesi kâra (FVAÖK), stok değerlerine, dönen ve duran varlıklarına bakılması gerekir. Her bir göstergenin sonucu doğru olarak yorumladığınızda kâr getirecek hisseye yatırım yapabilirsiniz. Bunun için borsa aracı kurumlarının destek eğitimlerinden yararlanmanızı önerebilirim. Çünkü uzmanların bilgi birikimleri ve deneyimleri piyasanın özünü kavramanızı sağlar. Aynı zamanda hisse senedi seçimi yaparken nelere dikkat etmeli gibi püf noktalara da ulaşabilirsiniz

Tüm yatırımcıların merak ettiği konu hangi hisse senetlerine yatırım yapmalı sorusudur. Bunun için öncelikle kendi beklentinizi belirlemelisiniz. Tabii ki piyasaya giren herkesin tek isteği para kazanmaktır. Fakat biliyorsunuz ki sermayeleriniz, risk alma yetileriniz birbirinden farklıdır. Borsada hisse senetlerinden yüksek kazanç elde etmek istiyorsanız yüksek riski de göz önüne almanız gerekir. Ülkemiz yatırımcıları risk almadan para kazanmak isterler. En güvenilir olan emtialara yatırım yapsanız dahi değişkenlerin kontrolünü sağlayamadığınızda zararla karşılaşabilirsiniz. Kayıp vermemek için borsa nedir, ne değildir öğrenmelisiniz. Oyunu kuralına göre oynarsanız dışta kalmazsınız.

Borsada Kullanılan Kazandıran Teknikler

Borsada Kullanılan Kazandıran TekniklerHisse senetlerinde genellikle hareketli ortalamalar tekniği kullanılır. Bunun nedeni standart sapmaların dahi hesaba katılıyor olmasıdır. Böylece hata yapma oranı diğer analizlere göre daha düşüktür. Dilerseniz farklı analiz tekniklerin kullanarak da yatırım aracının gelecekte alması beklenen en yüksek ve düşük fiyat oluşumlarını belirleyebilirsiniz. Borsada iki farklı analiz yöntemi bulunur. Bunlar teknik ve temeldir. Temel analizler tüm dünyadaki gelişen olayları mercek altına alarak, piyasanın nabzını yoklar. Fiyatların ne yönde oluşacağı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

Teknik analizler ise hisse senetlerinin geçmişteki değerlerini inceler. Ortalamasını alır, temel analizlerin sonucuna bakılarak ilerleyen günlerde fiyatın geri çekilme ve kendini aşacağı noktalar belirlenir. Buna göre en düşük seviyelerden alım emri verilir. Fiyat beklentiyi karşılayacak seviyeye geldiğinde satış emri verilerek aradaki farktan kazanç elde edilir. Bunun için uzun müddet şirketin kârlılık oranlarını, performansını arttırmasını beklemelisiniz. Çünkü kısa vadede küçük fiyat hareketlerinden işlem yapmak risklidir. Piyasanın işlem hacmi düşük olduğundan borsa hakkında iyi bir bilgi birikimine ve deneyimine sahip değilseniz kısa vadeli alım – satımdan kaçınmalısınız.

Borsada yatırımınızın süresini uzun tutmanız gerektiği için kısa vadede size lazım olmayacak para ile işlem yapmalısınız. Çünkü kâr getirecek pozisyonunuzu acil ihtiyaçlar nedeni ile kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Bu ihtimali asla göz ardı etmemelisiniz. Hele ki borç para ile borsaya girmekten kaçınmalısınız. Acemilik döneminizi üstünüzden atana kadar başarısız sonuç elde etmeniz gayet normaldir. Deneyimleriniz arttıkça, hatlarınız azaldıkça piyasadan beklentilerinizi karşılayabilirsiniz. Bu yüzden deneme yanılma yöntemleriyle kendi sisteminizi oluşturmanız için sanal hesaplar geliştirilmiştir.

Deneme hesapları tamamen yatırımcıların kendini geliştirmesi amacıyla hazırlanmıştır. Gerçek hesabın kopyasıdır. Güncel fiyat verileri altında yapmış olduğunuz alım – satımlar profesyonellerin seviyesine çıkmanızı sağlayabilir. Bu yüzden tüm işlemlerinizi hassasiyetle yönetmelisiniz. Her değişkenin kontrolünün nasıl sağlanması gerektiğini öğrenmelisiniz. Bunun için temel bilgilerinizi sağlam olması gerekir. Böylece hangi fiyat seviyelerinde ne yönde işlem yapacağınıza kolaylıkla karar verebilirsiniz. Borsada hisse senetlerinin dışında tahviller, bonolar, emtialar, endeksler ve pariteler işlem görür.

Birikimlerini risk altında değerlendirmek istemeyenler sabit getirili olan tahvil ve bonolara yönelir. Bilhassa devlet tahvilleri ülkemiz yatırımcıları tarafından yoğun olarak kullanılmaktadır. Böylelikle vade sonunda faiziyle birlikte getiri elde edebilirsiniz. Bunun için tahvili elinizde tutmanız gerekir. Bunların dışında emtialarda güvenilir araçlar arasında yer alır. Özellikle altın tüm dünya yatırımcıların vazgeçemediği enstrümandır. Eskiden beri yatırımı yapıldığı için herkes tarafından fiyatlarını etkileyen faktörler bilinir. Bu sayede gelecekteki fiyat hareketleri üç aşağı 5 yukarı doğru olarak tahmin edilmektedir.

Döviz ve endeks yatırımları hisse senetleri gibi sabit getiriye sahip değildir. Hangi dövizlere yatırım yapılır hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayın. Fiyatları gün içinde anlık değişmeye uğrar. Kısa vadede yapılan işlemleri azgın dalgalı denizde sörf yapmaya benzetebiliriz. Ufak bir dikkatsizlik yüzünden tepetaklak olabilirsiniz. Bu yüzden borsada yatırım yaptığınızı, paranızı yatırdığınızı unutmamalısınız.

Zarar edebileceğinizi aklınızın bir köşesinden çıkarmamalısınız. Piyasanın mantığını kavrayana kadar her türlü eğitim olanaklarından yararlanmalısınız. Uzmanların günlük yorumlarını takip etmelisiniz. Hatta yatırım yapmadan önce bir müddet aracın fiyat hareketlerini izlemelisiniz. Böylelikle olumlu sinyaller aldığınız araca paranızı yatırarak, kazanç elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak, ”her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır” sözü boşa söylenmemiştir. Herkesin anlayış tarzı ve bakış açısı farklıdır. Bu nedenle borsada başarılı olmak için kendi tekniklerinizi geliştirmeniz gerekir. Biliyorsunuz ki bir başkasının ipiyle kuyuya inmek günümüzde tehlikelidir. Hele ki para kazanılan yerde kimseye güvenmemelisiniz. Doğrusuyla yanlışıyla yatırım stratejisi oluşturmalısınız. Demo hesaplarda bol bol işlem yaparak, kazandığınız tecrübeler sonucunda elbette ki doğruyu ve yanlışı ayırır hale gelirsiniz. Böylece avantajlı gördüğünüz pozisyonlara yatırım yaparak paranızı değerlendirebilirsiniz.